Sari la conținut

Piese Simson


draculea
 Share

Postări Recomandate

salut tuturor, sunt un mare admirator al simsoanelor - ma trec fiorii pe sira spinarii cand le aud.

inca nu am unul :kiss: , dar in viitor TREBUIE sa-mi iau. :lol:

deocamdata ma pregatesc teoretic, cu cartea tehnica in fata (stiu ca "practica te omoara"....) si cu ce mai gasesc pe net.

 

am gasit doua siteuri cu piese de schimb de la mama lor si vreau sa aud parerea simsonistilor despre sursele astea:

 

http://www.sausewind-shop.com/AWO425TUndS/...00/cp15184/cl1/

 

http://www.gabysmotorshop.de/shop/index.php?k=24

 

de preturi nu discut ca n-are rost......., dar calitativ ce ziceti?

 

asta mi-a placut mult:

 

http://www.sausewind-shop.com/katalog_/ctl...50W_mit_Kabelba

 

 

Stima!

Editat de draculea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut tuturor, sunt un mare admirator al simsoanelor - ma trec fiorii pe sira spinarii cand le aud.

inca nu am unul :kiss: , dar in viitor TREBUIE sa-mi iau. :lol:

deocamdata ma pregatesc teoretic, cu cartea tehnica in fata (stiu ca "practica te omoara"....) si cu ce mai gasesc pe net.

 

am gasit doua siteuri cu piese de schimb de la mama lor si vreau sa aud parerea simsonistilor despre sursele astea:

 

http://www.sausewind-shop.com/AWO425TUndS/...00/cp15184/cl1/

 

http://www.gabysmotorshop.de/shop/index.php?k=24

 

de preturi nu discut ca n-are rost......., dar calitativ ce ziceti?

 

asta mi-a placut mult:

 

http://www.sausewind-shop.com/katalog_/ctl...50W_mit_Kabelba

 

 

Stima!

Ma bucur ca apare un viitor simsonist pt. ca suntem din ce in ce mai putini. Insa este ca un drog creeaza dependenta vei fi blestemat toata viata sa-ti bati capul sa surubaresti murdar pe maini, cheltuieli pt piese scumpe etc. Calitatea pieselor nu se poate discuta fiind noi si originale sunt garantat cele mai bune. Preturile nu la toate articolele sunt exagerate platina cam 180000 si cea de Skoda peste 200000.Daca te pot ajuta cu ceva spune.

Fii binevenit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da eu vreau un ambielaj

da simsonache am si eu si merta da multa munca da merita

eu il am de 5 ani

si la bine si la greu

asa ca un ambielaj m.ar scoate la drum din nou asa ca astept

0744156460 un sms

:crack: brm brm poc poc

N-am vazut ambielaj si unul refacut costa 240 EUR asa ca brm brm poc poc cu ce ai.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca apare un viitor simsonist pt. ca suntem din ce in ce mai putini. Insa este ca un drog creeaza dependenta vei fi blestemat toata viata sa-ti bati capul sa surubaresti murdar pe maini, cheltuieli pt piese scumpe etc. Calitatea pieselor nu se poate discuta fiind noi si originale sunt garantat cele mai bune. Preturile nu la toate articolele sunt exagerate platina cam 180000 si cea de Skoda peste 200000.Daca te pot ajuta cu ceva spune.

Fii binevenit.

 

 

Sincer sa fiu nu sunt chiar "pafaristus completus" cu practica, taicamiu calareste un simson de vreo 30 de ani, da nu vrea sa mi-l dea si bai, basca acu a gasit si un Mz 125rt/3 din 61, ca asta a fost prima lui mototcicleta...

Simsonul e in reconstructie acum, dar a mers cu el de i-au sarit mansoanele de ghidon. ii facea revizia la fiecare 5 ani, si in astia cinci ani dintre revizii nu-i facea nimic altceva decat schimburi de ulei, cauciucuri si bujii, ca le cam ardea, si facea drumuri prin toata tara.

ca sa nu mai zic ca are 7 seturi motor cica DE REZERVA, noi noute, dar acu are probleme cu crucea cardanica, i s-au cam tocit capetele. dati-mi si mie o solutie sa-l ajut, a incercat cu una reincarcata cu nu stiu ce sudura si strunjita, dar a cedat rapid.

Si sa va zic una tare, eu eram la generala atunci:

era mereu sacait cu bujiile ca nu reusea sa dea de cap problemei, si nu stiu cum si de unde a facut rost de o bujie de start de elicopter, dimensiunile de interior erau LA FIX, dar coada avea cam 150mm lungime.... Si a montat-o, si tragea de rupea simsonashul, ca bujia avea patru electrozi, unul central si patru pe margine, era super incintat ---- dar dupa 500Km a cedat ambielajul, s-a rupt pur si simplu, si a vazut ca era busit si setul, varza, da tot tragea ca ce arderi erau acolo.... Asa ca a renuntat la idee si a aruncat bujia.

