Sari la conținut

Firme Si Dealeri De Scutere De 2 Lei


marius45jml
 Share

Postări Recomandate

Am creat acest topic in care cei care au avut probleme in achizitionarea unei piese de schimb, sau probleme cu garantia....etc...sa posteze aici firma, dealer-ul, si cam cum a rezolvat problema.

Eu am un scuter gopop runner. (garantia este doar pt. motor, in rest ce se strica platesc din buzunar)

Acum 2 luni mi s-a rupt membrana de vacum de la carb....am sunat la 2 firme (inclusiv la cea de la care am luat scuterul) si mi-au raspuns ca ei nu aduc membrane si ca trebuie sa cumpar tot carburatorul. Pai ce firma este asta, daca fac pana trebuie sa schimb roata cu totul, eventual cu tot cu transmisie????

In fine, romanul este inventiv si am improvizat o membrana dintr-un prezervativ.....culmea a fost ca mergea mult mai bine cu prezervativul decat cu membrana lor cand era buna. Din pacate prezervativul nu a tinut decat 2 luni si decat sa pun altul, acum ma gandesc la alta improvizatie.

A doua problema a fost ca mi s-a rupt cureaua de transmisie la 6000 km (toti au zis ca m-a tinut bine) ca pe altii i-a tinut 2000-3000km. Am sunat la ei si mi-au zis ca o curea este 250 RON, .....acuma logic....daca dau 250 RON la fiecare 2000-3000 Km nu am rezolvat nimic. O curea pe net este 22$ si cu insertie de kevlar 54 $, dar pana vine in tara trece sezonul. in final am gasit la 150 ron ceva mai bun decat la gopop cu aceleasi dimensiuni.

Alta problema am avut-o cand am fost si eu ca un bun cumparator sa-mi fac revizia (revizie care am platit-o) si care trebuia sa cuprinda: curatare carburator, curatare filtru de aer, schimbat ulei transmisie si ulei motor, verificat frane si daca merge instalatia electrica corespunzator.

Curatarea carburatorului: a dat o tura inainte si una inapoi la surubul de aer :cheers:

Curatarea filtrului de aer: l-a suflat putin cu compresorul (la carte zice ca se spala in ulei de motor) :rusinica:

schimbarea uleiului de transmisie: a pus pana a dat pe afara, iar din cauza asta in 1000 de km a cedat simeringul :cheers:

In fine........am ajuns la concluzia ca aceasta firma este de 2 lei si de atunci eu imi rezolv singur orice problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...