Sari la conținut

Trosnituri Ale Lantului?


Postări Recomandate

Salutare!

 

De cateva zile încoace am niÂşte trosnituri când plec de pe loc. Cam 4-5 din momentul când plec de pe loc. Pe măsură ce accelerez, normal, nu prea tare, până pe la 60-70 aud aceste trosnituri care mie îmi par că vin de la lanț.

 

Aveți ceva idei? Se poate întâmpla aÂşa ceva? Să fie pe ducă lanțul?

Editat de Lao
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau nu este intins cum trebuie.Mie imi face cand plecam tare de pe loc, si binenteles ca dupa ce l-am intins cum trebuie nu a mai facut.Daca la tine trosneste de mai multe ori e dus... la mine trosnea decat o singura data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E dus, nu pe duca. Din cauza asta calca pe virfurile dintilor si trosneste. Foarte curind o sa se rupa si o sa doara...

exact ....vedeti ca exista sprei-uri pentru uns lantul...cam la 500 de km trebuie sa-l ungi, altfel de duce. Acum sigur tu ai dintii de la pinion ascutiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa uns mai trebuie si curatat.Un pulverizator de geamuri umplut jumate cu benzina, jumate cu motorina,o periuta de dinti si spor la treaba.Pentru cei care isi permit un chain cleaner de 600 de mii de iti curenti lantu de 2 ori si e dus e problema lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De poponeataățat Âşi de uns le-am făcut pe amândouă periodic, dar tare mi-e frică că lanțul e cel original, din '94. Mă gândesc că i-o fi ajuns Âşi lui. :D

 

Ultima oară când m-am uitat la pinion, prin toamna anului trecut, arăta foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa uns mai trebuie si curatat.Un pulverizator de geamuri umplut jumate cu benzina, jumate cu motorina,o periuta de dinti si spor la treaba.Pentru cei care isi permit un chain cleaner de 600 de mii de iti curenti lantu de 2 ori si e dus e problema lor.

la motocilete mai mari lanturile au garnituri o-ring, x-ring, w-ring.

te cred ca la motocicleta ta nu ai asa ceva deci merge solutia de spalare benzina-motorina, dar la cele cu o-ringuri nu merge, pt se ataca garniturile.

ori folosesti spray special pt asa ceva, ori daca nu incearca cu ulei de motor obisnuit 15w40 si cu periuta sau o pensula deaia de folosesc donsoarele cand isi vopsesc parul.

chain clener+chain grease Castrol de 250 ml- 14 euro la louis(oferta)

mai bine dai un ban dar nu strici lantul pe care ai dat 100eu.

ia lant si pinioane, setul complet ca inseamna ca-s terminate, gasesti pe louis, polo sau hein-gerike la pret bun vezi ca sunt care aduc de-astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe motolouis.ro imi aduce la 410 ron kit de lant Regina (pinion, foaie si lant) cu O-ring si/sau la 520 ron kit DID cu X-ring.

 

Intrebare de olimpiada: de care sa iau? Merita diferenta de 120 ron DID-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita diferenta de 120 ron DID-ul?

 

Daca ai bani merita DID, sunt profi la lanturi! :angry: Ala cu X-Ring e foarte bun, e o tehnologie care micsoreaza mult frecarea, fatza de O-Ring!!

 

Mai multa documentatie la http://www.didchain.com/xring1.htm

 

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Site-ul Polo mi se pare extrem de greu de urmărit. Din ce am înțeles până acum din el, in LINKUL ĂSTA e un kit de lanț, dar la un calcul rapid, nu Âştiu de unde au scos ei prețul de 135 de euro. Dacă aduni lanțul, pinionul Âşi foaia dau undeva pe la 93 de euro. De unde diferența până la 135?

 

ÂŞi încă o chestie: de unde Âştiu dacă e vorba de O-ring sau X-ring?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Face din ce în ce mai rău, trosneÂşte la fiecare plecare de pe loc mai rău.

 

Imi spune Âşi mie ceva despre Polo? Ce tip de lanț este cel găsit de mine? Cu O-ring sau cu X-ring?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...