Sari la conținut

Stiti Pe Cineva Care Face Tobe Pt 2 Timpi ?


Postări Recomandate

mai bine cumperi una gata facuta, merge mai bine, poti sa faci una daca chiar iti doresti, mergi la un tinichigiu si iti face

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se potrivesc alte cimpoaie pt ca sunt niste calcule si difera de la motor la motor ; pt minsk nu fabrica nimeni cimpoaie pt ca este un tip de motor pe care putini il modifica cross . cimpoiul ala e facut sa "intre" la o anumita turatie a motorului pe care o stabilesti tu . si eu ma gandeam la tinichigiu . oricum astept in continuare informatii

 

?

 

?

 

?

Editat de Metallbyker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa folosesti inox de 0,7...o sa fie si mai usoara...

legat de dimensiuni..sunt niste formule pe care cred ca le voi pune aici, dar nu stiu cand voi avea timp.

da-mi si mie pm cu toate datele motocicletei tale.

pt a construi o toba de 2t trebuie sa cunosti multe date legate e cilindru. ex: dimensiunile porului de evacuare, distanta de la fata pistonului pana la iesirea propriuzisa din cilindru, etc.

sunt multe chestiuni de caer trebuie s ti cont.

pe urma trebuie sa te gandesti care vrei sa fie banda de puere la care motorul sa traga. nu ma pricep al crosuri/enduro. habar n-am unde trage un astfel de 2 t.

pe urma dupa ce ai modificat toba erzonatoare trebuie modificata si toba finala neaparat.

toba rezonatoare implica urmatoarele costuri: tabla ..vreo 50 ron (cred)..sudura..habar n-am cat..vreo 150 -200 ron..nu stiu ..pur si simplu..iar toba finala o cumperi..cel mai bine... vreo 50 euri sau mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cimpoiul e calculat .am program . problema este unde il fac , trebuie un tinichigiu de burlane , sau cineva care stie sa construiasca sa sudeze asa ceva . motorul de minsk trage pe la 6500 rpm , asa am calculat teava .

daca stie cineva vre-un "gica meserie" care construieste cimpoaie plz help ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

trebuie sa folosesti inox de 0,7...o sa fie si mai usoara...

legat de dimensiuni..sunt niste formule pe care cred ca le voi pune aici, dar nu stiu cand voi avea timp.

da-mi si mie pm cu toate datele motocicletei tale.

pt a construi o toba de 2t trebuie sa cunosti multe date legate e cilindru. ex: dimensiunile porului de evacuare, distanta de la fata pistonului pana la iesirea propriuzisa din cilindru, etc.

sunt multe chestiuni de caer trebuie s ti cont.

pe urma trebuie sa te gandesti care vrei sa fie banda de puere la care motorul sa traga. nu ma pricep al crosuri/enduro. habar n-am unde trage un astfel de 2 t.

pe urma dupa ce ai modificat toba erzonatoare trebuie modificata si toba finala neaparat.

toba rezonatoare implica urmatoarele costuri: tabla ..vreo 50 ron (cred)..sudura..habar n-am cat..vreo 150 -200 ron..nu stiu ..pur si simplu..iar toba finala o cumperi..cel mai bine... vreo 50 euri sau mai mult.

 

Am vazut ca ai un rgv de 250... Poti sa imi spui te rog parerea ta despre motocicleta... accelaratie, putere. cuplu, manevrabilitate, fiablitate, consum.... si mai ales m-ar interesa in comparatie cu alte motociclete (daca ai mai condus altele). De exemplu am inteles ca motoarele de 250 in 2T accelereaza mult mai bine ca una de 400 in 4T... ma intereseaza pentru ca vreau si eu sa cumpar o Aprilia rs 250... care e facuta in colaborare cu cei de la Suzuki dupa rgv 250... deci pararea ta m-ar ajuta foarte mult! Mersi mult! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...