Sari la conținut

Garnitura Chiuloasa


christensen
 Share

Postări Recomandate

Buna

 

La ansamblarea motorului am masurat distanta intre piston si garnitura de chiuloasa(in mod normal ar trebui sa aiba intre 0.9 si 1.2mm), cu garnitura veche are in jur de 1.5mm, iar daca nu pun garnitura are in jur de 0.9(am masurat cu sublerul si nu pot fi 100%), teoretic masurand(cu sonda de adancime a sublerului) buza de la cilindru si cel de la chiuloasa ar trebui sa fie 0mm(dar la testul cu fludorul imi da ca are o distanta oarecare intre piston si chiuloasa), mai tarziu am sa primesc un micrometru pt a al masura.

 

Din ce as putea face o garnitura?sa aiba 1mm...am ceva clingerit dar este prea gros!de unde as putea face rost?Garnitura noua ce vine la set nu se potriveste are in jur de 1.5mm.

 

 

As vrea sal reglez la 1mm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze, cel din profil: ETZ250

 

 

Nu stiu cum de nu si-a dat el seama, se vede clar doar... :D

 

Cum zici ca ai masurat distanta intre piston si garnitura? ;)

Pana la urma iti trebuie clingherit.In fine, de unde esti?Iti trimit o bucata de clingherit sa-ti faci garnitura.

 

PS: nu ne mai zice "buna", ca doar nu suntem poponari.

Editat de Dixi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

distanta am masurat cu ajutorul unui fludor(cositor) de 2mm, am introdus fludorul pe la bujie si am adus pistonul in PMS.

la clingerit mam gandit ca usor pot so decupez, nu stiu daca nu va merge tabla de la cutia de bere/suc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce spui tu acolo, tie iti trebuie garnitura dintre cilindru si motor,nu?Nu umbla cu table de bere si alte improvizatii, ca doar nu esti carpaci! Corect este sa-i pui aceeasi grosime cum scrie in manual.

Editat de Dixi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga-i garnitura noua si vezi cum merge. Asa normal o avea ea 1,5 o strangi acolo uniform si vezi. La ij de exemplu nu era necesar sa pui garnitura, desi original era, acu nu stiu cum e la ETZ.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna

 

La ansamblarea motorului am masurat distanta intre piston si garnitura de chiuloasa(in mod normal ar trebui sa aiba intre 0.9 si 1.2mm), cu garnitura veche are in jur de 1.5mm, iar daca nu pun garnitura are in jur de 0.9(am masurat cu sublerul si nu pot fi 100%), teoretic masurand(cu sonda de adancime a sublerului) buza de la cilindru si cel de la chiuloasa ar trebui sa fie 0mm(dar la testul cu fludorul imi da ca are o distanta oarecare intre piston si chiuloasa), mai tarziu am sa primesc un micrometru pt a al masura.

 

Din ce as putea face o garnitura?sa aiba 1mm...am ceva clingerit dar este prea gros!de unde as putea face rost?Garnitura noua ce vine la set nu se potriveste are in jur de 1.5mm.

 

 

As vrea sal reglez la 1mm.

Am clingherit de 1 mm .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conform producatorului sunt mai multe marimi de garnituri, dar ce se gasesc in ziua de azi pe piata nu coincid cu fabricantul.

un amic cu etz250 si nu foloseste nici o garnitura intre chiuloasa si cilindru.(dar nu stiu ce garnitura are intre cilindru si motor).

 

@Dixi intre cilindru si motor am alta garnitura din carton dar aceasta de la chiuloasa este din aluminiu.

 

@mircea_simson mersi,daca nu resusesc sa fac rost, te anunt cand trec prin baia sprie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, deci garnitura dintre cilindru si chiuloasa.Acolo trebuia sa fie o garnitura foarte subtire din cupru( nu stiu exact grosimea), dar merge sa ii faci dintr-o cutie de bere.Au prieten de-al meu a facut la fel, si nu are nici o problema.

Bafta!

 

PS: garnitura dintre cilindru si motor, trebuie sa fie la aceeasi grosime ca in manual, daca este mai mica, exista posibilitatea sa-ti loveasca pistonul in capacul chiuloasei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...