Sari la conținut

Surub Blocat Sustinere Motor


Postări Recomandate

Salut, am un Suzuki GSR600, mi-am achizionat Crash-paduri si a urmat montajul.

Pe partea stanga surubul original care sustine motorul a iesit (cu greu),pe partea dreapta parca e "lipit" pe vecie de cadru :laugh: ,mentionez ca surubul care e destul de mare, marimea 8, e tip imbus :lool: :) nu hexagon pentru tubulara, la care ar fii cedat sigur.

Dupa lungi chinuri cu imbus de calitate si parghie dintr-o bara, batut usor in el cu ciocanul, dat cu Wd40.... rezultatul ireversibil al acestui magnific tip de surub a fost sa se manance la interior, acum mai prinde f putin si scapa :blink:

Ce solutii mai exista si ma poate ajuta cineva sa duc la gunoi surubul?(kitul de buloane vine cu surub mai lung si hexagon!, cel original abia astept sa il arunc cu placere).

Eu m-am gandit la varianta de sudat altul, hexagonal evident, de el si incercat prin cel surogat cu tubulara,daca aveti alte idei sau aparate de sudura si rabdare sa nu se pateze cadrul le astept si dau si berea de rigoare :laugh:

Multumesc :)

Editat de Tytus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe dreapta spre deosebire de cel dupa stanga mai are inca un surub de siguranta<l-ai desfacut?>

pina la sudura incearca cu un polizor sa-i faci tu 2 fete drepte si sa-l iei cu o cheie reglabila<dar desfa carena inainte>

daca nu te descurci treci pe la mine mai pe seara ca am tot ce trebuie<0723641606

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După ce ai epuizat toate variantele civilizate, încearcă cu un extractor de Âşuruburi. Dai o gaură în Âşurub Âşi îl scoți cu extractorul care are filet invers.

Interesanta metoda, stii pe cineva care are asa ceva?

 

pe dreapta spre deosebire de cel dupa stanga mai are inca un surub de siguranta<l-ai desfacut?>

pina la sudura incearca cu un polizor sa-i faci tu 2 fete drepte si sa-l iei cu o cheie reglabila<dar desfa carena inainte>

daca nu te descurci treci pe la mine mai pe seara ca am tot ce trebuie<0723641606

Cred ca tu faci confuzia modelului GSR cu Gixxerul de 600....Nu are nici un surub de siguranta si carena nu am ce desface ca modelul e naked, surubul e direct prins de sasiu si chiar bagat inauntru deci ideea cu polizorul cade :blink:

Uite poza cum vine crash-padul prins de sasiu...Ms oricum de sfat :)

post-18483-1218998997_thumb.jpg

Editat de Tytus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Am Âşi eu Âşi se găseÂşte la orice magazin civilizat de scule ... nu este ceva exotic sau extrem de scump ...

Am rezolvat problema :kiss: cu ajutorul lui Bibi, care mi-a aratat ce inseamna colegialitatea reala intre motociclisti si a sculelor lui de extractie :P tip imbus dar profi , surubul s-a intimidat si a iesit in 20 de secunde sa isi bandajeze capul la spital :kiss:

Pe aceasta cale vreau sa ii multumesc, un mare om si caracter, serios si cu cuvant, mai rar pe la noi (include forumul, din pacate), berea ramane valabila :angry: cand doresti tu sau cand ne intalnim pe 2 roti :) :unsure:

Editat de Tytus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...