Sari la conținut

01.08.07 - Bucuresti - Accident Chopper


foxdesert
 Share

Postări Recomandate

Ai trecut pe la Arc pe la 12-13, in aceeasi zi? Ca am vazut cam atunci un VN lovit ce a trecut pe acolo, dinspre Charles de Gaulle. Chiar ma uitam ca boul si nu intelegeam ce a lovit motorul ala de a facut aripa in halul ala. Eu tocmai ma intalneam cu cineva sa pun la punct aducerea noului meu motor din Germania, care este un... VN800 Classic. Naspa, man. Bafta la reparatii si dureri de cap cat mai putine cu asiguratorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oui, c'est moi. ma duceam cu proasta care deschidea drumul la tamponari ushoare.

felicitari pt achizitie in alta ordine de idei, e un moto fenomenal.

 

Ai trecut pe la Arc pe la 12-13, in aceeasi zi? Ca am vazut cam atunci un VN lovit ce a trecut pe acolo, dinspre Charles de Gaulle. Chiar ma uitam ca boul si nu intelegeam ce a lovit motorul ala de a facut aripa in halul ala. Eu tocmai ma intalneam cu cineva sa pun la punct aducerea noului meu motor din Germania, care este un... VN800 Classic. Naspa, man. Bafta la reparatii si dureri de cap cat mai putine cu asiguratorul.

 

 

--- Mesaj completat în 06 Aug 2007 19:01 -------------
hm, am aflat ca si echipamentul afectat in accident poate fi pus pe daune separat de moto, asha ca vin cu doua rugaminti la cei care ma pot ajuta:

 

1, care aveti o factura pentru o casca Shoei pe acasa? am nevoie de factura cu pricina pt Unita, deoarece in inteligenta mea sclipitoare nu m-a strafulgerat inspiratia de a pastra bonul ala fiscal.

 

2. la fel si in cazul gecii julite. doar ca in acest caz am nevoie si de geaca julita, (deh e posbil sa fie alta marca decat a mea) odata cu factura pentru a o prezenta inspectorului de daune pt poze. se ofera recompensa! :bigstar:

 

--- Mesaj completat în 06 Aug 2007 19:04 -------------
hm, am aflat ca si echipamentul afectat in accident poate fi pus pe daune separat de moto, asha ca vin cu doua rugaminti la cei care ma pot ajuta:

 

1, care aveti o factura pentru o casca Shoei pe acasa? am nevoie de factura cu pricina pt Unita, deoarece in inteligenta mea sclipitoare nu m-a strafulgerat inspiratia de a pastra bonul ala fiscal.

 

2. la fel si in cazul gecii julite. doar ca in acest caz am nevoie si de geaca julita, (deh e posbil sa fie alta marca decat a mea) odata cu factura pentru a o prezenta inspectorului de daune pt poze. se ofera recompensa!

 

oui, c'est moi. ma duceam cu proasta care deschidea drumul la tamponari ushoare.

felicitari pt achizitie in alta ordine de idei, e un moto fenomenal.

<small>--- Mesaj completat în 06 Aug 2007 19:01 -------------</small><br/>hm, am aflat ca si echipamentul afectat in accident poate fi pus pe daune separat de moto, asha ca vin cu doua rugaminti la cei care ma pot ajuta:

 

1, care aveti o factura pentru o casca Shoei pe acasa? am nevoie de factura cu pricina pt Unita, deoarece in inteligenta mea sclipitoare nu m-a strafulgerat inspiratia de a pastra bonul ala fiscal.

 

2. la fel si in cazul gecii julite. doar ca in acest caz am nevoie si de geaca julita, (deh e posbil sa fie alta marca decat a mea) odata cu factura pentru a o prezenta inspectorului de daune pt poze. se ofera recompensa! :)

 

 

--- Mesaj completat în 06 Aug 2007 19:11 -------------
hm, site-ul asta are ceva

 

--- Mesaj completat în 08 Aug 2007 16:18 -------------
ok,

facut toate astea.

conform devizul United Motors, pagubele sunt in jur de 3000 Euro in total cu tot cu manopera. (am avut noroc ca butucul rotzii si amortizorul spate nu au fost afectate, cum ma temeam initial).

se pare ca asiguratorul mi-a bagat moto la grad de uzura de 58%, adeca moto meu ar valora 4080 de euro din valoarea de nou de 9683 E. conform legii din aceasta suma se mai scad alte 25% pretul de epava, ajungandu-se la 3.050 E limita maxima de despagubire. asta conform legii. sa vedem cat de mult respecta Unita asta, maine ma intalnesc cu asiguratorul sa-i dau devizul.

 

1. te duci la Unita cu dovada de la Politie si soliciti un agent constatator sa vina sa vada daunele

2. dupa ce vine el, constata ca Politia a vazut corect daunele, duci moto intr-un service sa-l desfaca sa vada daca mai sunt si alte daune (de obicei mai sunt in afara de cele la vedere)

3. rechemi agentul sa completeze daunele in plus (daca e cazul)

4. incepi sa pistonezi dupa aia solutionarea dosarului (de obicei dureaza su trebuie sa ai nervi de otel)

 

Oricum, ca idee, cere si o contra-oferta de piese de la altii care aduc originale sa vezi daca iesi mai ieftin, sa le dovedesti celor de la asigurari ca te-ai preocupat. Logic ca vor alege solutia mai ieftina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...