Sari la conținut

Triumph Tiger


Postări Recomandate

Noul model e cel mai tare din categorie. Are si roata de 17 pe fata...Ca design nu este prea reusit. E mai mult pisica decat tigru. Nu prea a prins nici macar in Regatul Unit. Nu se bate la fiabilitate cu japonezele...Sau se bate si pierde...Am vazut in Tesalonik una singura intr-o mare de Varadero, V-strom-uri si Big GS-uri.

Editat de univet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tzin sa te corectez...le bate la poponeatza la capitolul putere si cuplu.

mai ales tiger-ul nou

:D traiasca supertenere :rock: :rock: :rock: :drink:referitor la spusele tale ,univet, ma interesa mai mult modelele anilor 90....traiasca africa twin.....frumoase mai sunt vacile mari si grase :moto:

Editat de jenifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si mai e si capitolul ,,service si consumabile" ! Un aspect de care trebuie tinut cont !

Ia bre Africa ca nu o sa fii dezamagit ! Eu credeam ca pana acum ti-ai luat, dar vad tot la ,,studiu" ai ramas !

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten cu un Speed Triple 1050 ; de acolo are noul Tiger motorul. Deocamdata nu vad problele de fiabilitate la el, iar despre putere, tot respectul , iti pune zambetul pe fata la fiecare rotire a manetei de acceleratie. Daca nu ar depasi bugetul meu sigur cautam sa ma dau cu una in Germania unde am gasit un dealer Triumph prietenos.Tigerul pare perfect pt plimbarile pe soselele noastre , suspensii pt enduro turing (a se citi drumuri nu coclauri) ; motor puternic, cuplu bun si pe hartie si in realitate,greutate rezonabila.

Cu siguranta orice detinator de Tiger e multumit de alegerea facuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:burnout:MULTUMESC MULTtuturor pentru cele spuse....referitor la ce mi-ai zis dom petrini....am ramas la faza de studiu pentru ca am 5 copii si multe pe cap[ bine eu tot (cuvant urat) sunt]......printre altele ,vin lunar la alexandria -trebuie sa iau mamei mele reteta pt medicamente[are parkinson-ea zice ca din cauza mea,penca in noaptea revolutiei , pardon a doua zi m-au luat si am mincat o bataie originala,daca nu cadea ceausescu eram mort sau infundam cine stie ce pirnaie] :angry: stau si ma gindesc cind aveam ij sau ural si nu visam la japoneze si-acum ne gindim cum sa le mai schimbam....adevaru' e ca motoretismu' e ceva fantastic , nu conteaza cu ce motoreta mergi ,conteaza trairea pe care o ai....eu cint pe motoreta....in rest sanatate familiei dom petrini si multumesc tuturor pentru lamuriri la adresa tigrului din hinckley :what: :huh: :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:burnout:MULTUMESC MULTtuturor pentru cele spuse....referitor la ce mi-ai zis dom petrini....am ramas la faza de studiu pentru ca am 5 copii si multe pe cap[ bine eu tot (cuvant urat) sunt]......printre altele ,vin lunar la alexandria -trebuie sa iau mamei mele reteta pt medicamente[are parkinson-ea zice ca din cauza mea,penca in noaptea revolutiei , pardon a doua zi m-au luat si am mincat o bataie originala,daca nu cadea ceausescu eram mort sau infundam cine stie ce pirnaie] :angry: stau si ma gindesc cind aveam ij sau ural si nu visam la japoneze si-acum ne gindim cum sa le mai schimbam....adevaru' e ca motoretismu' e ceva fantastic , nu conteaza cu ce motoreta mergi ,conteaza trairea pe care o ai....eu cint pe motoreta....in rest sanatate familiei dom petrini si multumesc tuturor pentru lamuriri la adresa tigrului din hinckley :what: ;) :bounce:

 

... si cand te gandesti ca alti ,,revolutionari" dormeau la ora aia si acum se plimba in Lexus si nu platesc taxe ! Viata amara !

 

:ok: Imi pare rau pentru situatia ta ! Nu am stiut ! De aceea te rog sa ma ierti daca am fost, oarecum ironic ! ;) Stiu ce inseamna viata de familie si intretinerea unui batran !

