Sari la conținut

Scuter Linhai Monarch


marius45jml
 Share

Postări Recomandate

Pai ce sa-ti zic, uita-te la topicul celalalt cu maxi scuter FB Tiger si te prinzi si de ce e asa ieftin.

Cred ca cel mai ieftin maxiscuter bun e Kymco Grand Dink 125 la 2800E.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi eu asteptam un raspuns mai complex.............nu poti sa compari FB-ul cu Linhai, cel din urma arata bine si costa 2550 euro la 150 cmc. Eu vreau sa stiu daca cineva are sau a avut asa ceva, sau macar cine are sau a avut ATV Linhai, ca astea sunt pe toate drumurile si toate site-urile.

Eu cam peste o luna (daca iau sala) imi iau permisul si vreau sa imi cumpar un maxiscuter. Prefer ceva nou, ca la sh imi este putin frica. Majesty si Burgman depasesc bugetul meu, iar pentru o Honda Forza 250 cred ca as face credit, dar nu o vinde nimeni in Romania.

Am facut test-drive cu un huatian de 150 si este praf. (o groapa este suficienta ca sa ramai fara partea din spate). Am inteles ca a aparut si Linhai Monarch de 250, dar nu l-am vazut pe nicaieri, iar despre kymco: o fi el bun si accesibil dar nu imi place deloc. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ciudatel Grand Dink dar am auzit lucruri bune de la posesori.

Uite aici test cu monarch.E drept ca e de 125 dar 25 cc in plus nu cred ca le schimba parerea.Si 125 si 150 au racire cu aer.

Chiar daca nu stii franceza intelegi ce vor sa zica.

Sincer in loc de asta la 2500 as lua un x9 de 1 an 2 max.E total altceva.

 

http://www.motoservices.com/scooter/linhai.htm

Editat de da'beorz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg si vorbesc franceza foarte bine................am vazut despre ce este vorba............pacat, este un maxiscuter care arata bine. Daca cei de la kymco ar face un design ca la Linhai eu as fi un client sigur.

Totusi nu inteleg de ce il limiteaza la 85km/h, este un scuter de 150 cmc......care o fi problema?? Oare sa nu tine franele sau motorul, sau ambele??

La expozitie am avut ocazia sa calaresc mai multe maxiscutere....pe Linhai stau foarte bine, iar pe kymco nu ma simt deloc bine.

Poate o sa am noroc sa gasesc un Majesty de 250, dar ceva dupa 2004. In fiecare zi ma uit la anunturi dar nu gasesc nimic atractiv. :burnout:

Acuma cine e fraierul sa-si vand un maxiscuter care e bun?? Poate doar daca vrea motor (cam greu), sau are nevoie mare de bani, si atunci faci ceva si tot nu-l dai daca stii ca e bun si iti place aceasta categorie.

As aduce ceva din afara, dar asta ramane ultima solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am sunat la Linhai sa intreb de Monarch 300 (are 285 cc)....cel de acolo nu a stiut sa mi spuna ce performante are ...l am intrebat cati cai are si ce viteza maxima :burnout: :hurt: :) .....mie nu mi se par de incredere ...cred ca sunt comparabile cu FirstBike....oricum asta Monarch300 arata destul de bine.....

Pentru cei interesati de maxiscutere ,un clasament dupa mine:

1.Suzuki Burgman 650 cc (65 cai -merge 200+)...costa aprox. 8500 E

2.Yamaha T-Max 500.......tot cam 8500 E

3.Suzuki Burgman 400 ....5800 EURO

4.Aprilia Atlantic 500.......5600 eURO

5.Yamaha Majesty 400......6500 EURO

6.Kymco Xciting 500.........4890 EURO

Xciting 500 nu e de neglijat ....in toate revistele din afara si pe forumuri sunt numai cuvinte de lauda....desigur nu se poate compara cu Burgman (nici la finisaje nici la performante.....din fabrica ei iti garanteaza viteza max. de 155 km/h...pe net am vazut kit Malossi si toba speciala ...deci il mai poti ajuta putin...la anu' spre asta m as orienta....

