Sari la conținut

Furca fata pentru Jupiter 4


Motoman
 Share

Postări Recomandate

Am si eu un Jupiter 4 si pentru ca se stricase motorul si mai avea cateva bubitze am hotarat sa o bag in reparatie capitala.

 

Am cumparat si o furca fata noua-noutza si acum ma intreb daca amortizoarele au ulei in ele sau trebuie sa pun eu. :banana:

 

Stie cineva ce cantitate trebuie? Dar la amortizoarele spate?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

nu stiu daca au ulei in ele! normal ar trebui sa aiba dar avand in vedere ca e ij.... dasfa-i piulitele de sus si vezi daca ai ulei in ele! daca nu, 200 ml in fiecare amortizor! in alea din spate nu mai stiu daca 75 ml sau 150! :what:

p.s. de unde ti-ai luat tu o furca noua si cu cat? :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

si furca e completa? adica are juguri, tot sau numai amortizoarele in sine? ca daca sunt numa' amortizoarele tot tre' sa desfaci piulitele alea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

stai ca sunt cam tampit! oricum la montare tre' sa desfaci piulitele!

p.s. ai putea sa-mi iei si mie o furca de aia daca iti trimit banii? undeva pe saptamana viitoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie. Jugul superior se poate scoate fara sa desfaci capacele alea filetate din capul amortizorului. Slabesti doar suruburile de la juguri, si amortizoarele aluneca afara. Capacele le scoti doar daca vrei sa umbli la amortizor.

Eu vroiam sa ma feresc de demontat pt ca la furca veche dupa demontare n-am mai putut fixa tija filetata din amortizor in capacul ala. Dupa cateva tura se desfileta si incepea sa troncane.

 

Sigur ca da, numa' ca nu cred ca aduce asa de repede. La mine a durat cam o luna si apoi trebe' sa vorbesc cu omul sa vedem daca a ramas acelasi pret. Eu m-am cam targuit. Da' oricum, daca vrei vorbesc cu el si vedem cum facem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

eu ziceam saptamana viitoare sa-ti trimit banii dar daca duraeza asa mult lasa! nu de alta dar eu plec din tara si vreau sa termin "ij tuning-ul" :banana: inainte sa plec...asa, pentru mine ca oricum imi iau alt motor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...