Sari la conținut

2 Accidente Intr`o Luna X(


~LeX~
 Share

Postări Recomandate

Acum o luna a fost primul .... mergeam linistit din gilau(jud cluj ) spre cluj , cand ajung in floresti inainte de sensul giratoriu incetinesc inainte sa intru in sens , il vad in stanga pe un istet cu un ww pasat ca vrea sa intre in sens (venea din partea dreapta si eu eram deja in sens ) , se asigura din DREAPTA si sprinteaza in fata mea , n`am mai avut cum sa `l evit am virat maxim stanga am blocat spatele ca sa intru in el in lateral , crashpadul ii intra in usa sofer si pana la far i`a rupt toata tabla . Eu am zburat peste capota pe spate si am dat cu casca de asfalt ,nu am avut nici o julitura (PURTATI ECHIPAMENT , pe mine m`a salvat cel putin de julituri) (deja imi vedeam motorul muci) ma uit la sofer ii arat semnu pacii si ma duc repede la motor sa vad cum e , cand ma uit motorul avea doar o zgarietura mica la carena si crashpadul indoit :D in fine ... ii ia carnetu ma duc la asigurare unde a facut constatarea si am ales sa`l fac in regim propriu , de 3 sapt ma tot plimba :ph34r: .

Astazi , al 2 lea ... veneam din somesheni spre manastur , prin centru ma intalnesc cu inca un motociclist ( Jolt, la care tin sa `i multumesc f mult ca a stat cu mine pana s `a finalizat povestea) si mergeam linistiti spre manastur , trecem de memorandumului ajungem la stopu de dinainte de statia ,,spitalul de copii'' eu o iau inaintea lui el dupa mine cand din fata de pe contrasens o DACIE ,cu un om de o calitate asemanatoare daciei, imi taie calea incalcand dubla continua , vazand ca nu pot evita prin franare am virat stanga maxim sa ies prin spatele lui da s`a oprit in drum si l`am lovit in spate in partea dreapta , cumva scap de impact motoru intra in voblaj il redresez rpd trag pe dreapta , cand ma uit ce sa vad : bloc de lumini spart , radiator spart , termoucpla sparta , carena dreapta sparta , ram air spart , crashpad indoit , furca zgariata ...etc etc eu : o julitura f mica la mana ( cineva d sus ma iubeste ) , de aici aceiasi poveste i`a luat carnetu , acum dute la asigurari fa aia , fa aia , fa aia :rolleyes: (SCUZE PENTRU GRESELI DE EXPRIMARE SAU SCRIS)

 

 

Ceva ideei cum sa rezolv mai mai rpd cu asigurarile acuma am si cu unita si cu bcr d umblat :D , am sa rezin cu poze cu motorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum o luna a fost primul .... mergeam linistit din gilau(jud cluj ) spre cluj , cand ajung in floresti inainte de sensul giratoriu incetinesc inainte sa intru in sens , il vad in stanga pe un istet cu un ww pasat ca vrea sa intre in sens (venea din partea dreapta si eu eram deja in sens ) , se asigura din DREAPTA si sprinteaza in fata mea , n`am mai avut cum sa `l evit am virat maxim stanga am blocat spatele ca sa intru in el in lateral , crashpadul ii intra in usa sofer si pana la far i`a rupt toata tabla . Eu am zburat peste capota pe spate si am dat cu casca de asfalt ,nu am avut nici o julitura (PURTATI ECHIPAMENT , pe mine m`a salvat cel putin de julituri) (deja imi vedeam motorul muci) ma uit la sofer ii arat semnu pacii si ma duc repede la motor sa vad cum e , cand ma uit motorul avea doar o zgarietura mica la carena si crashpadul indoit :D in fine ... ii ia carnetu ma duc la asigurare unde a facut constatarea si am ales sa`l fac in regim propriu , de 3 sapt ma tot plimba :D .

Astazi , al 2 lea ... veneam din somesheni spre manastur , prin centru ma intalnesc cu inca un motociclist ( Jolt, la care tin sa `i multumesc f mult ca a stat cu mine pana s `a finalizat povestea) si mergeam linistiti spre manastur , trecem de memorandumului ajungem la stopu de dinainte de statia ,,spitalul de copii'' eu o iau inaintea lui el dupa mine cand din fata de pe contrasens o DACIE ,cu un om de o calitate asemanatoare daciei, imi taie calea incalcand dubla continua , vazand ca nu pot evita prin franare am virat stanga maxim sa ies prin spatele lui da s`a oprit in drum si l`am lovit in spate in partea dreapta , cumva scap de impact motoru intra in voblaj il redresez rpd trag pe dreapta , cand ma uit ce sa vad : bloc de lumini spart , radiator spart , termoucpla sparta , carena dreapta sparta , ram air spart , crashpad indoit , furca zgariata ...etc etc eu : o julitura f mica la mana ( cineva d sus ma iubeste ) , de aici aceiasi poveste i`a luat carnetu , acum dute la asigurari fa aia , fa aia , fa aia :rolleyes: (SCUZE PENTRU GRESELI DE EXPRIMARE SAU SCRIS)

 

 

Ceva ideei cum sa rezolv mai mai rpd cu asigurarile acuma am si cu unita si cu bcr d umblat :P , am sa rezin cu poze cu motorul

Cum vad eu toata povestea asta:

18ani, GSXR600, doua accidente intr-o luna. :ph34r:

Hai ma ca glumesc si eu. :P Bine macar ca esti constient si porti echipamentul. Iti doresc multa sanatate si sa ai mai multa grija data viitoare(chiar si atunci cand treci pe verde, cand ai prioritate, mereu)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le am luat la rand categoriile am 600 numai de anu asta , am avut 125 2 ani si cu toate ca am vitezana nu sunt vitezoman :rolleyes: cine ma cunoaste stie cum circul . culmea ca altii care merg tott 100 - 100 si ceva si prin orash nu au nimic (cu mici exceptii) si eu care merg regulamentar .... m`am hotarat imi pun faruri de tir si `l blindez tot de bari X( :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...