Sari la conținut

Bucuresti - Azuga - Transfagarasan - Bucuresti


ray
 Share

Postări Recomandate

Pentru mine si Bronto+Letitia, week-end-ul a fost de vis. M-a invitat la Azuga (el in concediu de 1 saptamana pe-acolo), am ajuns vineri seara si ne-am intalnit. Sambata am facut un traseu pana la Cascada 7 scari, am urcat si coborat SERPENTINEEE (ahh ce-mi plac) -- de vreo 2 ori, apoi duminica ne-am facut planul sa facem Transfagarasanul - pentru prima oara pentru mine!

 

Ce sa va zic, a fost superb... vremea a tinut cu noi, a fost cald si frumos (in afara de partea de sus, la tunel, unde erau 3 grade, si bineinteles ceatza). Ne-am intalnit cu Ghost si Smeagol pe drum, plus inca 3-4 motociclisti (unii mergeau la Sibiu), plus o "ceata" de vreo 8 nemti bmw-isti si enduristi care se invarteau pe-acolo.

 

In afara de portiunea Vidraru - tunel (plina de gropi), drumul bunicel : Azuga-Predeal-Paraul Rece-Rasnov(unde ne-am incurcat, nici urma de indicator)-Zarnesti-Fagaras-Trans-Curtea de Arges-Pitesti-Bucuresti.

 

Aprilica s-a descurcat foarte bine, se apleaca foarte frumos pe curbe (am "ros" cauciucul spate pana pe margine :rusinica: ) , dar pe portiunea cu gropi suspensiile cam tari te zgaltaie serios...

Oricum am mers incetisor, n-am depasit 80-90 ca n-aveam cum, pe curbe - in spatele lui Bronto - simteam nevoia sa intru mai tare dar am rezistat tentatiei :unsure:

 

In total am facut 11 ore, cu tot cu pauze destul de dese si masa de pranz la Capra ( o ora ). Cam obositor, dar as face oricand din nou traseul! E superb! (merita facut macar o data pe an).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si poze...

Bronto si Letitia; pe fundal GPZ500 si RS50 legate impreuna sa nu se fure

post-4559-1124712868_thumb.jpg

Ray in canion - platforme inalte si ude, n-am avut curaj sa urcam pana sus :rusinica:

post-4559-1124712873_thumb.jpg

Bronto

post-4559-1124712878_thumb.jpg

Popas la cascada Balea..

post-4559-1124712883_thumb.jpg

...si cascada in fundal (sus de tot se vede pe unde trece drumul)

post-4559-1124712890_thumb.jpg

Serpentine...

post-4559-1124712897_thumb.jpg

Serpentine again...

post-4559-1124712906_thumb.jpg

Ceata in varf

post-4559-1124712912_thumb.jpg

La Capra in parcare (RS50 a batut Transfagarasanul! :unsure: :bounce: )

post-4559-1124712917_thumb.jpg

Barajul Vidraru

post-4559-1124712923_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine k nu ati prins ploaie

eu am Gilera turing enduro de 125. cind am fost prima oara cu ea pe Transfagarasan am avut o pasagera in spate si am urcat de la Curtea de Ag. pe la Capra mi-a fiert apa, asa k ne-am orit acolo si ne-am intors.

in skimb cind am fost solo rider cu ea nu a vut nimik, am ajuns si la sfirsitul verii si in toiul verii si nu a avut probleme.

vreau sa-ti zic sa ai grija ce ture faci cu RS50, k functie de tura sa-ti iei pasager sau nu.

poate ne intilnim la Arc miercuri si poate facem si o tura in wkd.

 

drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bounce: Felicitari pt iesire. Ati prns vreme frumoasa si peisajul merita din plin soare pentru a putrea contempla :unsure:

 

@Dotoril - Ai grija doctore pe unde iesi ca poate te lasa aprilica in spate rau de tot..nu de alta, dar sa nu te faci de ras. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...