Sari la conținut

Ajutati-ma...probleme Ktm 620 Sc '98


Postări Recomandate

Salut baieti...poate ati patit si voi cva de genu'.....Merg cu motoru' linistit si....vreau sa-i dau gaz asa k-lumea si simt ca nu trage,numa se tureaza in gol si abia trage,e logic...cva la ambriaj.Il las pana a 2-a zi...a 2-a zi totul perfect ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic!!!Fac acolo ambriaju sa prinda mai jos ca....prindea cam sus si m-am gandit ca poate de aia a facut asa.Totul a fost ok pana azi....iar mi-o facut smekeria....si am tot incercat sa-l fac sa prinda si mai sus si mai jos si tot asa face....merg in a 2-a a 3-a ii dau in gura si se tureaza da nu trage....ca si cand ar fi scos din viteza numa ca mai trage asa un 30%...sa fie gata ambriaju?Atunci nu inteleg de ce si-ar fi revenit....data trecuta!!!sau cva la cablu....ce poate sa aiba?Nu as avea kef sa-l skimb acuma....doar in cazul in care e necesar!!!Ms baieti...ca fetele nu se pricep la din astea :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din descrierea ta mi-e clar ca patineaza la greu. si-a revenit atunci ca s-a racit i scand e rece prinde putin mai bine, dar dupa ce se incalzeste nu mai prinde si patineaza mai mult. Sfat daca tot ai ajuns aici schimba kitul complet de ambreiaj(placile de metal, placile din ferodou si arcurile). Verifica placa de ambreiaj si oala interioara, daca au urme de zgarieturi pe ele de la discurile astea care le ai acum trebuie schimbate. Daca ai urme de zgarieturi pe ele si nu le schimbi poti sa pui ambreiaj nou si dupa 200km sa-ti faca la fel, pt ca daca au zgarieturi nu mai au suprafata plana acolo si nu mai fac priza 100% o supratafa pe alta.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda...m-am gandit io data trecuta ca nu scap de skimbat ambreiaj....deci nu mai are nici o scapare din ce mi-ai zis tu....e clar!!!Nu stii cat ar costa c mi-ai zis sa skimb?.....dak mai are cineva cva de zis....ms mult pt sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De comandat e foarte simplu si la mine in Arad am vo 3 locuri de unde pot comanda....nu-i asta problema ci....faptul ca poate nu e din cauza ambreiajului pentru ca am fost azi la mecanic si mi-au zis urmatoarele.....Teoretic ar fi ambreiajul(placutele alea)dar mai poate fi si altceva...de exemplu eu i-am bagat ulei 10 w 50 Castrol,taica-meu mi l-a adus din austria si in mod normal trebuia sa-i bag un 15 w 50 da nu aveau pe stoc 15,doar 10 si mi-a luat 10......mi-o zis mecanicu; ca poate si fie si din cauza uleiului...stiti ceva?E adevarat?Ak luni merg la el si-l desfacem....va zic io ce si cum....Ms mult baieti...pt ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De comandat e foarte simplu si la mine in Arad am vo 3 locuri de unde pot comanda....nu-i asta problema ci....faptul ca poate nu e din cauza ambreiajului pentru ca am fost azi la mecanic si mi-au zis urmatoarele.....Teoretic ar fi ambreiajul(placutele alea)dar mai poate fi si altceva...de exemplu eu i-am bagat ulei 10 w 50 Castrol,taica-meu mi l-a adus din austria si in mod normal trebuia sa-i bag un 15 w 50 da nu aveau pe stoc 15,doar 10 si mi-a luat 10......mi-o zis mecanicu; ca poate si fie si din cauza uleiului...stiti ceva?E adevarat?Ak luni merg la el si-l desfacem....va zic io ce si cum....Ms mult baieti...pt ajutor

 

n-are nici o treaba uleiul . pun pariu ca " mecanicu " nici nu stie in ce consta diferenta intre 10w-50 si 15w-50 . daca discurile din ambreiaj sunt uzate, patineaza . schimba discurile . repatatia nu dureaza mai mult de 10 minute .

Editat de blue_led
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...