Sari la conținut

Lipici Garnitura?


Postări Recomandate

Salutare tuturor.

 

Trebuie sa schimb garnitura la capacul de ambreiaj si ma intrebam voi ce lipici folositi la operatiuni de genul asta? ma gandeam la silicon.

 

Mersi.

 

@ admin: scuze, citeam topicurile de pe aici si am uitat sa pun intrebarea la service...se poate muta?

Editat de toasted
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am folsit cu succes silicon gasket din ala rosu rezistent la temperaturi inalte.S-a intarit foarte repede si de cand l-am pus nu am avut nicio problema la capacul de ambreiaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Siliconul rosu, cel rezistent la ulei si temperaturi inalte, e foarte bun. O singura problema insa: unele motoare au canale pentru circulatia uleiului pe marginea capacelor - santuri in corpul carterului, inchise de garnitura si capac. In astfel de cazuri nu cumva sa folositi silicon, pentru ca va astupa aceste canale, iar efectul va fi probabil distrugerea lagarului respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Siliconul rosu, cel rezistent la ulei si temperaturi inalte, e foarte bun. O singura problema insa: unele motoare au canale pentru circulatia uleiului pe marginea capacelor - santuri in corpul carterului, inchise de garnitura si capac. In astfel de cazuri nu cumva sa folositi silicon, pentru ca va astupa aceste canale, iar efectul va fi probabil distrugerea lagarului respectiv.

:laugh: :blink: eu am patit odata cand surplusul de silicon a obturat un canal de ungere...mare grija

aplica doar in strat foarte subtire,iar daca s-a rupt garnitura mai bine faci alta din clingherit si nu pui deloc silicon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...