Sari la conținut

Accident Eforie Sud


hell biker
 Share

Postări Recomandate

Deci pe acest forum toti conservarii sunt idioti iar motociclistii sunt adevarati mielusei. Dar a fost cineva prin statiuni zilele acestea ca sa vada cum se circula ??? Eu personal am fost si cu o conserva si cu un motor... Iar in cazul acestui accident nu pot sa trag concluzii decat din ce am vazut in periplul meu prin statiuni si din ce am vazut la TV ... Precizez ca cei de la TV Neptun au aratat clar portbagajul masinii, care pot sa spun ca era sifonat destul de serios... Dar ca sa revin la parerea mea ... toti motociclistii ce au fost in statiuni zilele astea au facut slalom printre coloanele de masini ... iar atunci cand viteaza de croaziera pentru o masina este de 20km/h, se circula bara la bara, iar tu te crezi avion ... ce pretenti poti sa ai ??? A se tine cont de faptul ca motociclistii nu sunt observati/ auziti de soferi decat daca acestia sunt la randul lor motociclisti sau au rude, prieteni ce au motor... Oricum ... sunt sigur ca imi veti da N contra argumente ... dar am vazut deja mult prea multi tineri care se plimba de zor pe bulevardele constantene fara a avea nici macar casca de rigoare... ceea ce mi se pare nepasare la adresa sigurantei tale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cost cam 1.500.000, dar merita. am facut rost de o goarna de 70 de cm lungime. deocamdata caut o modalitate de a o piti sub rezervor. abia astept sa vad cum se dau conservarii in laturi, crezand ca din spare vine marfarul... :crack:

214378[/snapback]

 

bine man! asa da! este un pic ilegal, dar... merita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

si daca faci slalom ce??? nu inteleg care e problema! ai 2 roti, te folosesti de lucrul asta!!! daca ai loc sa te bagi, te bagi si gata! masinile poa' sa mearga cu 20 ca nu e problema mea! eu am loc si il folosesc! ce rahat! le e ciuda ca ei cu ragaliile lor de dacii nu pot? dacioti tampiti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca faci slalom ce??? nu inteleg care e problema!

 

Absolut ca nu e nici o problema. Doar ca trebuie sa fii pregatit sa faci un accident. tu ai condus vreodata o masina? Cum iti inchipui ca poate ala sa vada si sa evite o motocicleta care apare ca fulgerul la 2 metri in spate de dupa masina din urma? Mie mi-a aparut unul din asta in fata si era sa-l rup in doua, dar in spate nu avea sanse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:

Iar va grabiti la tras concluzii. Inteleg ca accidentul e documentat numai din surse neserioase, ce va aruncati asa la concluzii? Poate sa fie motociclistul, poate sa fie soferul sau poate sa fie vina impartita.

214869[/snapback]

 

 

Bai moshule nu ma face neserios :crack: ca stiu foarte bine ce spun.

 

Cand am ajuns acolo s-a intamplat sa o chestionez chiar pe nevasta soferului care a dat "pe goarna" tot.

 

Probabil ca atunci cand au dat declaratii oficiale, imbecilul de sofer :crack: "a instruit-o" in prealabil sanu faca vreo "greseala".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu accidentul la televizor, eram chiar la mare la eforie sud. motociclistul si pasagera sunt grav accidentati, el de 28 ea de 16 ani, cu fracturi si contuzii multiple. Mai rau este ca peste fata a trecut o alta masina, datorita impactului a fost proiectata sub rotile altei masini. Mai multe nu stiu, important e ca sunt in viata.

De comentat nu vreau deoarece nu conosc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@castravete... new zeeland here I come... romanie dulce romanie ...

 

Niste idioti pe stada...aceeasi faza mi s-a intamplat si mie acum 2 saptamani la Bucur Obor..tot un idiot cu Dacie...a tras dreapta sa se urce pe mine, noroc ca ma avut ceva spatiu pana la bordura si ca am super frane ca altfel ar fi fost nasol.

 

Apropo de New Zeeland..vreau si eu; stii cumva unde se gaseste vreo Ambasada sau Consulat de-al lor pentru de mult vreau sa plec acolo.

 

Bafta.

Editat de Goby
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da.

schimbarea directiei de mers nu se face doar la 90 de grade. chiar si 5 grade (cat ocolesti o groapa) e o schimbare pt care tb sa te asiguri.

 

Am avut un accident la craiova (necedare de prioritate) si ca sa nu ii ia lui ala carnetul am declarat ca eu il depaseam si el a ocolit o groapa. fara sa iasa din banda.

 

si iti mai aduc un argument. stii ca atunci cand e drum ingustat e interzisa depasirea autovehiculelor, cu exceptia motocicletelor fara atas. Cum in astfel de zone e de obicei drumul e foarte ingust, logica este ca atunci cand o masina depaseste o motocicleta are loc (macar) partial pe aceeasi banda.  si inca ceva, daca o masina vrea sa te depaseasca (indiferent in ce circuli, chiar si in motocicleta), conform legii trebuie sa circuli cat mai pe dreapta benzii tale! bun, si daca esti cu motoru, si te depaseste legal o masina aflandu-se partial pe aceeasi banda cu tine, nu ai voie sa ocolesti o groapa fara sa te asiguri!

 

nu stiu cat de coerent am fost dar ideea e ca persist in opinia mea anterioara.

