Sari la conținut

fotbal


fairplaybiker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Meci linistit cu multe premiere: - cu prelungiri 120 minute pana a inscris cine trebuia, s-a jucat o repriza fara portar si FARA incidente !!! Scorul s-a pierdut undeva pe parcurs, ceva 27 la 26.Sau 38 la 37? Sau...???

 

Autosos, ai cuvantul la Kronika...

 

Luni

 

1.Radu

Editat de motoradu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PROCESUL ETAPEI ( cu OVIDIU ATZATZOAIE )

Pe terenul stadionului Doctor Constantin Radulescu din Floresti ....ahh scuze ,..... e vorba de terenul Aliantz Florestina din localitatea mai sus mentionata , s-au intalnit intr-un derbi deosebit echipa albastra cu echipa portocalie. Meciul promitea a fii deosebit inca de la inceput datorita lipsei capiatului de echipa al echipei portocalii ( pardon ... capitanului.. .. , in fine ..tot aia e :( , respectiv a talentatului jucator cuki ) . Incurajate frenetic de miile de suporteri veniti sa asiste la acest unic meci , pe teren au intrat cele doua echipe :

echipa albastra : 1. aron , 2. mihai , 3. ema , 4. radu , 5 traore , 6 vasile-zorilor.

echipa portocalie : 1 . bogdan , 2. traian , 3. buru , 4. preten lui buru , 5. gabi , 6. paul .

Analele istoriei nu mai tin minte cine a marcat primul gol ,... cert e ca ziaristii , fotografii , gazetarii au consemnat la inceputul meciului un egal 1 la 1. Trebuie remarcat ca acest scor a fost obtinut in inferioritate numerica a echipei albastre , fundasul ema ... fiind plecat sa-si duca amanta acasa si intarziind ( ... hai sa zicem motivat ) de la inceputul meciului. Cu un portar deosebit in primele 13 minute ( capiatu de echipa al albastrilor .. adica nea aron ) , si revenirea fundasului ema , meciul a inceput intr-o nota de dominare a albastrilor , combiantiile fulger si 1-2 -urile halucinante dintre traore si radu ducand in scurt timp scorul la un neverosibil 4-1 pt albastrii. de mentionat la acest inceput de meci golgheteru radu care a fructificat 3 din cele 4 pase de geniu ale lui traore .

Iesirea din poarta a lui aron , triblingurile lui spectaculoase ... si atat ( am scris bine ... triblinguri .. nu driblinguri ) , au dus rapid la egalarea de catre portocalii a scorului la 4 la 4 si dupa aia trecerea la conducere a echipei portocalii. Echipa portocalie ...care repet ... a jucat fara capiatu de echipa.

Beneficind de mult calm , stapanire de sine si mai ales de liniste in echipa .. benefica pt ei, portocalii s-au impus la timona jocului. Cu exceptia atacantului fundas buru care mai urla singur din cand in cand ca un descreierat pe teren cand dadea cu stangu in dreptu , calmul si linistea s-a instaurat in echipa celor portocalii . astfel s-a instaurat o mica dominare , echipa portocaliie conducand pe rand cu 6 la 5 , 7 la 5 , 7-6 , 8-6 , etc

adica in linii mari o dominare impusa de calmul celor doi frati Morraes ( pardon ..frati paul si gabi ) .

Am putut asista la un meci echilibrat si fara faulturi , singura accidentare find a lui pretenu lui buru intamplatoare , cand cred ca a calcat stramb intr-o lupta corp la corp cu aron. sau cine stie ....

Scorul putea fiii mai mare in acele momente pentru cei portocalii , norocul albastrilor fiind bogdan care reusea sa rateze aproape din orice pozitie si orice portar ar fii fost in poarta celor albastrii . inclusiv cand in poarta a fost traore , bogdan tot a ratat . Echipa albastra gasea greu drumul spre poarta celor portocalii si se parea ca vom asista la o victorie a celor portocalii. Diferenta de 2 goluri sau de 1 gol a fost aproape in permanta de partea portocaliilor.

