Sari la conținut

Bolt Ax


christensen
 Share

Postări Recomandate

buna tuturor.

 

Am o problema cu boltul de pe ax (ce tine abreajul) nu iese de el rulmentul si semeringul, se poate scoate?nu ar trebui sa fie mai mic?ca sa poata iesi rulmentul!

parca nu ar fi original, cum am vazut in fimulete ar trebui sa iasa rulmentul fara a scoate boltul.

am pus cateva poze.

 

post-22733-1215078935_thumb.jpg

post-22733-1215078948_thumb.jpg

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna tuturor.

 

Am o problema cu boltul de pe ax (ce tine abreajul) nu iese de el rulmentul si semeringul, se poate scoate?nu ar trebui sa fie mai mic?ca sa poata iesi rulmentul!

parca nu ar fi original, cum am vazut in fimulete ar trebui sa iasa rulmentul fara a scoate boltul.

am pus cateva poze.

 

post-22733-1215078935_thumb.jpg

post-22733-1215078948_thumb.jpg

 

multumesc

:crack: N-ar trebui sa te uiti la filmuletul cu montarea si demontarea motorului de ETZ ? YOUTUBE: MZ ETZ 250 engine mainteinance , daca bine imi amintesc... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai mult decat sigur ca se uita degeaba la filmulet fiindca boltul ala nu e original, este o improvizatie. E bagat acolo de cineva ca sa nu mai patineze ambreiajul pe conul ambielajului. E posibil ca boltul sa fie infiletat sau bagat prin presare. Daca nu merge prin metode conventionale, foloseste o bormasina cu burgiu de diametrul boltului. Dai un punct in mijlocul boltului si incepi sa gauresti dar nu mai mult decat lungimea boltului. Ai grija sa dai gaura drept. Numai bine!

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@judas mam uitat la filmulete si de aceea am intrebat..acolo iesea rulmentul fara sa dea jos boltul.

 

Nu prea mas baga cu bormasina(nu am bormasina fixa) ca sa nu distrug axul, daca nu reusesc maine sal scot cu moxul am sal polizez un pic(pana iese rulmentul) si daca nui destul de mare pt ambreaj atuncea am sal duc la strungar sa imi scoata si sa faca una ce intra fux in abreaj fara a fi nevoie de al scoate boltul in viitor cand am sa il desfac.

 

multumesc

 

am reusit sal rezolv, nici decum nu a vrut iesi din ax asa ca am polizat un pic din ea(max 1mm), am incercat ambrajul ca nu se invarte pe ax, fara a fi presat si totul era ok.

nu am stiut ca rulmentul acela acvea carcasa de plastic, il stalcesti un pic si se ovalizeaza cea cei permite sa iasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...