Sari la conținut

KTM LC4 400 ER 94 - probleme cu "gaz-ul"


RaveGun
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

La fierul mai sus mentionat am o problema, printre altele, legat de cum se simte "gaz-ul".

Daca motorul e oprit, cand deschizi / inchizi gazul, totul merge usor si constant ca forta necesara.

Dar, in mers dupa ce am inchis gazul la o franare, cand incerc sa il deschid, de exemplu la iesirea din curba, se deschide foarte greu pana se "casca" putin carburatorul. Odata deschis merge la fel de usor ca si cu motorul oprit. Are un carburator Dellorto PHM SD 38 cu "ghilotina" :) si in rest tzacane si troncane in parametrii normali.

 

Care ar fi problema?

 

Eu banuiesc ca e de la vacum-ul creat de motor in admisie, care duce la o frecare mai mare intre "ghilotina" si "schlitz-ul" in care aluneca.

 

Multumesc.

Editat de RaveGun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

posibil ca in carburator sa se fi creat un mic "umar" in care se impiedica. desfa porcheria si vezi ce-i acolo, rectifica sau schimba carburatorul (un keihin fcr 39 si n-o sa vrei sa mai vinzi mobra ;) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, foarte buna remarca.

 

Dar daca tot il dau jos, si cum chair am un Keihin FCR 39 MX in garaj, cred ca mai bine am sa ma chinui sa il schimb.

Mai am de la Ducati ramas o maneta de gaz si sarmele aferente

 

Sunt foarte curios cat de greu o sa se lase bagat si daca o sa mearga.

Donatorul carburatorului zicea ca a fost de pe un EXC 450, nu mai stiu ce an.

Din calculele mele, oricum nu ma pricep, ar trebui sa mearga si sa rezulte un amestec putin mai gras, daca merge.

 

Pana la primavara sigur rezolv ceva.

 

Multumesc inca o data pentru raspuns.

Am sa revin cu rezultatele.

 

O zi excelenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...