Totul pana cand in tabara albastra s-a produs declicul ....

Certat de Vasile din zorilor ( pt o interventie nereusita de a ataca jucatorul portocaliu in supratafa de pedeapsa ), portarul ema a aruncat manusile de portar pe jos si a llasat locul in poarta lui vasile. Impulsionata echipa albastra a trecut rapid la un joc ofensiv si a reusit in scurt timp sa-si materializeze jocul haotic ( .... pardon .. jocu bine gandit si cu schemele indelung exersate la antrenamente ) , sa egaleze scorul si apoi sa marcheze gol dupa gol , in poarta portocaliilor . De remarcat travailu dus in aparare de ema si mihai ( pt echipa albastra ) si gabi si paul ( pt echipa portocalie ). La un moment dat tabele de marcaj arata un neverosibil scor de 27 la 20 pt albastri ( sau ceva in genu .... ) practic fiind imposibila o evidenta mai exacta a scorului in conditiile in care ...inca ... lipseste o tabela de marcaj .

Meciul se apropia de final si practic putem afirma ca sa si terminat ( conform minutelor alocate la inceputul partidei ) .

Dar... surpriza !!!! Albitru intalnirii a prelungit meciu pana o vrut poula lui . Beneficiind de o conditie fizica mai buna , precum si de haosul creeat in defensiva albastrilor , pentru ca dupa minutele regulamentare in care a stat pe rand fiecare in poarta toata echipa , dupa aia n-o mai vrut nime sa stea ... ( singuru care a stat de 2 ori a fost mihai ) , portocalii au egalat

intr-adevar ..mare surpirza . au fost condusi cu 7 goluri si au egalat . demoralizator chiar pt echipa albastra.

mai ales ca echipa albastra a fost si incurajata si sustinuta de capiatu de echipa aron prin expresii de genu : sa-ti bagi poula in ea de minge .. unde o dai ? de ce nu pasezi ca is liber ? am o echipa de handicapati ..etc, etc .

moral ... echipa albastra s-a parabusit .

as putea sa remarc ca declick-ul psihologic al albastrilor s-a proodus pe fondul acestor incurajari.

dar .. ca si comentator impartial al meciului o sa ma feresc sa trag concluzii pripite si o sa las posteritatea sa le judece.

meciul a devenit dramatic . ramasi fara portar .. albastri au ripostat eroic si au tinut scorul mereu in avantaj . minim ..dar in avantaj .

da ..domnilor....

incredibil

cu toate ca in poarta nu mai statea nimeni .... ( oficial ) , albastrii au reusit sa pastreze un gol avans , apoi sa fie egalati din nou, apoi sa fie din nou in avantaj cu 1 gol ... si tot asa . s-a respins de pe linia portii cu capu , cu curu ...cu ce o dat dumnzo .. da numah cu mana nu.

meciul a trecut si de cele 120 de minute si totusi a continuat.

dramatismul meciului a atins apogeul .

si apoi s-a produs cioleala maxima.

aflata in atac , echipa portocalie a reusit pentru prima data dupa ce au revenit de la acel scor cu 7 goluri diferenta , sa ia conducerea si sa inscrie. ceea ce a urmat , este de nedescris domnilor .. , este incredibil .

este de nemaivazut pe terenurile de fotbal

jucatorii portocalii si-au aruncat tricourile pe jos si au fugit la vestiare ... sau direct in autocarele cu care au venit .

da domnilor

a fost un moment de uluiala totala.

dupa ce echipa albastra condusese dupa revenirea de la 7 goluri , in continuare .. in primul moment in care portocalii au condus ..au parasit terenul in fuga si in mare viteza .

desigur in fluieraturile galereiei albastre prezente in numar mare la stadion.

realizand ca meciul s-a terminat .... ( prin fuga jucatoriilor portocalii ) albastrii sau resemnat si sau indreptat si ei spre cabine.

