Sari la conținut

Impresii Australiene


Postări Recomandate

Hai aici :unsure:

 

 

(daca vrei info, da-mi PM)

 

 

daca oferta de sfaturi mai e deschisa,astept cu interes.

Sunt foarte curios de felul cum se gasesc joburile,cit de usor,si cit de bine sunt platite cele necalificate.

Chiar daca am faculta,ma gindesc ca din moment ce nu e de IT sau inginerie,pot considera ca nu o am,deci joburi necalificate.

Am fost plecat in UK,vreo 6 luni,si acum din octombrie anul trecut am ramas acasa.La felul cum evolueaza lucrurile pe aici,ma gindesc sa incerc sa plec din nou.Ideal ar fi Europa,dar daca e sa fie mai bine departe de casa,asa sa fie.

Asa ca,astept sfaturi,pareri,mai ales legate de job,chirie,felul de a fi al oamenilor,daca poti lucra legal odata ce ajungi acolo.........chestii

 

sal, daca vrei detalii da-mi un mesaj pe pm. Eu am stat trei ani acolo si ma intorc forever luna viit. Am sa-ti dau multe sfaturi dar e prea tirziu si mi-a prea lene sa mai stau amu sa butonez.

Bafta

 

intreb si eu: de ce te intorci?

Mesaj completat

am uitat sa spun ca nu stiu nimic despre emigrarea in Australia.

Asta ca nu imi sara nimeni in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

for 6speed:

 

Conditiile de baza ar fi ca intr-un cuplu, un partener sa:

1. facultate + ultimii 2 ani munca pe profilul facultatii (full time)

2. varsta < 29 e un mare avantaj

3. engleza

 

Costuri:

 

o chirie la un apartament variaza intre 300$-500$/saptamana

mancarea, probabil 100$-200$/saptamana

internetul, ceva la 20$/saptamana

tv cablu, aprox 20-30$/saptamana

benzina, aprox 20-30$/saptamana

----

minim ar fi: 450$/saptamana

 

Un venit mediu ar fi de 700$/saptamana

 

Daca lucreaza ambele persoane, e laser!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspunsuri,momentan.

Virsta la mine e mai inaintata de <29,la ea e inca in grafic.

Faculta+minim 2 ani full time e ok,la mine,la ea nu.

Din cite am citi intre timp pe net,emigrarea ar costa,chestie ce nu imi place,sincer,dar....

Un mare SCUZE DE OFFTOPIC!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cite am citi intre timp pe net,emigrarea ar costa,chestie ce nu imi place,sincer,dar....

Un mare SCUZE DE OFFTOPIC!!!

 

Sa zicem cat te costa emigrarea, scoti in prima luna de munca. Ce zici de asta? :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce te intorci (daca nu e prea personal...) ?

 

Nu e personal deloc. Cind am plecat initial, am plecat in vacanta vreo 6 luni dar m-am indragostit de tara si am ramas trei ani. Intre timp m-a urmat si logodnica. Eu a trebuit sa vin in europa pt niste treburi de fam si am stat un an, dar de abia astept sa ma sui in avion spre sud. Plus ca ma asteapta si logodnica cu care nu m-am mai vazut de 3 luni.

poate sint eu mai boem, dar m-am indragostit ;-)

Mesaj completat

Sal Steffy,

 

Uite cum se intilnesc oamenii. Tu in Brisbane eu in GC. Adica acolo am stat un an juma oina ce a trebuit sa ma intorc in Europa, dar sper ca la sfirsitul lui August sa aterizez din nou in GC. Logodnica mea vroia sa ne mutam in Brissy inital, dar eu cum sint un ahtiat al valurilor.... iti inchipui. Eu mi-am luat si eu permisul de A nu de mult si am de gind sa imi iau un chopperas ceva de prin GC hinterland. Cind ajung in sud poate iti dau un semn si iesim la o plimbare daca ma primesti in grupul vostru vesel. Prin GC hinterland gen Springbrook si Hinzedam e f f fain desi din pacate l-am facut numai cu masina.

 

Bafta mare si sper ca pe curind

Mesaj completat

for 6speed:

 

Conditiile de baza ar fi ca intr-un cuplu, un partener sa:

1. facultate + ultimii 2 ani munca pe profilul facultatii (full time)

2. varsta < 29 e un mare avantaj

3. engleza

 

Costuri:

 

o chirie la un apartament variaza intre 300$-500$/saptamana

mancarea, probabil 100$-200$/saptamana

internetul, ceva la 20$/saptamana

tv cablu, aprox 20-30$/saptamana

benzina, aprox 20-30$/saptamana

----

minim ar fi: 450$/saptamana

 

Un venit mediu ar fi de 700$/saptamana

 

Daca lucreaza ambele persoane, e laser!

