Sari la conținut

Honda Transalp


bill
 Share

Postări Recomandate

revin dupa mai mult timp. in sfarsit s-a apropiat momentul sa apara si in curtea mea motoreta mult visata. am mai bine de o luna de cand nu mai am liniste, visez numai transalpuri. vin cu rugamintea sa ma ajutati cu ceva sfaturi. am gasit o honda transalp din 99 cu 8000 de km (se pare ca reali)baiatul a vrut 4800 euro, am scos-o la 4300. arata destul de bine, e inmatriculata de 2 ani , baiatul zice ca in km astia nu are mai mult de 5-600 km , ca are servici in ungaria. are baterie buna, cauciucuri bune , metzeler, nu are piese de rezerva.eu ma duc sa o vad poimaine cu un amic motociclist si daca imi va place as lua-o. VOI CE PARERI AVETI , E BUN PRETUL ,AR FI BINE SA MAI ASTEPT PANA LA ANUL, AS GASI CEVA MAI DE ACTUALITATE IN ZONA BANILOR ASTIA? :burnout:

 

ce echipament imi recomandati si de unde? in bani acceptabili?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

am gasit o honda transalp din 99 cu 8000 de km (se pare ca reali) baiatul a vrut 4800 euro, am scos-o la 4300. arata destul de bine, e inmatriculata de 2 ani , baiatul zice ca in km astia nu are mai mult de 5-600 km , ca are servici in ungaria. are baterie buna, cauciucuri bune , metzeler, nu are piese de rezerva.

... VOI CE PARERI AVETI , E BUN PRETUL ,AR FI BINE SA MAI ASTEPT PANA LA ANUL, AS GASI CEVA MAI DE ACTUALITATE IN ZONA BANILOR ASTIA? :burnout:

 

ce echipament imi recomandati si de unde? in bani acceptabili?

 

Transalpul este si pentru mine una din urmatoarele variante. Chiar cautam in paralel una pe moto.it cand am citit topicul tau asa ca o sa iti raspund cu mare placere, fiind "in the mood" acuma.

 

Pretul e ok. Sunt in jur de 3500 Euro si peste motoare ca a ta pe autoscout si mobile. In Italia in schimb cu aproximativ 500 euro mai ieftine (moto.it - ricerca avanzata). Oricum ai da-o, pretul e ok.

Cu kilometrii treaba e intotdeauna discutabila. Tu stii mai bine de la cine o cumperi. Variante sunt mai multe si eu iau in calcul urmatoarele cand cumpar second: crezi ca s-ar preta la a iti manari kilometrajul vanzatorul asta, cati proprietari au fost inainte de actualul, varstele lor, au masini proprietarii anteriori, ce gen de oameni sunt - din categoria celor care merg zilnic cu motorul si peste tot sau genul care folosesc masina si motocicleta o scot doar in week-end si baga cateva sute de km, exista carte de service (bine, ca asta poate fi lesne masluita). Unele din datele astea le poti afla, alteori doar pe cele ale proprietarului actual si anteriorului. Conteaza cum arata nu ce scrie pe kilometraj. Eu nu m-as uita deloc acolo prima data.

Discutabila e si treaba cu achizitionarea de motociclete din 2007. Se vor scoate unele taxe, se vor introduce altele. Nu stiu ce sa zic. Poti sa faci o afacere sau poti sa iti iei teapa. Inclin mai tare spre prima varianta. In Romania hotia nu va disparea prea curand si nu cred ca din ian 2007 va fi raiul pe pamant. Pun pariu ca o sa fie o mare tiganie cu taxele de mediu a.s.o. si va trece ceva vreme pana la o normalizare a tot ce inseamna dari catre stat. Una peste alta - si daca va fi bine o sa mai treaca ceva vreme pana sa se intample asta. Si cred ca va fi bine pentru cine ia motoare noi sau aproape noi. Cred ca dealerii actuali si cei care vor mai aparea vor face tot posibilul sa sugrume piata de second.

 

In legatura cu echipamentele - "Louis.de" is the business.

 

- Am un prieten in Timisoara care si-a cumparat asa ceva post-3763-1164299956_thumb.jpg la 100 Euro. Si e ceva. Captuseala f. buna atat geaca cat si pantalonul, fermoar de prindere pantalon de geaca si protectii soft (parca un pic mai tari decat cele din cauciucul acela cu buretos).

LINK

 

- Dintre echipamente ti-as recomanda neaparat :

* o perechi de manusi - pentru inceput unele de piele, ieftine si cu protectii (intr-un an, doi, daca poti, inca 2 preferabil - o pereche textile de vara, cu aerisiri si protectii si una de touring pentru vreme rea, preferabil cu membrana sau cel putin Thinsulate)

* un costum de ploaie (cam scumpe astea de acum de la louis. Je cumparat de la ei cu aprox. 15 euro ceea ce acum e 30.

