Sari la conținut

E Firma Honda Lingusita De Presa?


Sergiu 30
 Share

Postări Recomandate

un fel de ...hayden :duel:

haha, buna comparatie!

 

si @sergiu: sa stii ca eu as fi dispus sa schimb honditza mea pe un 636, si poate dupa aia si 636-le pe un 1000RR sau poate pe un gixer de 1000...deci nu sunt fanatic honda, insa respect brand-ul acesta pt ca merita sa fie respectat (poate chiar mai mult decat kawa...), indiferent de ce zici tu sau altii 1000. punct. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce trebuie sa degenereze o discutie ?

nu ma faceti sa mi skimb parerea despre voi :duel:

nu l cunosc pe sergiu,motorul probabil il stiu,dar are un pik dreptate

daca e sa intrebam lumea ce motor stie el ca i bun,sigur va zice honda,si daca mai are ceva experienta moto,va zice cbr

probabil ca e un motor foarte bine ekilibrat,din moment ce e atata de bine vandut,si asta de 20 de ani

dar se poate sa fie si o promovare agresiva.in fine,klar ca la nivelul actual diferentele s foarte mici

iar faza cu fan al unei marci pana la moarte seamana ku aia cu caine pana la moarte sau ceva de genul.cred ca astia isi autolimiteaza orizontul

 

Pai dupa logica ta de balta (glumesc), daca intrebam pe strada la intamplare ce masina e buna toti o sa zica "bmw" "mercedes" "audi", si daca se 'pricep' o sa zica .....330xd, cls, A6 etc..

 

Cand vrei un raspuns pertinent,real si corect cu privire la un model de motocicleta nu intrebi prostimea sau 'masele' pe strada. Pt ca ideea lor sau conceptia/perceptia lor despre ce e un motor, sau ce e aia motor bun/rapid/fiabil e total distorsionata.

Ia 3 fufe din fata unui bloc si 3 boschetari care stau cu ele si mananca seminte, parcheaza un Suzuki de 600 din 95 96 colorat mai 'viu' si langa el parcheaza un BMW F800S de ex. si intreaba-i care-i mai buna. Cred ca stim care va fi raspunsul.

 

Pt cei care nu au permis categ. A sau care nu sunt pasioanti de motociclete (si prin pasionati nu ma refer la wallpapere cu Honda & shit), pai pentru aia......motocicleta 'tare' capata multe conotatii...nici nu are rost sa discutam din prisma lor.

 

Asa hai sa acuzam si Mercedes sau BMW sau mai stiu eu ce brand cu notorietate ca se impune pe piata...daca tot ne luamd e Honda...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry , nu m-am putut abtine.

 

Sergiukawa bati campii in stil barbar 'frate',si aici si pe alte thread-uri unde te-am vazut ca deschizi pliscu':ok:

 

"baetii' te fac din cuvinte iar partea trista e ca tu nu esti pe aceeasi lungime de unda cu ei, e ca si cum ti-ar vorbi in alt dialect, cand de fapt vorbim toti aceeasi limba.

Eu zic sa te urci pe ninjalaul , da o tura prin satu/orasu tau, fa 2 liniute cu niste logan-uri, fa-ti un refill la orgoliu si apoi spune-ne cum a fost (SAU NU).

 

Ce frumos ti-au argumentat userii aici si tu tot ingust la minte ramai. tsk tsk.

 

Nu o sa inteleg NICIODATA cum e sa fii fan un brand/firma pana la moarte.

 

Si mie imi plac multe modele (estetic & shit) dar asta nu inseamna ca ridic in slavi firmele respective.

 

Fiecare padure are uscaturile sale...si nici o motocicleta nu e 'perfecta'.