plus - urile meciului

asa cum v-am comentat in acest reportaj , meciul a fost unul deosebit de lung si de epuizant pt ambele echipe , dar un meci curat si fara faulturi . doar cateva involuntare si nesemnificative din acest punct de vedere atmosfera din teren fiind destinsa , pajnica si prietenoasa. si de fair-play .

la sfarsitu meciului fratii morraes ( paul si gabi ) au acordat un interviu revistei noastre de ping-pong ( gazela puricilor ) , remarcand linistea din echipa portocalie odata cu lipsa lui cuki ca n-o mai avut cine sa urle pe teren la ei si asfel sa joace tactic si conform schemelor stuidate .

minus -urile meciului

faptul ca jucatorii portocalii au fugit de pe teren in momentul cand au condus cu 1 gol la finalul meciului . dar asta ne aduce aminte de unele meciuri in care dupa ce se marca 1 gol in plus , capitanul de echipa striga tare : jos tricourile , gata meciu ... ;))

stiti voi la ce ma refer.

in fine... gazela puricilor a acordat la finalul meciului urmatoarele note ( punctajul fiind de la 1 la 10 )

1. Bogdan : 7,5

2. Ema : 7,5

3. Aron : 3,1

4. Mihai : 7,5

5. Radu : 7,5

6. Buru : 7,5

7. Traian : 7,5

8. Gabi : 7,5

9. Paul : 7,5

1o.Sos : 3,2

11.prieten lui buru : 7,5

12.Vasile Zorilor : 7,5

;)

ps: acesta analiza a meciului este un pamflet . nimeni nu poate garanta ca asa au stat lucrurile cu exactitate . dar...cam pe acolo ..... in fond si la urma urmei ... cui i-i pasa ?

ps 2 : mitza .. am scris un topic mai lung decat al lui galen ?

daca da .. inseamna ca mi-am atins scopul

comentariile sau eventualele adaugiri , corecturi , etc se pot face desigur in acest topic ... in baza dreptului fiecaruia la replica .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta se stie ...... ;)

si oricum notele io le-am dat

ashe ca ... cine-mparte .. parte-si face .

 

ps : da meciu o avut istoric ... rasuturnari de situatii, drmatism, alea -alea .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevar grait-ai cronicarule...La 21 fix cand am intrat in eu poarta aveam 7 goluri avans...ca apoi, pe cand cantau cocosii,sa plecam eroic capetele coplesiti ca plaiesii din Cetatea Neamtului.Schimbam tactica...ne trebuie 9 goluri avans ca sa castigam un meci din asta sau 8 sa ajungem la 11 m (adica 7 m). Luni revansa...il avem si pe Dedics care ne-a lipsit ieri..Ema unde eeesti???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am vorbit cu cei care au televizat ultimul meci de pe floresti arena si am intrat in posesia cu ultimul gol marcat de aron

goool !

nu e gol.

ratare

ba da.

acum e gol

nu e

ratare

acuma e gol

nu

nici acuma

pfff ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no mah...am facut numai de o echipa pana acuma?

Da si devine si mai nasoala treaba... sanatatea mea ma cam tradeaza in ultima vreme, sunt obligat sa ma retrag. Imi pare foarte rau :goodposting:

 

Lista deschisa pt LUNI:

 

1. Radu

2. Mihai

3. Aron

4. Cuki

5. Buru

6. Dedics aici e liber din nou

7.

8.

9.

1o.

11.

12.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lista deschisa pt LUNI:

 

1. Radu

2. Mihai

3. Aron

4. Cuki

5. Buru

6. Preten Buru

7.

8.

9.

1o.

11.

12.

 

Cu parere de rau si cu o adanca durere-n suflet va anunt oficial k meciul de azi se anuleaza din lipsa de personal. :goodposting: Am dat zeci de telefoane sa mai gasesc oameni si nu am reusit. Asta este, am inchiriat terenul la altzii pt lunea asta. Ne vedem joi, sper in efectiv complet !!!

 

 

Lista deschisa pt JOI:

 

1. Aron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...