Sari la conținut

Choperisti Din Bucuresti !


Postări Recomandate

Joi, 11 Sept. va rog (in nume personal) sa faceti un efort si sa ajungeti la ROND. Se va discuta "ceva"... E de bine... :P

 

Va multumesc pentru intelegere si va asteptam in numar cat mai mare!

 

 

PS: nu, nu dau de baut... :))


» Post actualizat in 09 Sep 2014 11:28

Detalii joi la Rond

 

 

Tăcerea Forței
În data de 20 august, în localitatea Sînzieni (județul Covasna), Sebestyény Attilá, un tânăr de numai 37 de ani, a pierdut controlul motocicletei încercând să evite o minoră de 11 ani ce traversa printr-un loc nepermis și a fost proiectat într-un zid. Motociclistul a fost declarat decedat în urma impactului, deși se pare că a fost linșat public de rudele fetei. Un alt motociclist, ce oprise pentru a acorda primul ajutor, a fost înjunghiat de aceleași persoane, iar prietena lui a fost bătută.
Comunitatea Moto din România nu poate rămâne indiferentă și, în semn de solidaritate cu familia victimei, familie care încă așteaptă un răspuns din partea autorităților, organizează un marș de protest care se va defășura în data de 13.09.2014, între orele 14:00-15:00, simultan în București (în Piața Constituției) și în restul orașelor din țară (în fața sediilor autorităților locale).
Acest marș de protest v a fi unul pașnic, unde sunetul țobelor de eșapament va fi înlocuit de tăcere. O tăcere tristă, menită să tragă un semnal de alarmă pentru autoritățile competențe în vederea urgentării soluționării acestui caz.
Toți participanții sunt rugați să poarte banderolă albă și, în vederea bunei desfășurări a acțiunii, să oprească motoarele și să păstrezea liniștea pe durata desfășurării protestului. Nu instigăm la violență și credem că un moment de reculegere prelungit poate lovi mai puternic decât armele albe ale unor lași.

Tot pe această cale, având în vedere că în data de 20 septembrie se împlinesc 40 de zile de la tragedie, Comunitatea Moto din România invită iubitorii de două roți să se unească pentru a arăta că spiritul nu ni-l poate lua nimeni și organizează un nou marș, pentru a-l comemora la Sînzieni pe Sebestyény Attilá, și pentru a cere din nou adevărul.
Uniți, tăcuți, strigăm să se facă dreptate!

 

 

 

 

post-46244-0-09857700-1410262118_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se tine intalnirea de la 14.00, azi? As veni si eu, dar vreau sa stiu, sa nu fac drumul degeaba...

 

Actiunea va avea loc in PIATA ALBA IULIA (nu în Piața Constituției), in intervalul 14-14.30, cand toate motoarele vor fi oprite.

Bine ar fi sa ajungi ceva mai devreme.

Cei care doresc sa mearga alaturi de noi pot veni la Rond Maior Coravu la ora 13.00, urmand ca la 13.15 sa ne deplasam impreuna catre Piata Alba Iulia.

 

Mai multe detalii aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi perfect sa pot ajunge la 13.00 la Rond... Acum sunt in Bucuresti, dar plec in 5 min spre Cl. Sper sa am timp sa ma schimb si sa ajung... Daca nu, vin la Piata Alba Iulia.

» Post actualizat in 13 Sep 2014 06:59

Intrebare: Rond Maior Coravu este cel din spatele stadionului ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Baietii de la grafica Digi24 lucreaza la un un clip pentru promovarea emisiunii La Volan. Emisiune care are si rubrica La Ghidon. Pentru clipul pe care-l pregatesc si care o sa ruleze zilnic la vor sa insereze imaginea a vreo 20 de motociclisti. Prin urmare cred ca este un moment foarte bun sa strangem randurile. Filmarea ar trebui sa aiba loc sambata viitoare in intervalul 10 - 15.Sambata 27 sept, la ora 10 ne intalnim la Rond Maior Coravu de acolo plecam spre locul de filmare


» Post actualizat in 25 Sep 2014 14:32

daca e joi ... e Rond

 

https://www.facebook.com/events/714140561998430/?notif_t=plan_reminder

Editat de steliadis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Nu a murit topicul. Noi ne intalnim in fiecare joi. Daca ploua se bagam intr-un barulet si stam la taclale. Daca nu ploua (sau nu e foarte frig) ne intalnim la Rond.

 

Astazi ne intalnim in Taverna HighLife (Str. Viesparilor, vis-a-vis de Spitalul Colentina).

 

Mai discutam si pe Facebook: https://www.facebook.com/groups/ChopperistiiDeLaRond/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de informatie. Azi as fi venit cu mare drag,dar fiind ploaie...De la Calarasi la Bucuresti si retur...nu este prea placut. Altadata cu placere. Ptr viitor o sa urmaresc pe Facebook.


» Post actualizat in 23 Oct 2014 14:42

Totusi.link-ul nu este valid...


» Post actualizat in 23 Oct 2014 14:44

V-am gasit prin site-ul Slowriders...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era un XV1900 Stratoliner de vanzare acum cateva luni prin Bucuresti , insa in afara de ala nu cred ca am mai vazut. :mellow:

Are careva XV1900 Stratoliner? As vrea să văd una pe viu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era un baiat care avea unul, mi-a promis ca ne vedem cand il aduce acasa (era in drumetie), insa intre timp cred ca a fost ban-at si nu dau de el pe alte cai.

Am vrut sa ma duc la Resita, dar e departe si clar nu l-as fi cumparat, asa ca nu i-am deranjat pe baieti (deocamdata).

