Sari la conținut

Tura Prin Harghita


Postări Recomandate

Abia acum povestea turei, pt. că am recuperat pozele sterse mai greu...

Deci in sfirsit pe doua motoare, eu tot pe Yamaha TT 600 iar Iolanda, la primul ei drum pe motocicleta dupa ce si-a luat permisul :what: pe Suzuki DR 350, imprumutat de la un prieten, se stie el care, caruia tin sa-i multumesc si pe aceasta cale, fara el nimic n-ar fi fost posibil..

Asa, am bagat Brasov-M.Ciuc- Subcetate, stat seara la întâlnirea de bikeri, cam ploios si frig, noroc cu gulasul, a doua zi duminica prin Odorhei targul mesterilor populari, apoi spre Vlahita- recuperare la pensiune cu strand termal...cool :P si de acolo a doua zi greul...si frumosul. Am luat drumul forestier spre Harghita Madaras, dupaă ceva treceri prin noroaie si bolovani imensi am intrebat de drum (deosebit de amabili oamenii din zona, chiar daca prin satele alea izolate unii nu prea stiau romaneste, dar ne-am descurcat, cu ce mai bungheam eu pe ungureste, in sfirsit), ni s-a indicat de forestieri, ok si dupa niste curbe cu grohotis...iata-ne la Cabana Harghita Madaras (sus pe creasta, la peste 1600m) unde ne intalnim cu 2 unguri cu vitezana si supermoto :) cum or fi urcat ? misterul se elucideaza cand coboram pe cealalta parte in vale spre Subcetate (de unde plecasem cu o zi inainte), drumul de pe partea asta se putea face cu un pic de vointa si cu chopper. De la Subcetate urcam spre baraj, trecem de locul faptei (unde era acum totul pustiu) si de la Varsag urcam cu greu spre platou la Sâncel-Valea lui Pavel. Pana aici orientarea a fost dificila, pt. ca erau o groaza de variante care se infundau, dar pana la urma am ales-o pe una accesibila, era ceva noroi, pietre, dar coechipiera s-a tinut de mine...a dat gaz cum am invatat-o asa ca nu ne-am mai oprit decat la poze sau la trecerile prin santuri de noroi (pe care Iolanda le-a trecut f.usor datorita greutatii mici) sau la opririle de pe loc-cand ea o mai apleca pt ca motoreta era prea inalta :scratch: . Am coborit apoi spre Corund, ceramica super cool si apoi seara Sovata. A doua zi ploaie ca dracu, dupa Odorhei spre Baraolt (am ales drumul asta pt ca era super pustiu si numai bun de enduro din cauza gropilor ) pe la Mărtinis DR-ul a facut pana, noroc cu sprayul din dotare. Asa ca am luat-o spre Rupea (nasol noaptea pe Valea Bogatii cu atatea camioane), nu am mai putut traversa din pacate dealul pe forestier spre Vârghis, la pesteri, ca nu se stia cat ne tine sprayul..dar a tinut pana la Brasov unde uzi dar fericiti am incheiat tura. Sper sa o repetam cat de curand...pt mai multe detalii cu traseul parcurs va stau la dispozitie. Mai planuim si altele asa lejere, just for fun...si alte echipe sunt binevenite :-L .

post-2546-1189000221_thumb.jpg

post-2546-1189000252_thumb.jpg

post-2546-1189000284_thumb.jpg

post-2546-1189000357_thumb.jpg

post-2546-1189000403_thumb.jpg

post-2546-1189000438_thumb.jpg

post-2546-1189000491_thumb.jpg

post-2546-1189000541_thumb.jpg

post-2546-1189000624_thumb.jpg

post-2546-1189000693_thumb.jpg

post-2546-1189000744_thumb.jpg

post-2546-1189000816_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Foarte frumoasa tura :) ! Felicitari :scratch: !

Una peste alta si doua motociclete cult, mi-as permite sa scriu.

 

P.s. - Dumneavoastra sunteti cumva motociclistul al carui reportaj despre EnduroMania il citeam acum cativa ani in Motolife, d-le Secelean ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumoasa tura :) ! Felicitari :what: !

Una peste alta si doua motociclete cult, mi-as permite sa scriu.

 

P.s. - Dumneavoastra sunteti cumva motociclistul al carui reportaj despre EnduroMania il citeam acum cativa ani in Motolife, d-le Secelean ?

Multumesc de aprecieri :P , a fost foarte frumos si a iesit neasteptat de bine, mai ales ca nu stiam daca vom pleca si până unde vom ajunge..dar iată că botezul focului a fost făcut cum trebuie pentru coechipieră, asa că de-acum încolo vom plănui Âşi altele mai challenging...

Da, într-adevăr am fost la Enduromania in 2003 tot cu TT-ul :scratch: - super sculă), ca si DR-SE-ul 350(perfecte de soft enduro si enduro-touring) si chiar m-am simțit obligat să împărtăÂşesc Âşi altora experiența respectivă, asa că am trimis un articol la MotoLife, cred că a apărut în numărul 21 - martie 2004. În 2006 - nr.48- august a mai apărut unul despre tura din Creta ("Pe firul Ariadnei"), unde la fel, a fost super :baldy: Deci, să plănuim cât mai multe iesiri Âşi să ne vedem pe trasee :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...