Sari la conținut

Yamaha Xt 600


Postări Recomandate

este vorba de un xt 600 din 92 la care nu stiu sa-i schimb uleiul :bigstar:

 

in primul rand vreau sa stiu daca este acelasi ulei si pentru cutie si pentru motor (din rezervorul de ulei de sub rezervorul de benzina pleaca 2 conducte... una in cutie alta in bloc... )

- busonul de scurgere l-am identificat sub cutie

- banuiesc ca uleiul se baga prin rezervor

- filtrul l-am descoperit

in al 2-lea rand, ce ulei ar fi bun si cat...

 

multumesc anticipat

post-7769-1215004199_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca e acelasi ulei si in cutie si in motor .

Se goleste prima data rezervorul ( are un buson dedesubt ),dupa care desfaci busonul de golire dcare e undeva pe partea stanga dedesubt ( e un surub de 19 pare-mi-se ).

E destul de simplu.

Filtrul e pe partea dreapta a motorului ( e un capac rotund prins in 3 suruburi ) ,chiar scrie pe el ( sau langa ) "OILFILTER",daca-l schimbi si pe ala ( ceea ce ar fi indicat ) ai grija sa inlocuiesti si oringul care vine odata cu filtrul nou.

Uleiul se introduce prin rezervorul de ulei ,sa ai grija sa aerisesti ,dupa ce-i bagi 3 sferturi .

tipul uleiului il gasesti in carte ,sau te uiti pe forum ca nu as vrea sa-ti dau ceva sfaturi proaste ( parerile sunt impartite si aici ) .

Sper sa-ti prinda bine indrumarile mele.

Spor la treaba !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de nu dai si tu 20 ron la cineva sa ti-l schimbe, te uiti la el si a 2-a oara o sa stii cum :bigstar:

 

 

nu am la cine...

 

am mai schimbat uleiuri dar niciodata la japoneza... si am zis sa nu fac vreo combinatie urata...

 

Evident ca e acelasi ulei si in cutie si in motor .

Se goleste prima data rezervorul ( are un buson dedesubt ),dupa care desfaci busonul de golire dcare e undeva pe partea stanga dedesubt ( e un surub de 19 pare-mi-se ).

E destul de simplu.

Filtrul e pe partea dreapta a motorului ( e un capac rotund prins in 3 suruburi ) ,chiar scrie pe el ( sau langa ) "OILFILTER",daca-l schimbi si pe ala ( ceea ce ar fi indicat ) ai grija sa inlocuiesti si oringul care vine odata cu filtrul nou.

Uleiul se introduce prin rezervorul de ulei ,sa ai grija sa aerisesti ,dupa ce-i bagi 3 sferturi .

tipul uleiului il gasesti in carte ,sau te uiti pe forum ca nu as vrea sa-ti dau ceva sfaturi proaste ( parerile sunt impartite si aici ) .

Sper sa-ti prinda bine indrumarile mele.

Spor la treaba !!!

 

 

mersi mult... chiar or sa-mi prinda bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu e mare lucru zau ! eu mi-am luat-o si a doua zi am facut schimbul de ulei singur si fara probleme.Daca mai ai nevoie de ceva sfaturi ,te ajut cu placere .

Uita-te si pe www.tenereclub.ro ,acolo e familia noastra a celor cu XT si rudele lor mai mari sau mai mici .Apeleaza cu incredere ,sunt acolo niste baieti de toata isprava.

Acolo gasesti si manuale ,daca nu ai.

numai bine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?showtopic=126433 ... voila!

 

scoate un manual pentru XT600 3TB (ala e modelul) si vezi acolo. E f simplu.

 

Cat despre ulei, 20w50 sintetic ...dar da, parerile sunt impartite. :bigstar:

 

A!...sa cauti/comanzi pe louis si un set de o-ringuri pentru filtru, iar cand strangi capacul de la filtru sa nu te arunci prea tare in el ca se duce filetul (lucru general valabil la japoneze de altfel).

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...