 

Vreau sa inlocuiesc DS-ul 650 cu ceva mai puternic, ca parca nu trage deloc la peste 100km/h, depasirile fiind destul de lente. O sa il duc in primavara la o curatare si sincronizare de carburatoare, dar tot nu cred ca va rezolva multe, 40cp sunt 40cp...

Mi-e frica insa ca e prea mare, mai ales ca ciclistica la cruisere e....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place cum se comporta in trafic Honda Shadow VT 750... Cam toți care s-au dat pe ea au spus ca se manevreaza foarte bine si ca este foarte bine gandita . Imi mai place foarte mult si Kawasaki Vulcan 800... Eu zic ca te poți orienta fara probleme la ceva in jur de 700-800 cc :)

 

Era un baiat care avea unul, mi-a promis ca ne vedem cand il aduce acasa (era in drumetie), insa intre timp cred ca a fost ban-at si nu dau de el pe alte cai.

Am vrut sa ma duc la Resita, dar e departe si clar nu l-as fi cumparat, asa ca nu i-am deranjat pe baieti (deocamdata).

 

Vreau sa inlocuiesc DS-ul 650 cu ceva mai puternic, ca parca nu trage deloc la peste 100km/h, depasirile fiind destul de lente. O sa il duc in primavara la o curatare si sincronizare de carburatoare, dar tot nu cred ca va rezolva multe, 40cp sunt 40cp...

Mi-e frica insa ca e prea mare, mai ales ca ciclistica la cruisere e....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place cum se comporta in trafic Honda Shadow VT 750... Cam toți care s-au dat pe ea au spus ca se manevreaza foarte bine si ca este foarte bine gandita . Imi mai place foarte mult si Kawasaki Vulcan 800... Eu zic ca te poți orienta fara probleme la ceva in jur de 700-800 cc :)

 

 

Multumesc de sfat, insa imi place foarte mult stilul DS-ului (adica ceva mai lung si jos). Un 1100 ar fi OK, insa stiu ca nu se mai fabrica. Stratoliner-ul e un moft, vreau sa vad cum e, caci altfel mai exista si Midnight-ul de 950 si de 1300 chiar. Mai ar fi si RoadStar-ul, spre exemplu, dar cred ca sunt rare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve,

 

Am eu Stratoliner Deluxe si Roadstar ..

N-am inteles exact, tu vrei sa cumperi sau vrei doar sa te uiti sa-ti faci o idee ?

Stratu e la 10mii .. sa-ti faci o idee de pret .. imaculat, cu toate accesoriile + portbagaj Corbin, tobe vance&hines/cobra, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

In primul rand vreau sa-mi fac o idee. Am inteles ca se conduce placut Stratolinerul, insa mi-e teama ca e prea mare pt mine, cel putin deocamdata. De aceea vreau sa vad cum sunt si, daca consider ca sunt in stare sa ma descurc cu ea, sa cumpar una. Si da, stiu ca sunt in jur de 9-10k una.

Multumesc pentru raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta pe grupurile de facebook, am vazut ca vinde un tip niste mastodonti din astia, poate te lasa sa-i probezi, macar in 10mp.

Totusi... poate ceva mai mic ti-ar fi mai bun, nu mai mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

In primul rand vreau sa-mi fac o idee. Am inteles ca se conduce placut Stratolinerul, insa mi-e teama ca e prea mare pt mine, cel putin deocamdata. De aceea vreau sa vad cum sunt si, daca consider ca sunt in stare sa ma descurc cu ea, sa cumpar una. Si da, stiu ca sunt in jur de 9-10k una.

Multumesc pentru raspuns

Salut,

 

Eu am 178 si vreo 70 de kile si nu am probleme sa o conduc

Motoru e intradevar mare si greu, dar nu il iei in spate

Odata plecat de pe loc e usor de condus

Are centru jos si e usor de manevrat pe loc

Daca vrei poti sa-l vezi, sa stai pe el, dar nu plimbari si chestii de genu asta .. decat cu banu jos daca o cumperi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu am 178 si vreo 70 de kile si nu am probleme sa o conduc

Motoru e intradevar mare si greu, dar nu il iei in spate

Odata plecat de pe loc e usor de condus

Are centru jos si e usor de manevrat pe loc

Daca vrei poti sa-l vezi, sa stai pe el, dar nu plimbari si chestii de genu asta .. decat cu banu jos daca o cumperi

 

Eu sunt mai scund, 1.68m. Stiu ca odata ce ai plecat e ok, mai greu e cu manevrele la viteza mica. M-am urcat pe Road King de la HD si, desi m-am simtit mai stabil pe el (e mai lat), am realizat ca la viteza mica risti sa il scapi daca nu esti atent. De aceea as vrea sa ma urc pe motor intainte de a decide daca vreau sa cumpar sau nu. Iti multumesc pentru oferta, poate profit de ea, daca va mai fi ceva soare; daca nu, poate la primavara. Vad ca ai numar de CJ, dar stai in Bucuresti ?

 

Ca sa ii raspund si lui Geo: am mai zis pe aici: nu caut ceva mai mare, ci mai puternic. Daca ar avea DS-ul un 70CP cred ca ar fi perfect. Vreau sa ii fac o curatare si sincronizare in primavara, poate se schimba ceva.

DS1100 e o optiune, dar e tot carburatie si nu se mai produce. Si ar mai fi Midnight-ul de 950 si 1300. Si de ce sa nu incerc toate optiunile ? Poate imi place...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...