Sari la conținut

Probleme cutie R1


Postări Recomandate

cu ceva timp in urma, am mers cu un r1 2003,, moto era intr-o stare excelenta, dar numai ca in mom, cand am mers cu el, am observat ca nu cupla mereu a 2 a,, adica din 10 dati cand ii dadeam a 2a de 3 ori trebuia sa ma chinui sa o ia,,acum omu care mi la dat a mers cam 70 la suta din timp numai pe-o roata cu el,, asta cred ca e cauza,, plus ca am mai auzit ca ar fi buba la r1,, dar ce vrau io sa intreb

 

1,, cam cat ma mai tine,, ? daca merg asa cu ea,,

 

2 e greu de schimbat pinionu dea 2a,, asta cred ca trebuie schimbat ? nU ?? si cam cat costa piesa,, ? trebuie demontata toata motoreta, adica motor, plus cutie,, ? sau e simplu de schimbat ??

 

multumesc,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu ceva timp in urma, am mers cu un r1 2003,, moto era intr-o stare excelenta, dar numai ca in mom, cand am mers cu el, am observat ca nu cupla mereu a 2 a,, adica din 10 dati cand ii dadeam a 2a de 3 ori trebuia sa ma chinui sa o ia,,acum omu care mi la dat a mers cam 70 la suta din timp numai pe-o roata cu el,, asta cred ca e cauza,, plus ca am mai auzit ca ar fi buba la r1,, dar ce vrau io sa intreb

 

1,, cam cat ma mai tine,, ? daca merg asa cu ea,,

 

2 e greu de schimbat pinionu dea 2a,, asta cred ca trebuie schimbat ? nU ?? si cam cat costa piesa,, ? trebuie demontata toata motoreta, adica motor, plus cutie,, ? sau e simplu de schimbat ??

 

multumesc,,

 

 

Nu e neaparat "buba" la R1 ci mai degraba s'a intamplat sa fie multi care sa'si ia R1 ca sa se dea p'o roata prin oras si de aici s'a generalizat. Am vazut cu ochii mei cutia unui R1 cu aceleasi simptome, cauza e uzura laterala a dintilor datorita abuzurilor.

 

1. Daca nu mai abuzezi, poate sa tina mult si bine... de reparat singura insa nu se va repara, simptomele se vor accentua in timp.

 

2. E greu de schimbat pinionul de a 2a, ca sa ajungi la cutie trebuie sa dai motorul pe din doua... "piesa" in sine probabil ca nu costa asa mult (daca gasesti "neciobite" la defrisari) insa manopera da, e treaba de cateva zile...

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...