Sari la conținut

Marcaje Enduro-maniaco-depresiv


Postări Recomandate

am definitivat traseele de cursa ptr editia a 3-a...

rezultatele finale...4 accidentati(printre care si eu cu alta intindere de ligamente)..si cea mai grava situatie a fost explozia unui motor..pilot a reusit sa se salveze in ultima secunda de la un accident care putea sa-l coste viata..pur si simplu a explodat rezervorul plin cu 10 litri de benzina..din motor nu a ramas mai nimic..

poze cu evenimentul punem luni..oricum ne-a costat f scump marcajul .. :rusinica: :crack: :crack:

post-15042-1206251574_thumb.jpgpost-15042-1206251534_thumb.jpgpost-15042-1206251499_thumb.jpg

post-15042-1206251463_thumb.jpgpost-15042-1206251620_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* ati reusit sa marcati tot? ...ca ma gandeam daca aveti inca de facut track-uri pentru circuit sa va trimit niste aparate (gps).

 

...pare tare rau ptr. pagube :rusinica: Cum se explica explozia aia? ceva in benzina, sau ce-a putut sa fie? uuuuff! Cazaturile sunt inevitabile, am vazut, dar de ce nu sunt suficiente protectiile...? Oricum, vad ca v-ati dat pe traseu f. abrupt, deci daca asta va fi si ptr. concurs, o sa trebuiasca destule echipe de prim-ajutor in zona.

 

bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va anunt oficial ca traseul de profi concureaza cu cele de la romaniacs de la egal la egal..aici se va vedea cu adevarat cine stie si cine nu..primele poze sunt din traseul de hobby..

poze cu motorul in flacari si 2-3 din traseul de profi..

 

nu stiu de ce nu imi permite sa pun mai multe poze..e a 3-a oara cand incerc..

post-15042-1206288069_thumb.jpgpost-15042-1206288017_thumb.jpg

post-15042-1206287917_thumb.jpgpost-15042-1206287936_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nashpa... rau... ce fel de motor era? al cui?

 

zici ca la profi o sa fie rau rau? atunci ma duc la hobby :bow:

 

tk!

p.s.

avea casco la motor?

 

uite cine se vaita de traseu rau??nu o sa fie asa de rau dar o sa fie destul de expus..este multa linie de creasta..

pe tip nu il cunosti..avea un xt de 600 de o galagie de ani..nici inmatriculat nu cred ca era ..asa ca paguba totala... ;) :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite cine se vaita de traseu rau??nu o sa fie asa de rau dar o sa fie destul de expus..este multa linie de creasta..

pe tip nu il cunosti..avea un xt de 600 de o galagie de ani..nici inmatriculat nu cred ca era ..asa ca paguba totala... ;) :bow:

 

 

XT 600? Credeti ca o fost ceva defect la motor sau ceva slab la rezervor care a cauzat asta? Fiind un posesor de XT 600 m-ar interesa daca pot face ceva sa evit o astfel de intamplare. Rezervorul era metalic sau de plastic ? L-a lovit sau cum a explodat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avea casco la motor?

Presupun ca se face casco la touring/adventure dar la hard enduro cred ca nimeni nu face sau daca face este extrem de scump si nu renteaza.

E doar parerea mea, poate cineva sa faca lumina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* la un motor neimatriculat nu cred ca face nimeni casco, ...parerea mea ;)

Asta-i clar, insa aproape orice se poate inmatricula ... de ex 200exc'ul meu este inmatriculat dar de ce i-as face casco? Am vreun avantaj? Cum dovedesc la asigurator ca "evenimentul" s-a petrecut pe drumurile publice? (cand e clar ca eu l-am facut praf pe coclauri)

Plus ca prima de asigurare este foarte mare, efectiv nu renteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca se face casco la touring/adventure dar la hard enduro cred ca nimeni nu face sau daca face este extrem de scump si nu renteaza.

E doar parerea mea, poate cineva sa faca lumina?

 

renteaza mai mult decat crezi ,iti iei o gramada de piese pe casco..PM ptr amanunte..murdare ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e chiar asa.

sunt mutle motoare noi care sunt luate in leasing. deci... au si CASCO.

 

se poate rezolva ca ai avut incident pe drum public, nu e asa de complicat.

 

* da, asta-i conditie la contractele de leasing, nu poti lua moto nou fara casco asa :bow: Deci avantaj cine are leasing, ca-si scoate ceva bani de piese, ...stie atillas ce spune :bow:

 

P.S. ma gandesc la o faza tipica la posesori de auto care au casco si care de multe ori reclama la asigurator accidente "in parcare" (asa am gasit-o! busita in parcare), cum ar fi sa te duci la aia cu un EXC cu scarite rupte sau spitze indoite sau planetare terminate si sa le spui: asa am gasit-o in parcare :bow: ;)

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te dai ADEVARAT ca noi(si aici nu vreau sa jignesc pe nimeni,dar la noi o iesire sanatoasa fara 10-20 de posete si lumanari nu se poate),mereu trebuie sa schimbi ceva rupt sau indoit etc.. casco e sfant..

fiind un forum public nu imi permit sa va scriu niste manarii,dar poate va pove..la noi la cursa.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca din ianuarie 2008 orice asigurare casco se face obligatoriu cu fransiza de 100 euro, merita in continuare asigurarea casco a motorului hard enduro?

Editat de seseseko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca din ianuarie 2008 orice asigurare casco se face obligatoriu cu fransiza de 100 euro, merita in continuare asigurarea casco a motorului hard enduro?

merita,ca atunci cand te duci ..strangi si de la restul ce au ei stricat prin beci sau camara...stii cate roti,sei,manere,semicadre,plastice,rezervoare,ceasuri bord,etc...sunt noi noute aduse pe casco.???

;) :bow: :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XT 600? Credeti ca o fost ceva defect la motor sau ceva slab la rezervor care a cauzat asta? Fiind un posesor de XT 600 m-ar interesa daca pot face ceva sa evit o astfel de intamplare. Rezervorul era metalic sau de plastic ? L-a lovit sau cum a explodat?

xt-ul respectiv nu avea filtru de aer..dupa ce l-a culcat sa umplut filtru de benzina si a luat foc :bow:

 

--- Mesaj completat în 27 Mar 2008 13:42 -------------

nashpa... rau... ce fel de motor era? al cui?

 

zici ca la profi o sa fie rau rau? atunci ma duc la hobby :bow:

 

tk!

p.s.

avea casco la motor?

Nu tata te inscrii la profii..nu intri la hobi ca nu te inscriem noi unde vrei tu ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...