 

Dau cu subsemnatu' la inchiderea threadului :duel:

 

LE: Si ca sa mori , Kawasaki e firma/brand-ul care ma atrage cel putin, mi se par radical de plictisitoare ca design/forma. Performanta nu ma bag, ca nu am calarit asa ceva decat stationar:) (aici e partea unde tu tre sa-ti bagi gheara-n gat ca ti-am dat cu firma peste obraz:D )

minunat:P topicul era legat de eventuala promovare fortata in presa a firmei honda nicidecum e cat de fiabila e mobra...e normal ca e fiabila...dovada sunt rezultatele....ce zik eu si ce inteleg unii??

Editat de sergiukawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haha, buna comparatie!

 

si @sergiu: sa stii ca eu as fi dispus sa schimb honditza mea pe un 636, si poate dupa aia si 636-le pe un 1000RR sau poate pe un gixer de 1000...deci nu sunt fanatic honda, insa respect brand-ul acesta pt ca merita sa fie respectat (poate chiar mai mult decat kawa...), indiferent de ce zici tu sau altii 1000. punct. :duel:

nu sunt fanatic kawasaki...am o afiniotate aparte dar e normal cu totii suntem asa intr-o oarecare masura...more or less...si ca sa vedeti ka nu am nimik ku honda am sa va povestesc o mika povestioara....intr-o buna zi(buna din punkt de vedere meteorologic) mi-am scos "fetitza" la o plimbarica ca deja statea de mult in garaj(avea sa fie prima ei plimbare de dupa iarna si era foarte nerabdatoare dovada ca a tras ca dupa revolutie:P)....si mam oprit la un fast food ca sa luam o mica pauza binemeritata...ma duc inauntru cer de mancare(nu are relevanta ce) vin inapoi afara si incep sa mananc....dupa 2 minuate surprize surprize....ce sa credeti....vine un tip cu un cbr 1000 rr 2004(honda mea preferata)....isi aseaza "domnisoara" langa a mea(nu inteleg de ce,probabil a vrut sa mi-o umileasca)Adevarul e ca era mai frumoasa ca a mea nu am ce zice....mi-am facut curaj si lam abordat...era un baiat calc si care a fost cumsecade mi-a vorbit calm si cu placere pot sa zic...l-am intrebat diverse lucruri legata de mult discutatat ciclistica a hondei si de ergonomia ei deja consacrata...in tot timpul asta cat am stat la barfe(probabil si "fetele" faceau la fel doar cunoastem caracterul feminin :ok: ) nu imi putea dezlipi okii de pe cbr-ul lui....l-am rugat ca inainte de plecare sa ma lase macar un minut sa am si eu placerea asta de a conduce pana la urma o reprezentanta a celei mai mari case moto din lume,baiatul a acceptat...drumul pe care am condus-o nu era conceput pt "forja" dar si asa am simtit-o foarte bine...intradevar o motocicleta echilibrata cu o ergonomie de invidiat....am adus inapoi "comoara" tipului iam multumit pt aceste 3-4 minute de placere la care a plekat.Inapoi in drum spre casa nu am putut sa mi-o scot din minte....oare cum ar fi daca as avea si eu una? ma tot intrebam...dar uitandu-ma la "fata" mea si aducandu-mi aminte de clipele frumose petrecute impreuna parca imi e tot mai draga "verzuia"mea...oricum pt romania ce am eu e arhisuficient...probabil o sa ma acuzati de un subiectivism-fanatism si care ar putea duce la "frustratism" dar sa stiti ca once green forever green...intradevar eram frustrat...eram frustrat fiindca abia atunci aflasem ca exista ceva mai bun decat ce am eu(stiam asta de mult dar nu vroiam so cred) si era mai buna tocmai ea...HONDA....pace

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet, nu inteleg 'afinitatea' pt un brand cu totul. O inteleg pt anumite modele (636,Fireblade, Monster, 1098,GSXR750,RSV Mile, XB12R,K1200R etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

minunat:P topicul era legat de eventuala promovare fortata in presa a firmei honda nicidecum e cat de fiabila e mobra...e normal ca e fiabila...dovada sunt rezultatele....ce zik eu si ce inteleg unii??

