Sari la conținut

Alternator Simson


stelicr
 Share

Postări Recomandate

Salut am si eu un simson sport 250 poate sa imi spuna cineva alternatorul de ij functioneaza exact ca cel de dacia adica cu releu de incarcare de dacia,cu excitatie,se poate pune diode de dacia

Va intreb pt ca am facut reparatie capitala la moto si stau pe dreapta din pacate din cauzas incarcarii si am incercat cu magnetou de minsk nu a

mers , am incercat o varianta cu aprindere si releu de scooter malaguty nu face fata

vreau o varianta fiabila 100% cu alternator releu de incarcare (ca la masini)

am citit pe forum despre alternatorul de ij

nu stiu exact poate fi si un ij mai vechi sau unul mai nou

ce model de ij

sau ce alternator se poate pune dar nu in lateral

am avut o idee cu un alternator jaonez de masina caci era mic si poate ca ar intra in locul dinamului dar cu modificari foarte mari atat la rotor cat si la stator carcasa alternatorului si nu stiu daca v-a iesi ceva dupa o gramada de munca si bani si timp

A facut cineva acest lucru a adaptat alternator de masina in locul dinamului original

nu nreau sa renunt la avansul centrifugal si vreau sa fac o inst electrica

similara cu cea de masina pe12v

inca o treaba de ce sare cutia din viteza a 3a se poate regla cumva sau e vorba de uzura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut am si eu un simson sport 250 poate sa imi spuna cineva alternatorul de ij functioneaza exact ca cel de dacia adica cu releu de incarcare de dacia,cu excitatie,se poate pune diode de dacia

Va intreb pt ca am facut reparatie capitala la moto si stau pe dreapta din pacate din cauzas incarcarii si am incercat cu magnetou de minsk nu a

mers , am incercat o varianta cu aprindere si releu de scooter malaguty nu face fata

vreau o varianta fiabila 100% cu alternator releu de incarcare (ca la masini)

am citit pe forum despre alternatorul de ij

nu stiu exact poate fi si un ij mai vechi sau unul mai nou

ce model de ij

sau ce alternator se poate pune dar nu in lateral

am avut o idee cu un alternator jaonez de masina caci era mic si poate ca ar intra in locul dinamului dar cu modificari foarte mari atat la rotor cat si la stator carcasa alternatorului si nu stiu daca v-a iesi ceva dupa o gramada de munca si bani si timp

A facut cineva acest lucru a adaptat alternator de masina in locul dinamului original

nu nreau sa renunt la avansul centrifugal si vreau sa fac o inst electrica

similara cu cea de masina pe12v

inca o treaba de ce sare cutia din viteza a 3a se poate regla cumva sau e vorba de uzura

 

salut

 

toate alternatoarele au acelas principiu,produc curent alternativ.poti pune alternator de IJ jupiter sau planeta. sunt identice.difera numai la platina (jupitru are 2 platini-planeta are una singura).oricum ,daca montezi alternator de IJ,platinile nu le mai montezi,ca nu mai incape.oricum,aprinderea trebuie montata pe axul cu came.ramane cel original de pe magnetou.poti opta pt aprinderea originala de pe magnetou sau

aprindere pe 12 volti. DOAR ,ca sa ajungi sa montez alternatorul de IJ,trebuie facuta o flansa din fier(OLC).pt ca nu o sa iti puste prinderile :)

eu personal,mi-am montat alternator de IJ ,pe motoru meu IFA BK350,si merge beton.am becul de far 90/100W,si duce f bine.un prieten ,si-a montat pe SIMSON,si,si el e multumit.

rotorul alternatorului de IJ pusca direct pe ambielaj,fara sa faci modificari.inclusiv pana.iti trebuie doar o FLANSA,facut la strung. iti mai trbuie releu de incarcare de dacia,cel electronic.este mic ,si nu trebuie reglata.si punte de diode.eu mi-am montat dunte de diode de OLTCIT.e mai simpatic.

bafta la modificari.e de lucru,nu gluma.

asfalt uscat :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...