Sari la conținut

Incepator....intrebari


Bennyamin
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua.Mi-am achizitionat un moped Peugeot V-clic(motor in 4 timpi) si am aflat cu stupoare de la niste prieteni ca trebuie sa merg la Rar.Este intr-adevar nevoie de Rar?Sau numai la primarie trebuie sa merg?Are 49,50cmc si este limitat la 45 km/h.Are o putere de 2.1 KW si 6000 Turatie(min-1).Cam cat consuma?Ca m-am tampit citind acolo in cartea de indentitate si in manualul ala de utlilizare dar tot nu am gasit...Si mai am o intrebare:trebuie facut rodajul?Ca de unde l-am cumparat mio zis sa ma duc 3-6km cu el dar sa nu trec de 30 de km/h.Asta o fi rodajul?In manual scrie ca tre sa ma duc 1000 de km ca rodaju sa fie complet :kiss: Nu stiu ce sa mai cred.Va multumesc anticipat.Bafta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te uiti pe CIV (cartea de identitatea vehiculului) si daca are o folie lucioasa securizata pe care scrie RAR nu mai trebuie sa mergi la ei (RAR)

 

Consuma in jur de 2,5 din cate stiu eu

 

Rodajul trebuie facut 1000 km fara sa depasesti 35km/h ; daca nu-l faci , nu o sa te tina motorul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te uiti pe CIV (cartea de identitatea vehiculului) si daca are o folie lucioasa securizata pe care scrie RAR nu mai trebuie sa mergi la ei (RAR)

 

Consuma in jur de 2,5 din cate stiu eu

 

Rodajul trebuie facut 1000 km fara sa depasesti 35km/h ; daca nu-l faci , nu o sa te tina motorul...

 

 

e alegerea ta cum il inmatriculezi ... daca e 49.5 il poti inmatricula ca moped la primarie ... si eu vroiam sa il inmatriculez la politie dar ... trebuia sa fac si verificarea dupa aia periodic si nu avea rost...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuie ai cartea de identitate de la vanzator si trebuie inregistrat la primarie nu anmatriculat la politie

 

rodajul primii 150 km in oras nu mai mult de 30 pana la 500 nu mai mult de 35 si un singur pasager blana adica 48 numai dupa 1000 si atunci pe distante scurte mopedele sunt pt viteze de croaziera de maxim 40 si la fiecare ora de functionare 10 min pauza asta daca vrei sa te tina e chinezarie sa sti numai sigla e de peugeot dar daca il ingrijesti nu ar trebui sa ai probleme cu el pana pe la vro 10000 bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...