Sari la conținut

Benzina


Redresor
 Share

Postări Recomandate

Am retinut tot ce trebuia retinut. Sincer sa fiu, eu cand am pus Carrera 100, am simtit ca trage mai bine, demaraj mai mare(viteza creste mai repede)....

 

Ulei: Desi e foarte posibil ca uleiul modern sa nu fie bun pt MZ, care a fost proiectat acum 30 de ani, de uleiul de la Petrom m-am convins: nu o sa mai folosesc .Am spus mai sus care sunt cauzele . Castrol-ul l-am amestecat in pet-uri si am constatat ca se amesteca repede si nu se separa de benzina,deci nu e nevoie sa fie lasat sa se linisteasca 2-3 zile in canistre. Cel de la Petrom, fiind de calitate mai joasa, cred ca asa trebuie.

 

Referitor la pompele speciale pt 2T din peco,acolo nu stii ce ulei iti baga in benzina,poate sa iti bage un rahat,asa stii tu ca bagi Castrol sau Repsol,etc....Desi azi la Petrom a trebuit sa o dau pe gagica-mea jos si sa zgaltai de motocicleta ca sa se amestece,nu-i asa problema mare pt mine sa ma dau jos si sa amestec,chiar daca se uita tiganii care vin si ei sa alimenteze cu benzina scumpa....

 

 

In cartea de service de la MZ ETZ scrie ca trebuie folosita benzina fara plumb ,cu cifra octanica cel putin 88.

 

Astazi am mers 50 km si in oras si in afara (2 persoane) si nu am constatat scaderea puterii motorului din cauza supraincalzirii...trage bine la coaste,am urcat chiar cu viteza 4,bineinteles,pana la baza rampei luasem demaraj...>Chiar sunt foarte multumit de cum merge motorul...ca sa ma dau iar mare : rulmenti noi,ambielaj ceas,cutie reparata.... :D

 

Ai dreptate,chiar trage mai bine cu o benzina mai buna simonelul meu a simtit-o pe "pielea" lui k sa zic asa si itzi spun si exemplul: mult timp am crezut k am o problema la carburatie la el. Cauza? Benzina de 95 de la petrom sau rompterol il facea ca dupa ce deschideam gazul peste 3/4 spre maxim sa inceapa sa tuseasca sa nu mai traga sau chiar sa se opreasca inecat asa cum am si patit de cateva ori. Mentionez k avansul meu nu mai este cel original centrifugal ci e reglabil de pe ghidon si am crezut k poate si acesta ar fi un motiv. In vara insa,m-am gandit sa vad totusi cum ar merge cu niste super plus 98 de la rompetrol. Dintr-o data simsonelul meu necajit s-a transformat in ceva nerecunoscut si pentru prima oara de cand e la mine am putut merge cu el cu gazul la maxim fara probleme. Nu mai vorbesc despre felul in care tragea,oriqm trage ca un tractor la arat, cu benzina aia fugea de manca pamantul. Asa ca ce-a fost de demonstrat s-a demonstrat. Dai un ban, dar stai in fata e valabil si aici :laugh: si chiar...merita pt satisfactia ta si a lui.

 

Asfalt uscat! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sa incerci si Carrera 100 de la PetrOMV sau superplus de la Petrom......Am folosit si eu Euro98 de la Rompetrol si nu mi s-a parut cu mult diferita de benzina normala de 95.....cam nici o diferenta nu am simtit :laugh: Poate o fi fost aceeasi benzina dar la preturi diferite....

Editat de augustin87r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...