 

Iti urez sanatate ... restul sunt ,,numicuri" ! :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bounce: ce stiti minca-v-as despre triumph tiger, este intr-adevar regele enduro-turing?la fiabilitate am inteles ca se bate cu africa si supertenere de la egal la egal....ce stiti? :angry:

 

 

Nu stiu despre fiabilitatea Triumph-ului dar iti pot spune cam cum se merge cu el. Am avut ocazia sa fac o plimbare cu un Triumph Tiger de prin 98 sau 99. M-a impresionat o singura chestie: uitai sa schimbi viteza. Intr-a treia mergi de la 40 la 130. Intr-a patra la fel...... Ce vreau sa spun este ca nu m-am mai dat cu un motor asa flexibil. In rest mi s-a parut o motocicleta nu foarte manevrabila iar centrul de greutate destul de sus cere un anumit efort de adaptare. Per total nu mi-a facut o impresie foarte placuta. Cred ca este o motocicleta cumparata mai mult de fanii firmei Triumph.

Cam in aceeasi perioada m-am mai dat cu un GS 1150 si unul 1200. Comparativ cu Triumph-ul Tiger, din punctul meu de vedere, sunt net superioare din toate punctele de vedere. Daca ai posibilitatea, uita de Tiger si ia-ti un GS 1150. Ala e regele enduro-touring..........parerea mea :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu despre fiabilitatea Triumph-ului dar iti pot spune cam cum se merge cu el. Am avut ocazia sa fac o plimbare cu un Triumph Tiger de prin 98 sau 99. M-a impresionat o singura chestie: uitai sa schimbi viteza. Intr-a treia mergi de la 40 la 130. Intr-a patra la fel...... Ce vreau sa spun este ca nu m-am mai dat cu un motor asa flexibil. In rest mi s-a parut o motocicleta nu foarte manevrabila iar centrul de greutate destul de sus cere un anumit efort de adaptare. Per total nu mi-a facut o impresie foarte placuta. Cred ca este o motocicleta cumparata mai mult de fanii firmei Triumph.

Cam in aceeasi perioada m-am mai dat cu un GS 1150 si unul 1200. Comparativ cu Triumph-ul Tiger, din punctul meu de vedere, sunt net superioare din toate punctele de vedere. Daca ai posibilitatea, uita de Tiger si ia-ti un GS 1150. Ala e regele enduro-touring..........parerea mea :what:

:bounce: multam fain.... :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GS 1200 Adventure ar fi cel mai perfect. :bounce:

Dar eu sint adeptul rotii de 21' pe fata, la orice motocicleta de enduro.

De aceea m-i se par foarte bune Africa sau Supertenere.

Eu daca as avea bani pt un Tiger ,si as vrea sa merg si in soft-enduro mi-as cumpara un KTM 950 Adventure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GS 1200 Adventure ar fi cel mai perfect. :angry:

Dar eu sint adeptul rotii de 21' pe fata, la orice motocicleta de enduro.

De aceea m-i se par foarte bune Africa sau Supertenere.

Eu daca as avea bani pt un Tiger ,si as vrea sa merg si in soft-enduro mi-as cumpara un KTM 950 Adventure.

:bounce: va salut domnule....aveai dominator cind faceai jocul la supape la un ural la videle....mai stii? :what: ....mihai, eu vorbesc de tigrii din 94,95 ca cei noi costa mult ,frate.... :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:burnout:MULTUMESC MULTtuturor pentru cele spuse....referitor la ce mi-ai zis dom petrini....am ramas la faza de studiu pentru ca am 5 copii si multe pe cap[ bine eu tot (cuvant urat) sunt]......printre altele ,vin lunar la alexandria -trebuie sa iau mamei mele reteta pt medicamente[are parkinson-ea zice ca din cauza mea,penca in noaptea revolutiei , pardon a doua zi m-au luat si am mincat o bataie originala,daca nu cadea ceausescu eram mort sau infundam cine stie ce pirnaie] :wave: stau si ma gindesc cind aveam ij sau ural si nu visam la japoneze si-acum ne gindim cum sa le mai schimbam....adevaru' e ca motoretismu' e ceva fantastic , nu conteaza cu ce motoreta mergi ,conteaza trairea pe care o ai....eu cint pe motoreta....in rest sanatate familiei dom petrini si multumesc tuturor pentru lamuriri la adresa tigrului din hinckley :clap: :( :drums:

