Sari la conținut

Baterie Noua


Postări Recomandate

Salutare... Mi-am luat o baterie noua (toplite), am introdus acidul, l-am lasat mai bine de o zi sa se 'aseze' si l-am conectat la un redresor Saito de 12v. Au trec 10 minute si s-a aprins butonul de (fertig/gata) dupa care s-a aprins becul de desulfatare. A ramas aproximativ 10 min si s=a stins dupa care a inceput sa arate din nou incarcare normala. Ce D-zeu inseamna asta, ce sa fac in continuare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa l linistit la incarcat, nu se intampla nimic.

 

e ok

in mod normal nu ar mai fi avut nevoie de incarcare dar este faorte ok sa o faci

 

( eu am facut la fel si in curand o sa mi "incarc" bateria noua pe robot asa , ca sunt perfectionist ).

 

ideea este sa mergi cu motorul cat mai mult ,. nu sa l folosesti in regim de "sofer de duminica" iar viata bateriei va fi..incredivbila ( personal recodrul este de 8 ani si ..numar inca :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cate ore sa-l las ?

 

 

lasa l linistit la incarcat, nu se intampla nimic.

 

e ok

in mod normal nu ar mai fi avut nevoie de incarcare dar este faorte ok sa o faci

 

( eu am facut la fel si in curand o sa mi "incarc" bateria noua pe robot asa , ca sunt perfectionist ).

 

ideea este sa mergi cu motorul cat mai mult ,. nu sa l folosesti in regim de "sofer de duminica" iar viata bateriei va fi..incredivbila ( personal recodrul este de 8 ani si ..numar inca :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-5272-0-11328400-1331468788_thumb.jpgpost-5272-0-82342500-1331468785_thumb.jpg

cate ore sa-l las ?

 

 

 

 

nu conteaza, daca incarcatorul are un bec sau ceva care sa spun " gata cu incarcarea, acum o tin "calda", pana atunic

daca nu , lasa l 24 de ore ( oricum nu conteza cat il lasi , procedura in cazul acestor baterii nu prevede incarcarea suplimentara )

 

si eu sunt perfectionist, dar cum spuneam, nu conteaza, ideea e sa l "mergi" :)

bafta si plimbari frmoase

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 ore e ok

 

dragos - ai vazut ca cea noua e " un pic" mai inalta ca vechea...tot avem amadoi varadero. la tine ..cum e ?( vezi pozele mele ami jos)

 

 

@ initiator - ce vezi pe baterie ca si paremetrii de incarcare se aplica cand bateria e " folosita" . nu cand este noua, dar nu strica

 

sezon fain

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare... Mi-am luat o baterie noua (toplite), am introdus acidul, l-am lasat mai bine de o zi sa se 'aseze' si l-am conectat la un redresor Saito de 12v. Au trec 10 minute si s-a aprins butonul de (fertig/gata) dupa care s-a aprins becul de desulfatare. A ramas aproximativ 10 min si s=a stins dupa care a inceput sa arate din nou incarcare normala. Ce D-zeu inseamna asta, ce sa fac in continuare ?

 

 

nu era mai aimplu sa citesti instructiunile de folosire ale redresorului in plm? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...