Sari la conținut

Ce ar trebui sa cuprionda revizia de iarna la un endurache?


Daaaaan
 Share

Postări Recomandate

1) Pivot Works sau AllBalls ? Care e mai ok?... ma refer la tot ce tine de produsele lor, de la rulmenti, kit pt swingarm, furca, jug, etc.

 

2) Mi-a zis ceva mester de pe plan local ca cel mai bine e sa incepem cu un test de compresie, ca de acolo poate sa isi dea seama daca e ceva in neregula mai departe, si implicit daca e cazul sa desfaca sau nu blocul motor. e pe bune asta?

 

3) Si...bine am inteles eu ca odata desfacut blocul motor tre inlocuite toate garniturile alea, de vreo 100 EUR setul?

 

4) Daca vreau sa-mi vopsesc cadrul, sa il fac electrostatic sau la vopsitorie clasica, de masini ?

 

5) Vasul meu de expansiune nu a existat, inca de la cumparearea motorului. Furtunul de surplus era tras pe sub cadru si prins astfel incat sa curga pe jos daca e ceva. Eu ma intreb...e esential sa am vasul ala? Merita sa ma chinui si sa dau banii ca sa fac rost de unul si sa-l re-montez?

Mesaj completat

...help? :crack:

Mesaj completat

6) pinion si foaie Supersprox Stealth (aluminiu + dinti otel) merita?... Impreuna cu un lant RK GB520EXW.... Sau sa ma duc pe un pinion normal, integral din aluminiu ?

Mesaj completat

dar chiar nimeni nu are pareri pe aici?...in ritmul asta, ma prinde primavara :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta nu se repara pe forum, se repara in atelier sau in service. daca crezi ca nu o poti demonta/monta la loc singur si nu ai habar de ce e acolo nu te apuca sa lucrezi la ea ca mai mult o sa strici decat o sa repari sau verifici ceva. ia un manual de pe net, studiazal si apuca-te de verificat daca tot vrei sa lucrezi singur la ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta nu se repara pe forum, se repara in atelier sau in service. daca crezi ca nu o poti demonta/monta la loc singur si nu ai habar de ce e acolo nu te apuca sa lucrezi la ea ca mai mult o sa strici decat o sa repari sau verifici ceva. ia un manual de pe net, studiazal si apuca-te de verificat daca tot vrei sa lucrezi singur la ea.

 

pai asta era ideea...ca mai mult decat consumabilele nu prea vreau sa fac de unul singur. Am manual.

 

Problema era ca, odata bagata in service, sa fiu sigur ca ce imi spune omul ala e pe bune. adica sa nu imi faca reparatii inutile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrei sa faci o revizie completa de "iarna" il duci la un service calumea(care sa nu te fure) si daca service-ul e serios iti da si garantie si ai terminat balciu, multi le repara acasa....... nu zic ca nu se pricep dar orice motor are anumite particularitati care nu sunt cunoscute de toata lumea...

in mures avem service care poate sa se ocupe de jucarie la niv bun pret calitate (daca ai nevoie de info 0746188480 nr meu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vrei sa faci o revizie completa de "iarna" il duci la un service calumea(care sa nu te fure) si daca service-ul e serios iti da si garantie si ai terminat balciu, multi le repara acasa....... nu zic ca nu se pricep dar orice motor are anumite particularitati care nu sunt cunoscute de toata lumea...

in mures avem service care poate sa se ocupe de jucarie la niv bun pret calitate (daca ai nevoie de info 0746188480 nr meu)

 

...exact. "care sa nu te fure". asta era si ideea pt care am deschis topicul...ca sa inteleg si eu cum tre sa arate/sa se comporte unele piese cand tre schimbate.

 

Avand experiente neplacute destule cu masina prin service-uri, vroiam sa fiu precaut cu motorul, si sa nu imi iau tzepe, mai ales ca la motor ma pricep mult mai putin decat la masina...

 

asa ca, daca cineva imi poate da cateva detalii, in special pt cela 6 puncte enumerate mai sus, ii multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...