 

 

scuze pt off ... vreau numai sa remarc o coincidenta: tot parkinson, tot mama, doar ca eu lunar fac Buc-Targoviste dupa reteta cu requip :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am dat si eu cu tiger-ul putin, si cred ca, ca si bicicleta e la fel ca si gs-ul, iar la motor faptul ca are 3 cil e un mare-mare plus, fata de boxerul ala cu balbaieli si plimbareli stanga-dreapta.

de altfel si eu cam caut un tiger, sa vad dca alea mai vechi, pana in 2006 sau asta nou, 2007. ideea e ca sunt un pic cam scumpe, dar poate ne trece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta supermaxima intre Tigerul 2007 si modelul anterior !

In favoarea celui de 1050, of course...

:drums: bre freedome,vaz ca te pricepi....ia zi-mi modelele anilor '90 au ceva probleme de fiabilitate?eu tind sa crez ca nu...din cite spun unii si altii[ nemti, frantuji si altii]......hai zi-ne si noua nu ne lasa.... :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu un speedtriple cu acelasi motor de pe tiger-ul din generatia aia,885cc...sunt foarte incantat de el,engine-ul are putere, cuplu,e liniar...eu zic ca e un motor f bun si pentru clasa tiger-ului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca la toate trail-urile - alea mai vechi erau mai bune pe enduro. Roata fata a ajuns la 17 acum la Tiger. In principiu trei sunt prea multi cilindri pentru enduro si de aceea Tiger-ul e cel mai putin enduro dintre toate. Poate doar Multistrada sa-l depaseasca pe strada.

Am intalnit niste nemti ce faceau turul europei pe trail-uri . Era si un Tiger cu niste cauciucuri cam late. Neamtul nu era prea multumit de cum se comporta, ca e prea grea, prea mica, dar era foarte bucuros ca in 38 de mii nu a avut nici o problema...

Mie insa mi-a placut KTM-ul...

post-2175-1179951570_thumb.jpg

post-2175-1179951922_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie insa mi-a placut KTM-ul...

 

 

:drums: cred ca vrei sa zici mie tot KTM-ul mi-a placut :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca Tiger-ul e mai de strada si Adventure-ul mai de enduro, atunci GS-ul e fix la mijloc. La bani putini gasesti un 1100 de care nu prea cred ca vei fi nemultumit.

Daca mi-as dori un enduro-touring, eu cred ca mi-as lua Adventure (cu toate ca sunt cam indoit de fiabilitatea KTM-ului).

Daca mi-as dori un touring-enduro, as inclina spre GS.

Oricum, la bani ceva mai putini, ai de ales intre Tiger si GS. Ambele sunt motociclete fiabile. La GS, sistemul telelever si cardanul sunt un +. Motorul Tiger-ului are un stil mai de "vitezana" (3 in linie), in schimb nu-mi place centrul de greutate care mi s-a parut amplasat cam sus.......nu mi-a dat senzatia de manevrabilitate.

Personal as inclina spre GS, dar pana la urma ramane o chestie de gust.

 

 

post-5780-1179983608_thumb.jpg

 

:drums:

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie insa mi-a placut KTM-ul...

 

... sa intelegem ca ti-ai luat LC8 Adv. ? :wave: ... daca ,,DA !", sa-l stapanesti sanatos, daca ,,NU !" tot de sanatate !

 

:drums:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu toate ca sunt innebunit dupa triumph(stradal)...merg pe ktm in enduro,2T...si sunt multumit...

si visez la asta mic...

stie careva ceva de el?...mai apare?...pret?...era vb de inceputul lui 2007 si totusi nu-l gasesc pe nicaieri...

post-6387-1180100983_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu toate ca sunt innebunit dupa triumph(stradal)...merg pe ktm in enduro,2T...si sunt multumit...

si visez la asta mic...

stie careva ceva de el?...mai apare?...pret?...era vb de inceputul lui 2007 si totusi nu-l gasesc pe nicaieri...

 

... da ! o sa apara in prima jumatate a lui 2008 ! Cu celebrul 690ccm - injectie, pus pe el ! Am auzit-o la salonul moto ! Insa va aparea in varianta ,,civila", nu ca cel din foto !

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...