nu tre sa iti bag nici o ghera in gat...asta e parera ta si o respect, daca tie nu iti place(mai mult ca sa nu fii de acord cu mine) asta nu e problema mea.Dar ca sa ajungem sa folosim ironii si aluzii si uneori jigniri fiindac mie nu imi place o firma sau alta deja e prea mult...cum ar fi sa zik eu akum stiu eu ce despre tine ca nu iti place kawasaki...sa fii sanatos...e bine ca nu iti place asa yamaha si honda si suzuki poate si ducati va avea un client in plus....am crezut ka am inkeiat diskutiile in contradictoriu sau daca incepem altele makar in limitat ironiilor fine sa fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis ca nu mai intervin pe topicul asta dar nu ma pot abtine.

Dude sa fiu clar inteles, eu nu m-am luat de faptul ca TU nu esti fan honda si deci implicit esti out, . Sau sa nu crezi ca eu am inteles cum ca tu esti impotriva honda. AM inteles exact ce spui. Ai mari probleme de exprimare in schimb.

 

Oricum antologice afirmatiile "noi, fanii kawa", "voi, hondistii astia suepriori".. oh jeez

 

Ceea ce incercam sa explic era altceva. Daca imi recitesti postingurile si faci abstractie de anumite referiri mai dure referitoare la persoana ta, paote ai sa intelegi exact. Cum la fel de bine au inteles si altii dupa cate s-a vazut ulterior.

 

Oricum treaba s-a lamurit. Adica titlul topicului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate daca faceai abstractie de referirile mai dure la persoana mea as fi inteles exact ce doarei sa spui...nu sunt la academia catavencu si nu ma chinui sa scriu super corect...pot sa folosesc 3 forme ale aceluiasi cuvant si tot poti intelege...asta e motiv de clinci nicidekum motiv de stagnare si poticnire....in fine..akum o dai intoarsa...e bine si asa...vorba aia"mai bine mai tarziu decat niciodata"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sergiukawa nu o mai arde prost, tot ce-a zis sinner a zis bine argumentat, tu intr-adevar ai probleme de exprimare, si nu neaparat dpdv al corectitudinii gramaticale, ci al sensului care il dai anumitor fraze/propozitii/idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine insider fie cum zici tu....tu ce sens intelegi cand eu intreb"e firma honda lingusita de presa?"....asta da problema garmaticala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la intrebarea E FIRMA HONDA LINGUSITA DE PRESA eu iti raspund si cred ca functioneaza asa,presa o sa fie mereu de partea lui ala care da banu ,toate sunt lingusite ,poate ca tie ti se pare ca honda e mai mult dacat celelalte,poate ,cine stie.fiecare firma yamaha ,suzuki,kava,honda, cele japoneze ,fiecare au revistele lor pt ca la urma interesul presei e sa ia banu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah:

am avut suzuki, am honda.

 

Am mers si pe kawa si pe yamaha.

 

Sunt toate bune. Difera accesibilitatea la unele chestii: bujii, filtre, sincronizari, carburatoare.

 

Sunt motoare care au iesit in evidenta. Dar nu prea mult. Sa nu ne cacam pe noi ca honda e mai buna si kawa nu.

 

Sunt cam la fel. Ciclistica conteaza enorm. Nu conteaza ca unul are 2 CP in plus. Cine stie ce a sacrificat pt ei.

 

PS: si cuplul conteaza, nu numai calul putere.

 

Fiecare model are probleme specifice"

 

* honda de exemplu: regulator/rectifier si lantul de distributie

* ZX7R are ambreiajul subdimensionat

* daca vrei sa sincronizezi un YZF750R mai bine te castrezi singur, e mai putin dureros.

 

As putea continua.

 

E UN TOPIC DE TOT "___CACATUL___"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E UN TOPIC DE TOT "___CACATUL___"

 

Cam asa e, am citit 4 pagini si tot n-am inteles motivul pentru care a fost el deschis.In afara de flame-uri nu s-a creat nimic bun.

Closed.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...