Sari la conținut

Honda Zx Dio


daniel d
 Share

Postări Recomandate

greseala mea.

 

eu intreb unde se pune uleiul ,ca am vazut ca are sub sa un fel de bidonas care cred ca avea ulei in el, si am mai vazut la un amic ca a pus la al lui [alt model] ulei pe undeva pe la roata din spate [cred cutie] .

intreb pentru ca nu am chiar habar de scootere,si am vazut ca merge cam greoi inpins,chiar si fara placutele de frana de pe fata care frecau si uralu in draci

 

 

ps este nefolosit de mai mult de 2 ani[era]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca merge greu impins in cel mai bun caz e de la frana spate prea stransa(are un filet sub carcasa transmisiei - mai slabesti) ori e mai nasol gen ambreiaj defect.Uleiul de motor se pune la majoritatea scuterelor 2 t sub sa.Daca are amestec separat ai 2 busoane si pui in busonul mai mic, daca nu ai amestec separat e mai nasol si pui ca la trabant(la xl benzina y ml ule(in rezervorul de benzina)

Pe la roata spate se pune ulei de transmisie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am pus tot ce ai zis,ulei de 2 t in spate la sa ,benzina albastra in rezervor, si am dat discu de pe fata jos ca freca si merge usor acum inpins , si cu 130 kg in 2 mai mai ca ne daduse peste cap

 

dar nu gasesc unde trebuie sa pun ulei de trasmisie ca nu are decat un fel de furtunas care intra langa roata spate si face legatura cu filtrul de aer [care cred ca e doar un loc acolo ca un dop sa nu intre mizerie]

 

ms anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...