Cu piesele stau bine - am destule pe la tata - da trebuie sa-mi iau motor - si sa-l refac ca la carte.

De-aia va intrebam de astea de pe siteuri, ca nu vreau sa-mi bat joc, ca cine stie unde gasesc sa cumpar motor, si in ce stare.

 

Daca am nevoie de ajutor o sa apelez la cunostintele si ajutorul vostru.

 

Stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu nu sunt chiar "pafaristus completus" cu practica, taicamiu calareste un simson de vreo 30 de ani, da nu vrea sa mi-l dea si bai, basca acu a gasit si un Mz 125rt/3 din 61, ca asta a fost prima lui mototcicleta...

Simsonul e in reconstructie acum, dar a mers cu el de i-au sarit mansoanele de ghidon. ii facea revizia la fiecare 5 ani, si in astia cinci ani dintre revizii nu-i facea nimic altceva decat schimburi de ulei, cauciucuri si bujii, ca le cam ardea, si facea drumuri prin toata tara.

ca sa nu mai zic ca are 7 seturi motor cica DE REZERVA, noi noute, dar acu are probleme cu crucea cardanica, i s-au cam tocit capetele. dati-mi si mie o solutie sa-l ajut, a incercat cu una reincarcata cu nu stiu ce sudura si strunjita, dar a cedat rapid.

Si sa va zic una tare, eu eram la generala atunci:

era mereu sacait cu bujiile ca nu reusea sa dea de cap problemei, si nu stiu cum si de unde a facut rost de o bujie de start de elicopter, dimensiunile de interior erau LA FIX, dar coada avea cam 150mm lungime.... Si a montat-o, si tragea de rupea simsonashul, ca bujia avea patru electrozi, unul central si patru pe margine, era super incintat ---- dar dupa 500Km a cedat ambielajul, s-a rupt pur si simplu, si a vazut ca era busit si setul, varza, da tot tragea ca ce arderi erau acolo.... Asa ca a renuntat la idee si a aruncat bujia.

Cu piesele stau bine - am destule pe la tata - da trebuie sa-mi iau motor - si sa-l refac ca la carte.

De-aia va intrebam de astea de pe siteuri, ca nu vreau sa-mi bat joc, ca cine stie unde gasesc sa cumpar motor, si in ce stare.

 

Daca am nevoie de ajutor o sa apelez la cunostintele si ajutorul vostru.

 

Stima!

Cu crucea cardanica cauta una buna eincarcat nu poate sa tina tinea daca in locul rolelor punea bucse de bronz. Am vrut sa dau si eu sa-mi faca si au spus clar ca n-o sa tina.Bujia cu 4 electrozi o cunosc sincer instalatia de aprindere da o anumita energie la bujie care ramane aceeasi si daca-s 100 de electrozi. Si din 4 electrozi sunt ferm convins ca numai una da schinteie ca nu exizta sa fie exact aceeasi distanta intre toti 4 electrozii. Are Bubag de pe forum un Simson de vanzare si nu-in scump. Este in Baia Mare una refacuta parca la 800 de EUR dar tot trebe sa desfaci sa vezi cum stai. Apropo si eu am cumparat un cardan cu cosurile de la cruce sudate ( prost) asa ca surprize vei avea. A lui Bubag ( cred ca asa se scrie ) cice este completa.

Numai bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bujia cu 4 electrozi o cunosc sincer instalatia de aprindere da o anumita energie la bujie care ramane aceeasi si daca-s 100 de electrozi. Si din 4 electrozi sunt ferm convins ca numai una da schinteie ca nu exizta sa fie exact aceeasi distanta intre toti 4 electrozii.

 

Teoretic asa e ca magnetoul e limitat, dar ceva s-a intamplat de s-au bushit si ambielajul si setul intr-un timp fff scurt.

 

Am gasit unul prin Valcea, sa ma duc sa-l vad (e mai aproape de mine)...Tineti-mi pumnii!

 

Stima!

 

REPLIKA ERSATZTEILE

 

ADICA NU, NU NEMTESTI!

 

 

Da , ca ochiu vede ce vrea si nu mai e atent la detalii, am gasit si io : "Kein Originalteil!"

Oricum cred ca sunt mai bune decat ce mai gasesti pe aici.

 

Cine mai stie si alte siteuri nemtesti care vand piese de simson sa posteze aici.

Io gasisem unul acum un an doi de unde puteai sa iei si toata furca, da nu-l mai gasesc nicicum, ca s-a busit hardu si-am pierdut toate favoritele...

 

Stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...