Sari la conținut

Reglare carburator Dellorto phbg19mm


Postări Recomandate

Buna ziua!

Acesta este primul post pe care il fac pe acest forum.

O sa trec direct la subiect:

Am un carburator Dellorto PHBG 19mm pe un quad de 50cc in 2t si nu stiu cum sa il reglez in asa fel incat sa aiba combinatia optima pentru un consum mic dar si demaraj/putere bun...

Ma puteti ajuta? Sfaturi, pareri :peace: :peace: :peace:

 

 

 

 

 

 

 

P.S.: Multumesc anticipat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite aici

posibil sa intampini probleme datorita carburatorului mare care il ai in comparatie cu cilindreea, astfel daca tragi brusc de acceleratie el sa ti-o ia treptat in ture.

cel mai sigur este sa te duci la un mecanic sa ti-o regleze, el are experienta si sculele necesare sa ti-l faca perfect

 

P.S. completeaza datele de profil


» Post actualizat in 28 May 2015 10:32


ca idee, pozitionezi surubul care regleaza acceleratia la o anumita inaltimeti si il lasi acolo. Acoi usor reglezi celalalt surub pana obtii turatiile cele mai mari, ajungi la un bunct de echilibru unde daca mai strangi surubul turatia scade, iar daca il slabesti turatia iar scade. Ala e punctul la care vrei sa ajungi, punctul cu turatia mare. Dupa ce ai ajuns la punctul ala incepi sa-i reglezi celalalt surub relantiul. Mai dai o tura, mai reglezi in functie de cum vrei sa ai acceleratia. Si cam asta e tot


» Post actualizat in 28 May 2015 10:36

insa ti-am spus posibil sa ai mari probleme cu carburatorul ala, nu stii de ce marime sunt duzele din el, asta e bun pentru motoare mai mari. La combinatia care o ai, pentru un motor de 50 consumul nu va fii asa bun :D

Editat de gabyziggy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...