Sari la conținut

Stator alternator


adip
 Share

Postări Recomandate

e mai ieftin sa iei altul.

banuiesc ca vb de statorul de la alternator, nu?

 

 

da...statorul de la alternator

 

de ce zici ca e mai ieftin? din cate am vazut ar fi simplu de bobinat.

 

oricum, eu caut sa iau unul, dar vreau sa il fac si pe asta. Problema e ca imi trebuie rapid ca sa nu stea mobra degeaba;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca descompleta cineva un motor d-asta si dadea alternatorul la 80 de euro parca.

Pretul sa stii ca e bun.

Si cat despre bobinat... nu cred ca-l scoti sub 3 milioane. E destul de greu sa bobinezi un alternator (sarma groasa). M-am jucat si eu odata cu d-astea, treaba a iesit bine, dar mi-a luat o gramada de timp si mi-am mai rupt si mainile in sarma aia.

 

Asa ti-l iei p'asta, intr-o ora ti-ai reparat motoreta. Fara alergatura, fara dureri de cap, si inca ceva: e alternator original, nu se compara cu nimic rebobinat.

 

Succes!! :what:

:hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca descompleta cineva un motor d-asta si dadea alternatorul la 80 de euro parca.

Pretul sa stii ca e bun.

 

merci..stiu despre motor dar nu e acelasi tip...difera alternatoarele :what:

 

am luat intre timp un stator, dar tot vreau sa il bobinez si pe asta vechi

 

Si cat despre bobinat... nu cred ca-l scoti sub 3 milioane. E destul de greu sa bobinezi un alternator (sarma groasa). M-am jucat si eu odata cu d-astea, treaba a iesit bine, dar mi-a luat o gramada de timp si mi-am mai rupt si mainile in sarma aia.

 

mie imi pare destul de simplu sa il bobinez...sarma nu e asa groasa. Singura problema ar fi ca trebuie sa numeri spirele sa le scoti la numar

 

 

Asa ti-l iei p'asta, intr-o ora ti-ai reparat motoreta. Fara alergatura, fara dureri de cap, si inca ceva: e alternator original, nu se compara cu nimic rebobinat.

 

Succes!! :what:

:hug:

cum spuneam am luat deja unul. si l-am montat...merge, cel putin asa sper ca ainca n-am apucat sa ma dau cu mobra;)

 

multumesc oricum de sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...