* la louis gasesti acum la reducere (50 Euro) asta post-3763-1164300834_thumb.jpg LINK In Timisoara tot prietenul cu costumul de mai sus si-a luat asa ceva de la un magazin pentru biticlontisti cu 1.200.000 sau 1.300.000 lei, nu mai stiu sigur. Oricum, mai ieftina. La un magazin moto din TM am vazut asa ceva cu 3.900.000. Asa ca mare grija la bani. Ar fi bine sa iti iei si niste genunchere, tot de la magazine de biticlontisti. Mult mai ieftine decat de la magazine moto, unde marca costa cam mult, desi multe sunt fabricate la noi.

* Preferabil si un brau + protectie gat din windstopper.

 

Cizme si casca tot la Louis cred ca gasesti cel mai bun raport pret - calitate.

Cel mai important e sa apelezi la persoane care aduc de la Louis cu pretul de catalog, fiindca "e" niste bajeti care cer si 20 % adaos fata de pretul de catalog. Important este sa poata sa iti aduca si "Restposten"-uri. Cred ca poti apela cu incredere la

 

DANNY MOTORS

IONUT MOTTORAD

 

Pe ei doi i-am gasit mai lesne la rubrica "Vanzari" la categoria "Echipamente...bla-bla". Nu ii cunosc si nu e publicitate mascata. Mai uita-te si tu pe acolo poate gasesti ceva mai bun in materie de "aducatori".

 

Stiu ca poate ti se pare ca am enumerat prea multe echipamente, dar dupa 2 motociclete si 2 accidente, dintre care unul ceva mai serios eu pe astea le voi avea cand va veni si mandra cu nr. 3.

 

Inainte de a pleca la insurat :yikes: baga un ochi la tutorialul tinarului petitor de mobre, ca mie mi-a ajutat imens cand plecat-am in tari straine dupa o mica balabusta verde ;) .

GHID DE VERIFICARE A MOTOCICLETEI LA CUMPARARE

 

Daca achizitia se va petrecu cand zici dumneata si nu stii in detaliu cum sa ii faci curte pe plan mecanic si electric baga un pm/mail la je si trimite je si niste manuale (cre` ca estem prin comp, dar nu sunt sigur acuma si mi-e un pic lene sa le caut). Daca nu gaseste manuale, je da tie site-uri ce au sigur manual pt. mandra, je recomanda conspirat taticii in Transalp de pe forum ca sa ii innebunesti cu intrebari si mai ajuta cu ce mai poate.

 

Bafta si achizitie cu noroc mane :D :D !

Sa dai de veste si sa bagi poze de la "nunta" !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti extraordinar , MihaiRaul , merci fain, voi tine cont de sfaturi. Ce-i drept ma cam arde sa-mi iau si una dupa 2000 , de 650 dar ar cam trebui sa ma scobesc de in jur la 5000 dar sunt la limita stransului din fese

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti extraordinar , MihaiRaul , merci fain, voi tine cont de sfaturi. Ce-i drept ma cam arde sa-mi iau si una dupa 2000 , de 650 dar ar cam trebui sa ma scobesc de in jur la 5000 dar sunt la limita stransului din fese

 

Bafta la achizitie ! Transalpul este o motocicleta extraordinara ! Si eu visez la una, pentru touring, noua, noutza, din magazin, dar sa mai strang ,,malai" :wink: .

 

Succes! :yikes:

 

Transalpul este si pentru mine una din urmatoarele variante. Chiar cautam in paralel una pe moto.it cand am citit topicul tau asa ca o sa iti raspund cu mare placere, fiind "in the mood" acuma.

 

Pretul e ok. Sunt in jur de 3500 Euro si peste motoare ca a ta pe autoscout si mobile. In Italia in schimb cu aproximativ 500 euro mai ieftine (moto.it - ricerca avanzata). Oricum ai da-o, pretul e ok.

Cu kilometrii treaba e intotdeauna discutabila. Tu stii mai bine de la cine o cumperi. Variante sunt mai multe si eu iau in calcul urmatoarele cand cumpar second: crezi ca s-ar preta la a iti manari kilometrajul vanzatorul asta, cati proprietari au fost inainte de actualul, varstele lor, au masini proprietarii anteriori, ce gen de oameni sunt - din categoria celor care merg zilnic cu motorul si peste tot sau genul care folosesc masina si motocicleta o scot doar in week-end si baga cateva sute de km, exista carte de service (bine, ca asta poate fi lesne masluita). Unele din datele astea le poti afla, alteori doar pe cele ale proprietarului actual si anteriorului. Conteaza cum arata nu ce scrie pe kilometraj. Eu nu m-as uita deloc acolo prima data.

