Sari la conținut

Organizatie Caritate Pentru Motociclisti


laurmoto
 Share

Postări Recomandate

Buna!

Dupa ce am postat topicul cu donarea de sange pentru Ionut Stanescu si am vazut cata lume a fost si este dornica ca il ajute, am realizat ca numai impreuna putem face lucrurile sa se miste. Fiecare cu contributia proprie a reusit sa dea speranta. Poate ca individual nu am fi reusit sa facem mai nimic, dar impreuna am reusit sa ne mobilizam si sa ajutam un om aflat in suferinta. Chiar si o vorba buna sau incurajare este binevenita.

Recunosc, pana acum citeam doar topicurile de la Bursa, sa vad ce se mai vinde si ce se mai cumpara. In momentul in care am postat topicul cu Ionut la Accidente, am inceput sa citesc si alte cauzuri si intamplari nefericite cu motociclisti sau cu familiile lor. Apoi, am vazut cata lume a dorit sa il ajute pe Ionut si mi-am dat seama cum o comunitate, chiar si virtula, de oameni poate face lucrurile sa se miste.

Asa mi-a venit ideea de a va propune sa infiintam o Fundatie sau Organizatie prin care sa putem sa ne ajutam semenii aflati in suferinta sau in impas.
Sincer, nu stiu daca un topic similar a mai fost postat, sau daca deja exista o astfel de initiativa si daca exista va rog sa ma informati.

Ma gandesc, ca prin creearea unei astfel de organizatii, putem deschide conturi in care sa adunam fonduri pentru cei care au nevoie, putem participa organizat la promovarea campaniilor de constientizare a publicului ca motociclistii se afla si ei in trafic, putem crea filiale in diferite locatii din tara, putem face donatii pentru copii, putem sa avem consiliere si reprezentare legala in diferite situatii si ne putem ajuta reciproc, putem sa promavam scopurile fundatie in mijloacele mass-media etc.

Din cate am citit pana acum pe forum, am vazut ca fiecare dintre noi, la un moment dat a contribiut cu cate ceva pentru a ajuta oameni aflati in suferinta.
Ma gandesc ca provenind din medii profesionale diferite putem avea cat mai multe idei si posibilitati de a ne ajuta reciproc.


Trebuie sa fim constienti ca numai impreuna putem face ceva si sa multumim si sa intoarcem ajutorul si celor care la un moment dat au ajuta pe altii.

P.S. In cazul in care am omis ceva sau am jignit pe cineva ne cerem scuze si garatam ca nu a fost un gest intentionat.

Va multumim,
Gabi si Laur
###@yahoo.com
###@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Dupa ce am postat topicul cu donarea de sange pentru Ionut Stanescu si am vazut cata lume a fost si este dornica ca il ajute, am realizat ca numai impreuna putem face lucrurile sa se miste. Fiecare cu contributia proprie a reusit sa dea speranta. Poate ca individual nu am fi reusit sa facem mai nimic, dar impreuna am reusit sa ne mobilizam si sa ajutam un om aflat in suferinta. Chiar si o vorba buna sau incurajare este binevenita.

 

Recunosc, pana acum citeam doar topicurile de la Bursa, sa vad ce se mai vinde si ce se mai cumpara. In momentul in care am postat topicul cu Ionut la Accidente, am inceput sa citesc si alte cauzuri si intamplari nefericite cu motociclisti sau cu familiile lor. Apoi, am vazut cata lume a dorit sa il ajute pe Ionut si mi-am dat seama cum o comunitate, chiar si virtula, de oameni poate face lucrurile sa se miste.

 

Asa mi-a venit ideea de a va propune sa infiintam o Fundatie sau Organizatie prin care sa putem sa ne ajutam semenii aflati in suferinta sau in impas.

Sincer, nu stiu daca un topic similar a mai fost postat, sau daca deja exista o astfel de initiativa si daca exista va rog sa ma informati.