 

ps:bafta la permis Mariusica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P Ce sume se vehiculeaza mai sus................e clar ca in cazul asta mai bine imi iau ceva sh........bancile astea te mananca de viu, nu e de joaca cu ele :) ..............ar fi o varianta sa-mi iau ceva de afara (personal) si sa vin cu el = o plimbarica pe cinste. Cred ca cu 2000 euro ma descurc cu un majesty sau burgman (sper :burnout: ). Ar mai fi Honda Forza X de 250 cmc, dar nu am vazut nici una pe la noi. :hurt:

P.S. Cred ca ar trebui sa se faca un topic sau forum dedicat maxiscuterelor.

Editat de marius45jml
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am sunat la Linhai sa intreb de Monarch 300 (are 285 cc)....cel de acolo nu a stiut sa mi spuna ce performante are ...l am intrebat cati cai are si ce viteza maxima :burnout: :hurt: :) .....mie nu mi se par de incredere ...cred ca sunt comparabile cu FirstBike....oricum asta Monarch300 arata destul de bine.....

Pentru cei interesati de maxiscutere ,un clasament dupa mine:

1.Suzuki Burgman 650 cc (65 cai -merge 200+)...costa aprox. 8500 E

2.Yamaha T-Max 500.......tot cam 8500 E

3.Suzuki Burgman 400 ....5800 EURO

4.Aprilia Atlantic 500.......5600 eURO

5.Yamaha Majesty 400......6500 EURO

6.Kymco Xciting 500.........4890 EURO

Xciting 500 nu e de neglijat ....in toate revistele din afara si pe forumuri sunt numai cuvinte de lauda....desigur nu se poate compara cu Burgman (nici la finisaje nici la performante.....din fabrica ei iti garanteaza viteza max. de 155 km/h...pe net am vazut kit Malossi si toba speciala ...deci il mai poti ajuta putin...la anu' spre asta m as orienta....

 

ps:bafta la permis Mariusica!

 

Ai uitat Piaggio X9 400, Gilera Nexus si Gilera Fuoco 500.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat Piaggio X9 400, Gilera Nexus si Gilera Fuoco 500.

 

 

corect.... :ok: :ok: :ok: ...or mai fi si altele de care n am amintit....sumele nu sunt mari pentru ce performante iti ofera.....gandeste te ca Burgman de 650 merge cu 200....eu l am vazut la Motor Team. ..... :crack: era al cuiva (chiar in gura spalatoriei) ......eu oricum decat sa mi iau un Logan mi as lua un Burgman 650.. :hurt: :)

 

--- Mesaj completat în 07 Aug 2007 12:31 -------------

:crack: Ce sume se vehiculeaza mai sus................e clar ca in cazul asta mai bine imi iau ceva sh........bancile astea te mananca de viu, nu e de joaca cu ele :crack: ..............ar fi o varianta sa-mi iau ceva de afara (personal) si sa vin cu el = o plimbarica pe cinste. Cred ca cu 2000 euro ma descurc cu un majesty sau burgman (sper :burnout: ). Ar mai fi Honda Forza X de 250 cmc, dar nu am vazut nici una pe la noi. :P

P.S. Cred ca ar trebui sa se faca un topic sau forum dedicat maxiscuterelor.

 

 

pai vezi pe bikeshop ....Majesty 250 iti iei pe la 1500 euro....Burgman e un pic mai scump (pe la 2500-2800 euro).....oricum poti sa ai surprize cu SH astea...gandeste te ca la banii astia iei un scuter cu 30-40.000 km :crack: :ok: ...si cine stie pe mana cui a fost....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Stie cineva ceva despre scuterul asta? Mi se pare suspect de ieftin pentru un maxiscuter.

 

 

e ieftin dar nu e prost, am luat unul nou si am 9000 km cu el si am schimbat doar role de variator pana acum si bucsile. are motor yamaha si daca ii dai ulei bun si faci revizia la timp te tine o gramada....aa, si la drum lung e confortabil ;:unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...