Sari la conținut

Valea Cladovei - Jud. ARAD!


Postări Recomandate

Toata iesire o gasiti la mine pe BLOG!

Si Pozele pe PICASA!

Am fost pe Valea Cladovei de Sambata 3.iulie.2010 de pe la ora 13:30 am plecat din Arad. Intalnirea a fost la Billa, unde s-au facut cumparaturile pentru ceaun , “beutura” pentru cine o baut si asa mai departe…

 

La ora 2 si ceva am fost la locul de campare pe Valea Cladovei … Am fost vreo 15 pers.

 

PART 1

 

Dupa ce am ajuns , ne-am apucat de despachetat de pe motoare , la facut cortul , stransul lemnelor , bagatul la rece (in parau) a sucului (altii berea :laugh: si alte bauturi ) …

 

Chiar cand sa ne apucam de aprins focul pentru a pregati ceaunul , incepe o ploaie pe neasteptate si pe neanuntate care ne-a cam incurcat. Mai putin pe fete care au curatat ceapa si cartofii pe ploaie torentiala … n-au avut nici o treaba. Dupa cateva minute bune de ploaie s-a domolit si am reusit intr-un final sa aprindem focul cu lemne ude (care cu 30 min in urma erau uscate). S-a pus ceapa si ardeii in putin ulei , s-au lasat cateva zeci de minute … pe scurt s-a preparat la ceaun vreo 4 ore un GulaÂş (gulyas) foarte , foarte reusit si bun.

 

Pe cand sa ne punem sa mancam din minunata mancare , dupa ce am asteptat atatea ore infometati :D , a inceput din nou ploaia … eu mi-am luat rapid intr-o farfurie putin si m-am bagat in cort … numa bine dupa vreo 10 min s-a oprit ploaia si am putut merge dupa inca o portie ;)

 

intre timp au mai venit unii, altii in vizita asa scurt si au plecat , n-au ramas peste noapte. A fost o nopate calduroasa , fara ploaie. Pe la ora 1:30 m-am bagat in cort sa ma culc , dar nu am putut , a fost cald , nici nu am avut somn , era si galagie … toate la un loc nu m-au lasat sa dorm. Asa ca pe la 3 si ceva am mai iesit la foc cu cei care mai erau p`afara. Am stat pana pe la 4 – 4:30 si m-am dus din nou in cort … atunci am reusit sa adorm. Am sperat ca dimineata sa nu fie soare , sa pot dormit mai mult. Nu a fost sa fie , pe la 9 jumate deja era o caldura in cort de numa… asa ca a trebui sa ies. Pe la ora 14:00 am plecat eu cu Atti si Moni spre casa … restu au mai ramas.

 

A fost o iesire frumoasa , reusita … la cat mai multe! Restu vedeti in slide.

 

PART 2

 

SL370776.JPG

 

SL370780.JPG

 

SL370790.JPG

 

SL370794.JPG

 

SL370798.JPG SL370802.JPG

 

SL370807.JPG

 

SL370811.JPG

 

SL370813.JPG

 

SL370820.JPG

 

SL370821.JPG

 

SL370822.JPG

 

SL370826.JPG

 

SL370829.JPG

 

SL370834.JPG

 

SL370839.JPG

 

SL370843.JPG

 

SL370848.JPG

 

SL370864.JPG

 

SL370862.JPG

Editat de Lutzifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) tare Transalpul cu busteanu' :D

si cu focu ala de tabara ati lasat padurea fara uscaturi :D

Da , tare! Ii nebun omu :P Lemnele alea erau deja stranse de cineva ... numa ca la vreo 200 m de unde am campat noi. Asa ca a trebuit sa le ducem pe toate de acolo mai aproape. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...