Sari la conținut

Lac Auto Sau Moto--mat


Postări Recomandate

Un lac mat bun are Standoxul!Dar oricum toti producatorii de vopsele auto trebuie sa aibe lac mat sau un aditiv care se baga in lacul normal!Multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

:(

Daca vrei sa o matuiesti foloseste smirghel de 1000

 

Acum serios..ce vrei sa faci?Explica-mi si poate am sa te ajut macar cu o idee

 

PS:Faza cu pudra de talc e veche de pe vremea cand emauru' era tata vopselelor...nu-ti recomand sa faci asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o motocicleta pe care vreau s-o vopsesc kaki mat.

Vopseaua o am, este Sadolin (suedeza, nu gasesti la noi), nu e pe baza de apa, e cu intaritor si toate draciile, nu stiu sa explic f bine.

Vopseaua aplicata peste spritchit iese un pic lucioasa, asa cum vezi in poza (motocicleta kaki este data cu vopsea 2 maini, fara sa fie lacuita).post-263-1225231000_thumb.jpg

Eu vreau ca vopseaua sa iasă mată, Âşi apoi să aplic un strat de lac mat, care să nu afecteze deloc culoare motocicletei, ci doar s-o protejeze, fără să intervină în nici un fel asupra coloritului.

Asta e ideea, sper să mă fi făcut înțeles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok..eu sa fiu in locul tau as face asa:

As renunta la vopseaua suedeza si as folosii o vopsea pe baza de apa cu un lac mat,asta ar fi prima variantasi cea mai simpla.

Varianta nr doi daca ti neaparat sa dai cu vopseaua pe care o ai ..vopsesti cu ea, lasi sa se usuce vopseaua bine apoi o matuiesti cu grija sa nu o strapungi pe la canturi cu un 1000 apoi cu Scotch-Brite..pe urma dai un lac mat

Cam astea ar fi optiunile tale dupa mine,nu iti recomand sa pui nimic in vopseaua pe care o ai ..sau eventual sa vorbesti de unde ai luat vopseaua sa vezi daca au ceva aditiv ei pentru ea!Sa nu pui aditivi de standox sau de la ppg sau mai stiu eu de unde in vopseaua ta pentru ca nu ai de unde sa stii daca sunt compatibile si ,dupa ce ai muncit ca un negru sa o vopsesti,te trezesti ca iti creapa sau se exfoliaza sau cine stie ce efecte nasoala mai poate avea!Bafta maxima si spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am discutat cu un prieten care lucreaza la Dupont, vopsele auto si mi-a zis ca are un component care se adauga la lac si il matuieste. exista si unul care da aspectul structurat. asa ca ai de unde alege. eventual aplici un lac si cu agentul de matuire de la dupont(o firma ff buna de altfel). daca te intereseaza vb eu cu el si iti pot trimite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am discutat cu un prieten care lucreaza la Dupont, vopsele auto si mi-a zis ca are un component care se adauga la lac si il matuieste. exista si unul care da aspectul structurat. asa ca ai de unde alege. eventual aplici un lac si cu agentul de matuire de la dupont(o firma ff buna de altfel). daca te intereseaza vb eu cu el si iti pot trimite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...