Sari la conținut

Reconditionarea Scooterelor :d


radukusb
 Share

Postări Recomandate

sal...am o aprilia rally si as vrea sa ma apuc de o reconditionare... :baldy: am ceva de inlocuit..chestii ce le stiu eu....si as vrea sa imi dati niste sfaturi ... adica daca tot ma apuc de el...ce ar fi indicat sa i mai verficic sau sa ii inlocuiesc....

MS :finger:

pei in primu rand zic sa verifici starea motorului si apoi sa-l reconditionezi !

vizualul zic sa-l lasi la urma ! cred ca cel mai bine e sa-i dai un PM lui VladuL ... el are Aprilia Rally :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal...am o aprilia rally si as vrea sa ma apuc de o reconditionare... :( am ceva de inlocuit..chestii ce le stiu eu....si as vrea sa imi dati niste sfaturi ... adica daca tot ma apuc de el...ce ar fi indicat sa i mai verficic sau sa ii inlocuiesc....

MS :baldy:

Da....dar la cati bani a bagat Vladul in scuter.......mai bine isi lua altul.

 

Salut radukusb! In primul rand verifica motorul si magnetoul. Daca nu sunt in stare buna, parerea mea sa nu mai continui cu reparatia ca te costa cat nu face! Eu am patit asta dar nu am avut de ales cu reparatul...

 

Daca totul e ok pe acolo, verifica racirea. Curata carburatorul si verifica daca functioneaza bine pompa de ulei. Verifica intotdeauna cat ulei mai ai ca sa nu te trezesti in mijlocul drumului cu motorul calat din lipsa de ungere; exista posibilitatea sa nu ti se aprinda becul de ulei (celebrul sistem electric al italienilor...)

Aeriseste franele si eventual schimba placutele de frana.

Verifica transmisia sa nu ai crapaturi pe contraplaca de la bendix, daca ai schimba-l (costa 50ron) ca se merita investitia. Nu merita pt banii aia sa trebuiasca sa cauti prin transmisie rolele sau sa schimbi variatorul cu totul.

 

In rest nu ar trebui sa intampini probleme cu el :lol:

Estetica se rezolva cu un pic de spray si lac + eventual niste stickere.

Daca mai ai intrebari, da-mi un PM :baldy:

 

 

Bafta si kilometri fara incidente! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...