Discutabila e si treaba cu achizitionarea de motociclete din 2007. Se vor scoate unele taxe, se vor introduce altele. Nu stiu ce sa zic. Poti sa faci o afacere sau poti sa iti iei teapa. Inclin mai tare spre prima varianta. In Romania hotia nu va disparea prea curand si nu cred ca din ian 2007 va fi raiul pe pamant. Pun pariu ca o sa fie o mare tiganie cu taxele de mediu a.s.o. si va trece ceva vreme pana la o normalizare a tot ce inseamna dari catre stat. Una peste alta - si daca va fi bine o sa mai treaca ceva vreme pana sa se intample asta. Si cred ca va fi bine pentru cine ia motoare noi sau aproape noi. Cred ca dealerii actuali si cei care vor mai aparea vor face tot posibilul sa sugrume piata de second.

 

In legatura cu echipamentele - "Louis.de" is the business.

 

- Am un prieten in Timisoara care si-a cumparat asa ceva post-3763-1164299956_thumb.jpg la 100 Euro. Si e ceva. Captuseala f. buna atat geaca cat si pantalonul, fermoar de prindere pantalon de geaca si protectii soft (parca un pic mai tari decat cele din cauciucul acela cu buretos).

LINK

 

- Dintre echipamente ti-as recomanda neaparat :

* o perechi de manusi - pentru inceput unele de piele, ieftine si cu protectii (intr-un an, doi, daca poti, inca 2 preferabil - o pereche textile de vara, cu aerisiri si protectii si una de touring pentru vreme rea, preferabil cu membrana sau cel putin Thinsulate)

* un costum de ploaie (cam scumpe astea de acum de la louis. Je cumparat de la ei cu aprox. 15 euro ceea ce acum e 30.

* la louis gasesti acum la reducere (50 Euro) asta post-3763-1164300834_thumb.jpg LINK In Timisoara tot prietenul cu costumul de mai sus si-a luat asa ceva de la un magazin pentru biticlontisti cu 1.200.000 sau 1.300.000 lei, nu mai stiu sigur. Oricum, mai ieftina. La un magazin moto din TM am vazut asa ceva cu 3.900.000. Asa ca mare grija la bani. Ar fi bine sa iti iei si niste genunchere, tot de la magazine de biticlontisti. Mult mai ieftine decat de la magazine moto, unde marca costa cam mult, desi multe sunt fabricate la noi.

* Preferabil si un brau + protectie gat din windstopper.

 

Cizme si casca tot la Louis cred ca gasesti cel mai bun raport pret - calitate.

Cel mai important e sa apelezi la persoane care aduc de la Louis cu pretul de catalog, fiindca "e" niste bajeti care cer si 20 % adaos fata de pretul de catalog. Important este sa poata sa iti aduca si "Restposten"-uri. Cred ca poti apela cu incredere la

 

DANNY MOTORS

IONUT MOTTORAD

 

Pe ei doi i-am gasit mai lesne la rubrica "Vanzari" la categoria "Echipamente...bla-bla". Nu ii cunosc si nu e publicitate mascata. Mai uita-te si tu pe acolo poate gasesti ceva mai bun in materie de "aducatori".

 

Stiu ca poate ti se pare ca am enumerat prea multe echipamente, dar dupa 2 motociclete si 2 accidente, dintre care unul ceva mai serios eu pe astea le voi avea cand va veni si mandra cu nr. 3.

 

Inainte de a pleca la insurat :P baga un ochi la tutorialul tinarului petitor de mobre, ca mie mi-a ajutat imens cand plecat-am in tari straine dupa o mica balabusta verde ;) .

GHID DE VERIFICARE A MOTOCICLETEI LA CUMPARARE

 

Daca achizitia se va petrecu cand zici dumneata si nu stii in detaliu cum sa ii faci curte pe plan mecanic si electric baga un pm/mail la je si trimite je si niste manuale (cre` ca estem prin comp, dar nu sunt sigur acuma si mi-e un pic lene sa le caut). Daca nu gaseste manuale, je da tie site-uri ce au sigur manual pt. mandra, je recomanda conspirat taticii in Transalp de pe forum ca sa ii innebunesti cu intrebari si mai ajuta cu ce mai poate.

 

Bafta si achizitie cu noroc mane :D :D !

Sa dai de veste si sa bagi poze de la "nunta" !

