Sari la conținut

Croatia+Bosnia


calinbac
 Share

Postări Recomandate

neatza

Am stat 2 zile in dubii daca sa incep sau nu un topic cu excursia mea din acest an.

S-au scris atat demulte pagini despre riviera croata incat randurile mele nu cred ca vor aduce noutati prea mari pentru urmatorii calatori care vor pleca pe acele meleaguri....

dar cine stie. ..poate pe unii ii va inspira...altii se vor uita plictisiti la cele cateva poze care le voi pune.

Traseul Romania-Ungaria-Serbia-croatia-bosnia -croatia-bosnia-serbia-romania 2129 km

Participanti eu cu prietena pe o Honda Transalp, si Slagean alias Sarbu pe un Suzuki Freewind

cazare la cort in campinguri, cort in natura ( fara taxe), pensiuni

post-12038-0-39172400-1315422407_thumb.jpg

post-12038-0-22715600-1315422422_thumb.jpg

Editat de calinbac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neatza

altii se vor uita plictisiti la cele cateva poze care le voi pune.

Bine v-ati intors! :bigstar:

 

Totusi, sper ca nu doar astea doua poze le ai :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neatza

 

Traseul Romania-Ungaria-Serbia-croatia-bosnia -croatia-bosnia-serbia-romania 2129 km

Participanti eu cu prietena pe o Honda Transalp, si Slagean alias Sarbu pe un Suzuki Freewind

cazare la cort in campinguri, cort in natura ( fara taxe), pensiuni

 

 

mai multe detalii/poze :rolleyes: ...cum este prin bosnia? ce merita vazut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ziua 1: duminica 28.08 Arad-Novska 480 km

De fiecare data cand ne reintoarcem dintr-un concediu ne promitem ca la urmatorul vom face bagajele cu o zi inainte sa nu fim nevoiti sa ne trezim devreme si sa le facem in graba..si evident nu ne tinem de promisiune

plecarea o stabilisem pe duminica dimineta la ora 7

sambata in loc sa facem bagajele dam o plimbare pe la Timisoara, ne plimbam prin oras, mancam o pizza si ajungem la billa pt cumparaturi pe la ora inchiderii de unde luam cateva conserve, supe la plic si ceva dulciuri

Ajunsi acasa plini de energie sa ne facem bagajele..e doar ora 22.30.. vremea e tanara hai sa ne uitam l un film, impachetam dupa. Doar ca in timpul filmului adormim bustean, ma trezesc pe la 2 nopatea cu Tv vorbind a paguba , pun ceasul sa sune la 5 si somn de voie in continuare.

Parca am dormit un minut, cand telefonul incepe " este ora 5, e timpul sa va treziti". Cred ca pe balustrada balconului au coborat cativa ingerasi cand am inceput sa binecuvantez trezirea matinala.Si apoi incepu agitatia, cred ca am trezit jumatate din vecini cu lazile trantite, obiecte scapate pe jos, strigat dintr-o camera in alta " unde este pelerina de ploaie, vezi ca da cafeaua in foc, unde sunt bateriile de la aparat si multe altele.

In febra pregatirilor, nu ma uit la ceas, cand suna telefonu.

Era ora 7.15 si sarbu ma astepta la locul de intalnire. Ma eschivez, dau vina pe prietena ca din cauza ei sunt in intarziere si ca ajungem si noi imediat.

Imediat a insemnat ora 8.

Ne punem in miscare directia Szeged. La iesirea din tara coloana de masini cat o zi de coasa. Facem slalom printre ele si ne oprim direct la ghiseul vamii, unde ni se face semn sa trecem.

Din Sgeded mergem in Serbia prin vama Roszka.

ne oprim pt o pauza si sa vizitam lacurile de la Palic dar era zi de vanatoare asa ca renuntam. Mergem prin Serbia pana la Apatin si trecem in Croatia. Aici mergem prin sate pe langa autostrada. Ne oprim intr-un sat sa ne odihnim pe o banca, proprietarul ne vede si vine la noi cu un platou mare de struguri.

Pe la ora 19 ajungem la Novska unde am mai campat si in 2008 pe malul unui rau. Punem corturile si ne pregatim sa facem o supa de pui la plic. Incep sa cred ca supele astea chiar contin pui sau E-urile din ele sunt asa de reusite de au reusit sa o atraga pe cumatra pe care dupa ce am servit-o din portia noastra de supa a vut si pretentii....nu a mancat slanina in schimb drajeuri cu ciocolata cat a incaput...sau mai bine zis cat i-am dat

post-12038-0-07184400-1315759598_thumb.jpg

post-12038-0-18943300-1315759625_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe la ora 19 ajungem la Novska unde am mai campat si in 2008 pe malul unui rau.

Fain, locul de de campare bine cunoscut! :D

 

PS: Vulpea a fost Âşireată sau scai? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...