Sari la conținut

Motocleta prototip de la Aiud


Maniax
 Share

Postări Recomandate

In weekendul trecut am vizitat memorialul durerii de la fosta inchisoare din Sighetul Marmatiei. Printre altele era acolo expusa o motocicleta proiectata si produsa in atelierul metalurgic de pe langa fosta inchisoare Aiud (doar detinuti politici, multi dintre ei legionari) in principal de catre fosti ingineri din aeronautica. Din cauza aparatului de slaba calitate nu se intelege placuta explicativa, dar ce va pot spune este ca e un proiect 100% original, pistoanele si chiuloasele au fost turnate din omoloagele recuperate din motorul unui avion german capturat.

Daca a mai fost un topic cu aceiasi tema imi cer scuze, dar am dat search si nu am gasit.

post-172-0-57790700-1316435983_thumb.jpg

post-172-0-68254900-1316436013_thumb.jpg

Editat de Maniax
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai vorbit despre ea si aici:

/index.php?/topic/312858-ce-motocicleta-este/page__p__1692723__hl__%2Bmemorialul+%2Bdurerii__fromsearch__1#entry1692723

 

si aici:

/index.php?/topic/63582-stiati-ca/page__p__519455__hl__%2Bmemorialul+%2Bdurerii__fromsearch__1#entry519455

Editat de PinkHelmet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Ce facem cu unii daca tot i-am inchis? Ar fi cat se poate de indicat sa ii si exploatam. Poftiti materialele baieti si spor la treaba...!

Trebuie sa se invarta cumva si masina propagandei, hranita cu munca lor.

Pe de alta parte, in anii` 80 un multiplu campion national la motociclism viteza castiga curse cu un motor contruit integral de un singur om, dupa orele de program, intr-o fabrica de textile. Amandoi traiesc, dar nu stau pe forumuri sa confirme. Inclin sa cred ca mai sunt zeci ca ei.

Mare smecherie sa concepi un motor daca asta iti este meseria si mai ai si materiale pe langa know-how...

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...