Sari la conținut

Ajutor!


kiko
 Share

Postări Recomandate

Salut! Am si eu o problema...am un scuter Piaggio din 96 si nu-mi mai incarca bateria...e moarta. Problema e ca farurile mi se aprind chiar foarte bine dar restul..moarte, nici semnal, nici claxon. Ce ma sfatuiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa fie ceva pe partea electrica, nu imi dau seama...dar pentru voi chiar s-a desfintat topicul Service Scutere???

:P) lol.. farurile funcioneaza pe dinam.. iar bateria nu se mai incarca pt ca nu mai are acolo apa... nu o sa mai iti mearga ca am incercat si eu.. ia-ti o baterie noua e 55 ron.. mi-am luat eu acu 2 saptamani din targ vitan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a desfintat, a murit :P

 

@kiko: incearca sa opresti farurile daca bateria e moarta, a.i. curentul din alternator sa nu fie directionat catre faruri, ci catre baterie. Pana incarci putin bateria opreste orice consumator :(. Daca nu e de-aia e ceva mai grav...nu ma pricep. Daca nu se incarca bateria poate nu are gradul de aciditate bun si trebuie aruncata sau poate e defect alternatorul, nu produce destula energie :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a desfintat, a murit :P

 

@kiko: incearca sa opresti farurile daca bateria e moarta, a.i. curentul din alternator sa nu fie directionat catre faruri, ci catre baterie. Pana incarci putin bateria opreste orice consumator :(. Daca nu e de-aia e ceva mai grav...nu ma pricep. Daca nu se incarca bateria poate nu are gradul de aciditate bun si trebuie aruncata sau poate e defect alternatorul, nu produce destula energie :P

nu e ca la masinaaaaaaa!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si claxonul tot pe "dinam"....apropo:dinamul e la bicicleta

claxonul este pe baterie... dc nu esti de acord cu "dinam"? Dinamul nu e numai la bicicleta! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Releul e la semnalizari...el transforma din curent continuu in alternarea aia, aprinderea si inchiderea luminii de semnalizare. Daca e dus ala iti cumperi altul, gasesti pe toate drumurile si nu e asa scump :P Acum nu stiu ce legatura are releul cu claxonul...o avea dar nu stiu eu :P

 

Baieti...din cate stiu eu dinamul este doar tehnologia, modalitatea de a obtine energie. Alternatorul ala tot dinam e, doar ca nu sta pe caucicul de la roata(ca ala de la bicla), in rest aceeasi intrebuintare: transforma din energie mecanica in energie electrica si aceeasi modalitate: o bobina in jurul unui cilindru format din magneti sau invers :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi s-a stricat si mie azi releul si nu mai imi merg semnalizarile ... de unde pot cumpara si cat costa?

:P nasol... asta caut si eu! cica in vitan daca esti din buc.... claxonul mai functioneaza?

 

mi s-a stricat si mie azi releul si nu mai imi merg semnalizarile ... de unde pot cumpara si cat costa?

:( nasol... asta caut si eu! cica in vitan daca esti din buc.... claxonul mai functioneaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P nasol... asta caut si eu! cica in vitan daca esti din buc.... claxonul mai functioneaza?

da merge claxonu.. doar semnalizarile nu merg.. am desfacut ala si e bulit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da merge claxonu.. doar semnalizarile nu merg.. am desfacut ala si e bulit

asta incerc si eu sa fac dar nu prea stiu......sal desfac eu si sal fac dar masa....nu stiu :P( redeye da si mie id tau de mess sa vb acol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da merge claxonu.. doar semnalizarile nu merg.. am desfacut ala si e bulit

pai releu de semnalizare ! incearca la cineva care are scutere de vanzare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...