 

Ma gandesc, ca prin creearea unei astfel de organizatii, putem deschide conturi in care sa adunam fonduri pentru cei care au nevoie, putem participa organizat la promovarea campaniilor de constientizare a publicului ca motociclistii se afla si ei in trafic, putem crea filiale in diferite locatii din tara, putem face donatii pentru copii, putem sa avem consiliere si reprezentare legala in diferite situatii si ne putem ajuta reciproc, putem sa promavam scopurile fundatie in mijloacele mass-media etc.

 

Din cate am citit pana acum pe forum, am vazut ca fiecare dintre noi, la un moment dat a contribiut cu cate ceva pentru a ajuta oameni aflati in suferinta.

Ma gandesc ca provenind din medii profesionale diferite putem avea cat mai multe idei si posibilitati de a ne ajuta reciproc.

 

 

Trebuie sa fim constienti ca numai impreuna putem face ceva si sa multumim si sa intoarcem ajutorul si celor care la un moment dat au ajuta pe altii.

 

P.S. In cazul in care am omis ceva sau am jignit pe cineva ne cerem scuze si garatam ca nu a fost un gest intentionat.

 

Va multumim,

Gabi si Laur

laurmoto@yahoo.com

maria_anastase@yahoo.com

 

Ca fundatia sa fie infiintata si sa functioneze intr-un cadru legal mai jos aveti cerintele initiale:

 

ACTE NECESARE INFIINTARE FUNDATIE

Cerere adresata Judecatoriei in a carei raza teritoriala isi are sediul fundatia;

Actul Constitutiv si Statutul se incheie obligatoriu in forma autentica (la notar).

Actul constitutiv al fundatiei cuprinde, sub sanctiunea nulitatii absolute:

a) datele de identificare ale fondatorului sau, dupa caz, ale fondatorilor: numele sau denumirea si, dupa caz, domiciliul sau sediul acestora;

B) scopul fundatiei;

c) denumirea fundatiei;

d) sediul fundatiei;

e) durata de functionare a fundatiei - pe termen determinat, cu indicarea expresa a termenului sau, dupa caz, pe termen nedeterminat;

f) patrimoniul initial al fundatiei (min. 3500 RON);

g) componenta nominala a celor dintai organe de conducere, administrare si control ale fundatiei ori regulile pentru desemnarea membrilor acestor organe;

h) persoana sau persoanele imputernicite sa desfasoare procedura de dobandire a personalitatii juridice;

i) semnaturile fondatorului sau, dupa caz, ale fondatorilor.

Statutul cuprinde, sub sanctiunea nulitatii absolute:

a) elementele prevazute la alin. (2), cu exceptia celor de la lit. g) si h);

B) explicitarea scopului si a obiectivelor fundatiei;

c) categoriile de resurse patrimoniale ale fundatiei;

d) atributiile organelor de conducere, administrare si control ale fundatiei;

e) procedura de desemnare si de modificare a componentei organelor de conducere, administrare si control, pe parcursul existentei fundatiei;

f) destinatia bunurilor, in cazul dizolvarii fundatiei;

g) semnaturile membrilor fondatori.

Dovada sediului: contract de inchiriere sau de comodat, in cazul in care sediul este situat intr-un imobil unde este constituita asociatie de proprietari ori locatari este necesar acordul asociatiei de proprietari / locatari ori o declaratie pe proprie raspundere a proprietarului prin care atesta faptul ca in mobilul respectiv nu este constituita asociatie de proprietari / locatari iar spatiul nu are destinatie de locuinta.

Dovada patrimoniului: deschidere de cont la CEC sau alta banca, aport minim 35.000.000 lei vechi (3500 RON).

Dovada disponibilitate denumire: de la Min. Justitiei ( 50.000 lei – se achita la Trezoreria Sector 5 ) valabila doar trei luni – eliberare in 5 zile.

Taxa judiciara de timbru + timbru judiciar: 39 RON + 0,3 RON

Caziere fiscale ale membrilor fondatori: 50 RON in 10 zile lucratoare sau 20 RON in 5 zile lucratoare, pentru fiecare membru fondator - valabile 15 zile de la eliberare.

Dovada ca cenzorul este expert contabil: (copie legitimatie / autorizatie + copie CI / BI).

Editat de laurmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...