 

:burnout: :blbl:

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Multumesc de aprecieri :D dar je idem pasionat rau de Transalpica si intelege si de asta musai ajutat.

Cautat prin lada cu fiare care e compu meu :yikes: si tot je gasit si manualul Haynes (adica mama, tata si tot ce vrei tu al manualelor ;) - avut si pt. Kawa de inainte si fu bestial) pentru modelele touring-enduro de la Honda (adica Africanele si Transalpinele de 600 si 650), perioada 1987-2002. Daca domnia ta il considera necesar la casa omului, aprinde focurile din deal in deal sa ajunga si la mine vestea. Numai bine, pana atunci aflu si eu cum sa uploadez 55 Mega pe forum (adica daca se poate), avand in vedere ca eu ma zbat inca in notiuni de baza in materie de compuri - 3 bile negre pe randul asta + 2 egal...ca la abac stii tu :D .

Iote coperta :

post-3763-1164369486_thumb.jpg

 

Hai noroc, sanatate si bani de benzina :burnout: !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal spd mercic de nr de telefon, o sa am in vedere. mihai ai un nr de tel, sunt interesat de manual. sau mai bine vin la voi cu intrebari cand o sa am nevoie de lamuriri. am fost si am vazut hondita si am ramas "masca", este super intretinuta , se vede ca nu este umblata , baiatul este un tip de calitate. am fost cu un amic al meu care e mai rutinat ca mine si a zis ca, initial, nu voia sa ma influienteze in privinta hotararii mele dar dupa ce a vazut-o nu s-a putut stapani si a izbucnit : ASTA E MOTOCICLETA TA ! IA-O !acu a ramas sa dau drumul la imprumut , numa bine saptamana asta baiatu are treaba in ungaria si cand se intoarce VISUL MEU PRINDE VIATA :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal spd mercic de nr de telefon, o sa am in vedere. mihai ai un nr de tel, sunt interesat de manual. sau mai bine vin la voi cu intrebari cand o sa am nevoie de lamuriri. am fost si am vazut hondita si am ramas "masca", este super intretinuta , se vede ca nu este umblata , baiatul este un tip de calitate. am fost cu un amic al meu care e mai rutinat ca mine si a zis ca, initial, nu voia sa ma influienteze in privinta hotararii mele dar dupa ce a vazut-o nu s-a putut stapani si a izbucnit : ASTA E MOTOCICLETA TA ! IA-O !acu a ramas sa dau drumul la imprumut , numa bine saptamana asta baiatu are treaba in ungaria si cand se intoarce VISUL MEU PRINDE VIATA :burnout:

 

 

Hai hai hai grabestete ca vine zapada.bafta la hartogaraie.

Editat de spd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal spd mercic de nr de telefon, o sa am in vedere. mihai ai un nr de tel, sunt interesat de manual. sau mai bine vin la voi cu intrebari cand o sa am nevoie de lamuriri. am fost si am vazut hondita si am ramas "masca", este super intretinuta , se vede ca nu este umblata , baiatul este un tip de calitate. am fost cu un amic al meu care e mai rutinat ca mine si a zis ca, initial, nu voia sa ma influienteze in privinta hotararii mele dar dupa ce a vazut-o nu s-a putut stapani si a izbucnit : ASTA E MOTOCICLETA TA ! IA-O !acu a ramas sa dau drumul la imprumut , numa bine saptamana asta baiatu are treaba in ungaria si cand se intoarce VISUL MEU PRINDE VIATA :burnout:

 

Sa pui poze cand o s-o ai acasa !

 

Succes la cumparaturi ! ;) :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor nu mai pot , nu mai am rabdare , acu am banii si astept sa vina Zoli am tensiunea 24/ 18.am sa slabesc zilele astea si ajung la 100 kile (ca am 115)

 

Vine, vine .......... respira adanc ! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sfarsit a ajuns la mine , am mmmmmooooootttttttooooooorrrrrrr

sunt fericit

este perfect

n-am cuvinte :wave: :ok: :D

 

vorbesc singur , de nebun bai fratioor

:P

:P

:peace:

 

Sa o stapanesti sanatos ! Baga niste poze, sa vedem si noi ce te-a pus pe jar atata timp !

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Muahaha :) :ok: ! Super, coane :P ! Fost-am plecat cateva zile pe la Bucale cu treaba si nu am mai intrat serios pe forum pina in seara asta. Acum am vazut ca ti-ai luat-o :D .

 

Felicitari pentru achizitie, clipe frumoase impreuna, multe ture cu prieteni ce iti impart pasiunea, rezervoare pline la maxim si sa faci bani multi ca sa le tii asa :P :peace: :wave: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...