 

 

Hehe, dupa cum iti vad clubul presupun ca esti din Syd. Intradevar preturile sint asa cum zici tu. Noi am stat si in Potts Point si in Cronulla. Dar nu stii cit de fericit sint ca am plecat spre gold coast. Oameni mai linistiti, preturi mai mici. Nu e metropola si nici n-ai acelasi pos de job, dar cel putin pt noi e mult mai bine.

 

Treaba ca daca sint 2 care lucra e f adevarata. Noi am reusit sa traim dintr-un salar si pe celelalt sa-l punem deoparte. Am trait un pic mai studentesc dar am si reusit sa punem si ceva deoparte. Asa ceva in EU ar fi cam imposibil la preturile de aici , criza si taxe.

Bafta si poate ne auzim cind ma intorc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, dupa cum iti vad clubul presupun ca esti din Syd. Intradevar preturile sint asa cum zici tu. Noi am stat si in Potts Point si in Cronulla. Dar nu stii cit de fericit sint ca am plecat spre gold coast. Oameni mai linistiti, preturi mai mici. Nu e metropola si nici n-ai acelasi pos de job, dar cel putin pt noi e mult mai bine.

 

Treaba ca daca sint 2 care lucra e f adevarata. Noi am reusit sa traim dintr-un salar si pe celelalt sa-l punem deoparte. Am trait un pic mai studentesc dar am si reusit sa punem si ceva deoparte. Asa ceva in EU ar fi cam imposibil la preturile de aici , criza si taxe.

Bafta si poate ne auzim cind ma intorc.

 

La noi e mai complicat pentru ca sotia mea face facultatea in Sydney si este foarte scumpa. Suntem legati de sydney. Dar pentru viitor nu se stie. Si pe mine m-ar tenta Brissie :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] Iar acum cu UE-ul , Europa-i tara noastra !

suna cam pompos... si mi-as mai da pareri, da as fi offtopic, ca si afirmatia care o citez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi cer scuze de offtopic,dar as dori ca toate parerile celor de aici plecati pe afara sa si le expuna aici.

personal,si sigur si pe altii,ma intereseaza,diferitele pareri ale unora,plecati,cit si a celor ce vor sa plece.

multumesc.

/index.php?showtopic=353588

 

 

inca odata scuze celui ce deschis topicul initial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi a fost organizat un ride imens pentru colectare fonduri: Ride for Mental Illness Awareness

 

Au participat aproximativ 400 motociclete. Un numar impresionant.

 

 

post-22-1249808330_thumb.jpg

 

 

Mai multe poze la semnatura ;)

 

 

Mesaj completat

Azi am facut 600km catre munti si inapoi. 4 insi, 4 motoare, 9 ore.

 

post-22-1250418523_thumb.jpg

 

Mai multe poze in semnatura :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faine poze,dar mai faina mobra :cheers:

 

Am gasit un site GPSed care trage trackul facut din gps si coreleaza cu data pozei din picasa (probabil din Exif sau creation date), si realizeaza harta. Adica pune in google maps pozele pe coordonate. Foarte tare asta

Mesaj completat

Ieri am fost 70 (aprox) motociclete sa vedem niste pesteri in BlueMountains (Jenolan Caves).

 

Drumul si vremea au fost perfecte. Temperatura aprox 25C. Din pacate un tip cu Harley a crezut ca se poate tine dupa niste sportive si a iesit in decor. A luat inca 2 dupa el (un R1 si un vtr1000f). Casca half-face si-a spus cuvantul: ii curgea sange din gura.

 

post-22-1251074497_thumb.jpg

 

post-22-1251074518_thumb.jpg

 

post-22-1251074608_thumb.jpg

 

post-22-1251074626_thumb.jpg

 

 

 

 

 

Mesaj completat

 

Azi a fost o zi interesanta: totul rosu. Am zis ca nu vad bine.

 

Poza cu telefonul de pe drum:

 

post-22-1253666117_thumb.jpg

 

 

Poza de la stiri. Cred ca au photoshopat-o ca nu era chiar asa de rosu la 8 dimineata.

 

post-22-1253666219_thumb.jpg

 

 

 

 

A fost furtuna de nisip. Ciudat ca Sydney e protejat de munti. Ultima ar fi fost acum 100 ani.

Mesaj completat

Hai sa reinvii acest topic pentru ca tocmai m-am intalnit cu Stefan, initiatorul topicului

 

post-22-1270881519_thumb.jpg

 

Toate pozilii aici http://picasaweb.google.com.au/baiazid/Sydney2GoldCoast#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...