Sari la conținut

De Ce Teren Si Off-road


Postări Recomandate

Hai sa revin :baldy: Deci:

1. Faptul ca sint fabrici poluante, cariere de piatra si sulf, taieri aberante si ilegale de copaci, vinatori si braconieri, e tragic, si in mod sigur reprezinta un rau mult mai mare decit cei citiva enduristi din Romania, oriunde s-ar catara ei. De altfel ei/ele au, de asemenea, impact mult mai puternic decit un pantofar care lasa 2-3 hirtii si plastice pe pajiste. Au un impact mult mai mare decit ala care isi arunca gunoiul linga containerul gol si decit ala care arunca o hirtie pe strada. Cred ca de acum va dati seama singuri care e valoarea argumentului asta, nu-i nevoie sa continui. Principiul "unde a mers mia merge si suta" nu tine. Ideal ar fi sa fie pus biciul pe cei care sint reponsabili de "mie", dar asta nu inseamna ca cei cu "suta" trebuie sa se gindeasca ca ei nu conteaza. Poate nu legal (unde ar fi o nedreptate sa pedepsesti pe cei responabili de raul cel mai mic si sa-i lasi in pace pe cei responsabili de raul mare) dar cu siguranta MORAL.

2. In lumina punctului 1. eu am explicat de ce EU nu vreau si nu consider normal sa ma catar cu motorul unde nu trebuie. Dintr-un motiv asemanator cu acela pentru care nu arunc hirtii pe strada. Putem sa facem o discutie interminabila despre cit conteaza hirtia mea in comparatie cu Copsa Mica, asta tot nu ma face sa o arunc. Pe de alta parte daca un politai da unuia care a aruncat o hirtie o amenda de 10 milioane si de Copsa Mica nu se leaga nimeni, s-ar putea sa nu mi se para normal. Dar asta nu inseamna ca sint de acord cu aruncatul hirtiilor, si daca intru pe forumul despre hirtii pe strada s-ar putea sa o si spun. Sper ca sint clar.

3. Inca o data, nu sint pentru interzicerea enduro, ci pentru restrictionarea lui in niste limite de bun simt. E evident ca sint locuri in care nimic cu motor nu ar trebui sa existe. Sint alte locuri in care nici macar oameni pe jos nu ar trebui sa existe s-au macar sa existe in numar foarte limitat (si nu, singurul scop al naturii nu e sa fie vazuta de noi ca sa zici ca nu are sens sa existe atit timp cit eu nu o vad). Cu toate astea in prima instanta accentul trebuie pus cum am zis, pe eliminarea raului mare, cind el exista.

 

:baubau:

 

4. Piatra Craiului este parc national de curind. Imediat ce a fost decretata PN au inceput defrisari masive, cit situatia mai e inca gri. E nasol, cunosc citiva oameni care lupta sa opreasca ce s-a inceput. De asemenea vinatul e interzis teoretic, dar Romsilva si-a pastrat niste cote de recoltare stabilite prin falsificarea cifrelor (de ex: se raporteaza ca sint nu stiu citi ursi, mult mai multi decit in realitate ca sa isi faca o cota de vinat mult mai mare decit ar trebui, cu efecte dezastruoase). De aceea cine a vazut in trecut puzderie de capre negre in Muntii Rodnei are sanse foarte mici sa le mai vada si in prezent. Cu toate astea pe listele Romsilva pare ca mai au putin si invadeaza satele din vale, ceea ce le da voie sa vineze suficient ca sa le extermine complet in foarte scurt timp.

 

Cam atit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 126
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...