Sari la conținut

Incarcare Simson


MadRider
 Share

Postări Recomandate

Madbiker a revenit...si din nou pune intrebari de alea naspa...Am probleme la incarcarea de la motor...ce dinam as putea sa-i pun?(sau alternator)...dar sa fie interior nu exterior.Vreau sa aflu toate poisibilitatile si la toate cam cat de greu se adapteaza.

Take care all

Eddie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista cea mai ieftina varianta - varianta moshulik, cu alternator exterior. Minim de modificari si de materiale....

Exista varianta "demo", cu alternator de Izh bagat (cu chiu, cu vai) in locul dinamului orginal.

Exista varianta "octa", descrisa unde ti-a zis el . Presupune accesul la un atelier de strungarie... eu stiu... manopera calificata.... materiale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hei moshulika!!! nu mai invata oamenii la prostii!!! :angry: lasa-i sa invete si cum se fac lucrurile mai bine... fara carpaceli...

 

mad, "varianta moshilik" nu este chiar de lepadat, alternatorul de masina scoate curent sa ai pentru foarte multi consumatori... este doar foarte inestetica... no offence moshule! :) "varianta demo" este chiar misto de tot, dinamul de pe ij are putere mai mare decat magnetoul de voshod. varianta mea (cum ii zice moshu, desi am preluat-o si eu de la altii mai meseriasi decat mine...), da avantajul ca poate fi folosita si ca aprindere la nevoie sau permanent si nu mai cere baterie... ultimele doua variante cer munca profi si nu carpaceala... rezultatul este in orice caz foarte bun in ambele cazuri.

in principiu se pot face mai multe adaptari decat cele de mai sus... chiar si un alternator de dacia se poate baga in locul dinamului original de simson... dar varianta asta chiar ca e ceva mai complicata... pe langa modificarile ce se aduc motorului de simson si noile piese, mai trebuie modificat si alternatorul prproiuzis...

sunt variante chiar si mai bune dar foarte costisitoare... adaptarea unui sistem de incarcare/aprindere electronica de pe un japansky... am gasit (nu mai stiu unde... pe net) ceva asemanator facut pe un bmw R26 (taticul simsonului - cu un kit ce se gaseste pe la nemti - tine loc si de incarcare si de aprindere). ai foto mai jos... poate mai sunt si alte variante...

 

oricum, succes!!!

post-8-1062097542.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten aici care si-a adaptat un alternator de jawa TS de 350.A lucrat ceva la el dar a reusit sa il faca singur si acum are niste lumini de se facxe zi afara.E beton.Daca voi gasi vreun alternator de jawa cred ca asa o sa il fac si eu.Nu e f greu..tre doar polizat...taiat..lucruri minore..+ o flansa de tabla...:)

Succes celor care isi vor face cate ceva pe la motoare ca eu momentan am pana si nuam timp sa o fac.

Take care all

Eddie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am la simsi al meu o alta varianta. Are tot dinamul ala original pe care scrie 6V,

si i-a pus o bobina de inductie de dacie in filtrul de aer+ niste alte piese. Asa l-am cumparat si nici nu ma pricep sa va spun ce e acolo. Chiar as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hadess, cred ca ceea ce e acolo e de fapt modificarea aprinderii originale....platina e trecuta prin curentul de la dinam.Din aprindere nu a ramas numai platina,probabil ca s-au ars bobinajele si nu s-au mai putut face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...