Sari la conținut

Cele Mai Potrivite Cauciucuri - Enduro


MrJack
 Share

Postări Recomandate

Eum am un XT pe care l-am luat exclusiv pentru drumuri forestiere...insa pana a ajunge acolo, ca mai toti enduristii, trebuie sa folosim si strada..asa ca intreb..Un Pirelli - mt21 spre exemplu' isi face treaba? Cand ma gandesc la drumuri forestiere iau in considerare si existenta baltilor mlastinoase aparute dupa ploi repetate nu numai praf si hopuri. Eu personal am acum niste Bridgestone Fastwing cu care nu am avut probleme pana am dat de noroi cand pur si simplu, fara sa bruschez acceleratia, motorul s-a culcat pur si simplu ( e adevarat ca XT-ul este si un motor cu o greutate considerabila).Asa am ajuns serios sa ma gandesc sa imi iau alte roti.Cred ca asta este problema mai multor enduristi care vor si ei sa simta macar 10% din placerile unui cross :) Numa' bine! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti iei anvelopa pt. ce vrei sa faci si sa te simti bine. asta cu procentele este o tampenie.

ori iti pui gume de cross, te vei simti bine pe teren si vei merge prudent pe sosea, ori viceversa.

cu gumele intermediare te vei simti la fel de rau peste tot. (ma refer la apa pe sosea si in teren. pe uscat pot sa am si slick-uri sa ma sui pana la babele.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand Mitas C-10.

In teren este excelent iar pe asfalt tine nesperat de bine.

Eu am incercat vreo 3 anvelope pana acum si sunt foarte mutumit.

Incearca si vei vedea. Chiar daca nu o sa iti placa nu ai sa pierzi foarte multi bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti iei anvelopa pt. ce vrei sa faci si sa te simti bine. asta cu procentele este o tampenie.

ori iti pui gume de cross, te vei simti bine pe teren si vei merge prudent pe sosea, ori viceversa.

cu gumele intermediare te vei simti la fel de rau peste tot. (ma refer la apa pe sosea si in teren. pe uscat pot sa am si slick-uri sa ma sui pana la babele.)

 

 

 

Pai nu e tampenie deloc ceea ce spun eu..dar este o intrebare la care raspunsul vine mai greu. Cand am dat procent.. era vb despre mediul in care folosesc eu motoreta ( nu procent pentru cauciucuri), in conditiile de compromis in care eu as vrea sa am un singur set de roti. Stiu ca un astfel de set de cauciucuri nu "este bun pentru amandoua suprafetele" ci mai degraba "este prost pentru fiecare"... eu totusi tre' sa aleg ceva in acest sens. Un raspuns am primit :) ..altele pe care le-ati mai incercat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand Mitas C-10.

In teren este excelent iar pe asfalt tine nesperat de bine.

Eu am incercat vreo 3 anvelope pana acum si sunt foarte mutumit.

Incearca si vei vedea. Chiar daca nu o sa iti placa nu ai sa pierzi foarte multi bani.

:) nu are cum sa puna c-10 ca se fabrica numai pe 18" si mai mult ca sigur xt600E are 17" pe spate!!!dar ai putea sa pui cauciucul de la Romvelo Ludus este destul de ieftin si tine bine in teren accidentat si pe asfalt!!!pe fata chiar ai putea sa incerci un c-11 de la miats

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

:bigstar: nu are cum sa puna c-10 ca se fabrica numai pe 18" si mai mult ca sigur xt600E are 17" pe spate!!!dar ai putea sa pui cauciucul de la Romvelo Ludus este destul de ieftin si tine bine in teren accidentat si pe asfalt!!!pe fata chiar ai putea sa incerci un c-11 de la miats

Poti sa incerci C-02 de la Mitas , care se fabrica si pe 17".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat Metzeler Karoo pe Transalp.Se auto curatza bine la namol,bune la nisip insa spatele s-a dus in 2000Km.Au fost bune la asfalt pana au devenit patrate .Spatele l-am inlocuit cu Dunlop 606 si sant destul de multzumit deocamdata.Am vazut ca au viatza mult mai lunga decat Karoo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...