214834[/snapback]

 

Sunt de acord cu ticolino: schimbarea directiei de mers implica atat trecerea de pe o banda pe alta cat si virajul la stanga sau la dreapta.

 

Indiferent cat de tare mergi daca soferii de autoturisme ar respecta legea aia amarata a circulatiei, accidentele s-ar reduce considerabil.

99 % dintre soferi si daca treci cu 60 km/h pe langa ei vor spune ca mergi ca nebunul...deeh doar esti pe motor si e "obligatoriu" sa fii nebun si tembel...gresit.

Din experienta pot spune ca cele mai multe situatii de accident pe care am reusit sa le evit nu au fost din vina mea, indiferent de viteza.

Mi s-a intamplat odata sa opresc la cedeaza trecerea in spatele unui dobitoc cu Logan la o distanta considerabila; dupa cateva momente a inceput masina tembelului sa o ia la vale spre mine, am claxonat continuu si dupa ce am reusit sa ma indepartez dobitocul tot nu a realizat ca se urca cu caruta pe mine !!!!!

E regretabil ce se intampla pe soselele noastre. Acesta se pare ce ne este nivelul de educatie si nu ramane decat un singur lucru: sa ne alegem bine momentele cad vrem sa ne bucuram de motociclete pentru multi "posesori" de carnete de conducere habar nu au pe ce lume sunt.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. dacia era lovita in spate, asa ca....

 

2. de regula nu suntem vazuti, sau daca suntem nu ni se aproximeaza corect viteza. mi se pare normal.

 

cand merg la / vin de la servici am o curba foarte larga de vreo 90° pe care-mi place s-o iau cu viteza. la jumatatea ei este o intersectie. o alta sosea secundara care vine pe exeriorul curbei. inca inainte sa intru in curba eu vad daca asteapta masini la intersectie (cu cedeaza trecerea). daca sunt masini aprin si faza mare (cea mica e tot timoul arpinsa).

vineri dupa amiaza era o mazda neagra la intersectie. m-a vazut si a intrat in curba. am franat destul de violent. am ajuns in spatele masinii, nu era nimic din fata si am depasit-o desi e intersiza depasirea acolo. aveam in jur de 170. la intrarea in oras e un semafor. tipa a venit din spate langa mine (o blonda) si si-a cerut scuze. a spus ca am speriat-o foarte tare, si mi-a aratat ca tremura, nu va mint. mi-a spus ca m-a vazut, insa eram foarte departe si a considerat ca are timp. (limita de viteza e 80km/h), iar cand m-a vazut ca i s-a inegrit oglinda, reactia a fost sa calce frana, dar n-a facut-o (eram pregatit si pentru asta).

am oprit cu ea la benzinarie si i-am luat o sticla cu apa :D

 

ce vreau eu sa spun? la viteze supersonice, nu asteptati sa fiti vazuti si sa vi se acorde prioritate. oamenii nu sunt obisnuiti cu asemenea viteze, iar oglinda reflecta un spatiu limitat, alaturi de faptul ca majoritatea oglinzilor nu sunt reglate corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. dacia era lovita in spate, asa ca....

 

2. de regula nu suntem vazuti, sau daca suntem nu ni se aproximeaza corect viteza. mi se pare normal.

 

cand merg la / vin de la servici am o curba foarte larga de vreo 90° pe care-mi place s-o iau cu viteza. la jumatatea ei este o intersectie. o alta sosea secundara care vine pe exeriorul curbei. inca inainte sa intru in curba eu vad daca asteapta masini la intersectie (cu cedeaza trecerea). daca sunt masini aprin si faza mare (cea mica e tot timoul arpinsa).

vineri dupa amiaza era o mazda neagra la intersectie. m-a vazut si a intrat in curba. am franat destul de violent. am ajuns in spatele masinii, nu era nimic din fata si am depasit-o desi e intersiza depasirea acolo. aveam in jur de 170. la intrarea in oras e un semafor. tipa a venit din spate  langa mine (o blonda) si si-a cerut scuze. a spus ca am speriat-o foarte tare, si mi-a aratat ca tremura, nu va mint. mi-a spus ca m-a vazut, insa eram foarte departe si a considerat ca are timp. (limita de viteza e 80km/h), iar cand m-a vazut ca i s-a inegrit oglinda, reactia a fost sa calce frana, dar n-a facut-o (eram pregatit si pentru asta).

am oprit cu ea la benzinarie si i-am luat o sticla cu apa  :D

 

ce vreau eu sa spun? la viteze supersonice, nu asteptati sa fiti vazuti si sa vi se acorde prioritate. oamenii nu sunt obisnuiti cu asemenea viteze, iar oglinda reflecta un spatiu limitat, alaturi de faptul ca majoritatea oglinzilor nu sunt reglate corect.

219561[/snapback]

 

 

 

Bravos, iata cineva care intelege "fenomenu'". Cu toate ca merg cu moto in orice zi nu ploua, atunci cind sunt in masina sunt motociclisti care ma surprinda, ie cu viteza lor fie cu faptul ca apar intre rinduri/banda 1 si bordura. Off-topic: cum ti se pare fazerul? E nou? Ma bate gindul sa trec si eu de la Virago la naked :crack: , iar FZ6 mi se pare o alegere buna. Pls. da mesaj pe privat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...