Sari la conținut

Poate Sa Ma Ajute Si Pe Mine Cineva Cu Un Sfat?


Postări Recomandate

Sunt un proaspat detinator al unui GSX-R 1000 K1....problema mea este la punerea contactului, se aude un carait si am si o eroare in bord...din cate am inteles si din cate am vazut, caraitul se aude de la EXUP (asa am inteles ca se cheama - chestia care vine pe galeria de evacuare cu doua sufe actonata de un motoras :ok:), care cred ca e blocat si tot odata cred ca s-a stricat si motorasul.

Intrebarea mea este sa il repar sau sa il scot? Din cate am inteles nu este foarte folositor, chiar ar fi mai bine fara el, e folositor doar in turatii mici. Acum parerea mea personala e ca nu e pus degeaba acolo...Va multumesc anticipat !

Editat de GhostRider83
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt un proaspat detinator al unui GSX-R 1000 K1....problema mea este la punerea contactului, se aude un carait si am si o eroare in bord...din cate am inteles si din cate am vazut, caraitul se aude de la EXUP (asa am inteles ca se cheama - chestia care vine pe galeria de evacuare cu doua sufe actonata de un motoras :ok:), care cred ca e blocat si tot odata cred ca s-a stricat si motorasul.

Intrebarea mea este sa il repar sau sa il scot? Din cate am inteles nu este foarte folositor, chiar ar fi mai bine fara el, e folositor doar in turatii mici. Acum parerea mea personala e ca nu e pus degeaba acolo...Va multumesc anticipat !

 

 

EXUP'ul nu e pus degeaba acolo, ar mai fi platit ei 2 milioane sa cumpere patentul de la YAMAHA? Plus cheltuielile de productie? Pentru strada, sistemul ramane deocamdata imbatabil.

 

Merge si fara, insa vei simti un gol adanc de putere la ture mici-medii (nu cunosc exact valorile pt K1) si o rupere brusca de ritm cand vei atinge turatia unde exup'ul se deschide full in mod normal. Daca zici ca nu merge oricum... ar trebui sa fi observat diferenta!

 

Ca sa renunti la el, la fel ca si pentru situatia schimbarii intregului sistem de evacuare, trebuie rescris programul EFI si/sau CDI. Si asta nu se prea face dupa ureche...

 

Opinia mea este ca cea mai simpla solutie este sa incerci sa'l repari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...