Sari la conținut

Intrebare


acmv2000
 Share

Postări Recomandate

Vizitator DARK-RIDER-82

hai mai rocknroll.... sa fim seriosi ! daca nu mergi cu cel putin 110km/h ajungi seara daca nu noaptea ...acolo unde vrei sa ajungi..... si daca mai punem si starea drumurilor din romania....(nu Europeana , ci acele drumuri pe care uneori esti nevoit sa mergi... ) am mers cu un amic cu FZR-ul de 1000 la o intrunire , si ti-o spun sincer , cand ne-am dus am mers tare ~200km/h, dar cand ne-am intors am zis sa nu mai facem plinul si am mers undeva pe la 90-130km/h... vreau sa spun ca am facut muuuult mai mult decat la dus... sau mi s-a parut mie... oricum am ajuns seara inapoi..... DECI: MACAR 110KM/H la drum intins :lol: altfel "te intinzii aiurea pe sosea..." si stii care-i treaba buna? BMW-ul de 1200GS poate si mai mult la Drum intins(indiferent de tipul soselei :) )

de-aia e juma' de miliard (aproximativ :moto: )

se aplica raportul ala : "calitate-pretz"

CIAO :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. DARK-ule, pe undeva ai dreptate si tu cu 110 la ora. Asta ca viteza de virf in afara localitatii. Ca in localitate fiecare merge pe barba lui ( amenda+punctele+riscurile lui). Nu stiu la altii, hai sa-ti povestesc doua "soferesti". Aduceam vasluianca in masina. Eram cu Soimul. Noaptea, in jur de ora 2. De la Tecuci spre Galati sint comunele legate una in alta ( Draganesti--Hanu-Conachi). Poate gresesc putin dar sint un jur de 30-35 km in care trebuie legal sa circuli cu 50 la ora. Eram in zona asta. Eu= George ce-ar fi daca as mari putin viteza pe la 70-75 la ora? El= Cum vreti d-stra.( Foarte respectuos "pustiul", nu ma scoate din D-l Victor) Eu= Hai totusi sa mai stau "cuminte". (50-55 la ora). In comuna urmatoare "baietii veseli" erau cu radarul in actiune. Te intreb, "furam" amenda s-au spaga la "baietii veseli"? 100% 0 "furam". A doua acum. Un prieten bun trebuia sa plece in voiaj de la Galati. Victore mergi cu mine ca nu are cine sa-mi aduca masina acasa. OK. Plecam la ora 9 si 10, conduce el, detectorul de radar cuplat, viteze de virf 140-160. Ajungem la destinatie la 11 si 20. Ca au fost puncte"fierbinti" pe traseu, asta e. Nu eram singurii care "circulam mai tare". Plec eu de la Galati, ora 14 si 10. Detectorul de radar decuplat, viteza 100-110 (doua virfuri de 130) afara, in localitate in jur de 55\ora. La ora 17 si 15 ii dadeam cheile de la masina sotiei lui la Constanta. Concluzia: diferenta de timp pe aceeasi distanta a fost de 1 ora si 5 min. Dar eu am condus relaxat, linistit, atent numai la trafic, nu au mai fost aia 1001 de "daca nu lucreaza detectorul, daca ma "lucreaza" baietii veseli, daca...... Am avut si eu "mustele mele pe creier" cu viteza, dar m-i le-au scos din buzunar altii. ( 3 radare intr-o saptamina, nu la viteze exagerate dar culmea, acelasi echipaj de doua ori. Ei= Ce faci nea Victore, nu incape nimeni de matale in Constanta sa ia un radar? Lasa-ma unchiule ca ma duc sa ma impusc in marginea satului. Mai mare rusinea.) Revin mai tirziu, ca trebuie sa plec. Asfalt uscat numai sub roti.

 

--- Mesaj completat în 16 Aug 2007 05:19 -------------
Salut. Am revenit. Ce am scris anterior este referitor la viteza. Spui de calitatea drumurilor din Romania. OK. Indiferent pe ce vei circula E nu stiu cit, DN nu stiu care, judetean nu stiu cit, CIRCULI IN ROMANIA, deci poti sa te trezesti cu cine stie ce sant s-au groapa in care intri lejer cu tot cu "atelaj", cine stie ce " monstru" lasat pe sosea aiurea s-au lucrari (ricieli ptr plombare) incepute astazi si lasate asa fara nici un Dumnezeu. Si toate fara nici cel mai rudimentar mijloc de semnalizare. Sa nu mai vorbesc de animale domestice (turme) s-au salbatice. ( Ultimele cel putin au o scuza, sint salbatice, deci nu pot fi controlate.) Doua exemple. 1. Ora 3si1/2 iesire din GIURGENI spre pod. Curba la dreapta, pe banda mea o ditamai vaca culcata i-si facea siesta. Norocul meu ca am vazit-o in luminile celui care venea pe contrasens.(Sa-i dea D-zeu multa sanatate) 2. Intre Drajna si Fetesti. Aprox. ora 22. Pe banda mea ditamai cauciucul de combina, tractor, dracu sa-l pieptene pe ala care l-a aruncat acolo. Norocul meu? nu venea nimic pe contrasens. Totusi in ultimii 2 ani se simte o imbunatatire a calitatii in starea drumurilor dar asta nu este suficient. E vorba de educatie, civilizatie, respect. (Cuvinte demodate la noi). Vis a vis de BMW ma repet, eu unul nu ma "simt in muschi" sa intretin unul. De cumparat nu-i mare inginerie, un imprumut la banca si gata, m-am pricopsit cu unul SH. Da' p'orma? Asa ca am preferat sa iau Nipra (tentativa de BMW) incet incet sa o pun la punct, sa o aduc cit se poate spre normal. Incerc sa-i fac adaptari functionale acolo unde eu cred si simt ca nu este in regula. Nu vreau de la ea mai mult de 80-100km/ora. Dar vreau cind am plecat la drum sa stiu ca ma duc,dar ma si intorc cu ea si pe ea. Asta ca sa i-mi fac damblaua cum spune "jupineasa", acuma spre batrinete, ca al dracului microb nu ma lasa. Sa vedem ce dihanie va iesi din ea. Luna asta, luna viitoare, ca nu e nici o graba. Decit repede si bine, mai bine incet si prost. Hai ca s-a facut dimineata si m-am trezit din vis. Asfalt uscat numai sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...