Sari la conținut

Un Sfat, O Parere


Taz1
 Share

Postări Recomandate

Salut as dori daca se poate un sfat. Ieri am vorbit cu un domn pentru cumpararea unei motociclete. Este vorba de un Simson Touren cu atas Panonia din 1950. Motocicleta este in stare de functieonare inscrisa in circulatie, mosul megand saptamanal cu ea. Motocicleta este competa in stare buna, singura problema este vopseaua care trebuie refacuta. Singura problema care mi-a zis domnul ca o are este faptul ca bateria se descarca foarte usor, este o baterie mica de tip parca Veronik sau ceva asemanator. Singura problema este pretul la care s-a gandit tataie adica 4000 ron. :laugh: :) .

Mi se pare mare. Modelul mi se pare ca este mai rar decat Simson sport, seamana cu BMW R 71 si ca dimensiuni si la anumite partie cum ar fi aripa fata care este aproape identica. Oricum pretul mi se pare exagerat. De aceea va intreb ce parere aveti merita sa fac pasul in cumpararea motocicletei sau nu.

Cam cat cat m-ar costa reconditionarea in conditii a vopselii cu sablat, vopsit etc.

Mutumesc mult

 

P.S daca reusesc o sa pun si niste poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..singura problema este vopseaua..Singura problema ..este faptul ca bateria ...Singura problema este ...4000 ron. :P :P .

...Mutumesc mult..

:) ..singura problema este trei.. :D 1100 euro? :laugh: daca crezi ca-i mult negociaza sau cauta altceva! In general obiectele rare costa, daca mai si functioneaza... :) IJ-urile, CZ-ul etc. sunt mai ieftine, mai cauta! Succes in alegere!

=======================================

...inca ceva: o reconditionare in general costa mai mult de cat dai pe motor, in cazul ca nu vrei s-o ciuflesti cu ce-ti pica la mana!

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci singura problema e defapt mai multe :laugh: Bateria ai care se descarca poate defapt nu se incarca,daca trebuie revopsit si nu te pricepi tu la asa ceva atunci te va costa destul de mult(vorbeste cu @cuxi).Awo a iesit din fabrica cu atase Stoye SM in 3 prinderi nu cu duna sau pannonia care au 4 prinderi si nu e exclus sa fie facute improvizati si suduri la cadru.Nu trebuie sa te bucuri prea tare ca omul circula cu motoreta zilnic ca asta duce si la fel de fel de improvizatii ptr. a o tine functionala iar in cazul unei restaurari o sa ai bataie de cap.Pretul e destul de piperat si dupa parerea mea mai mult de 600-800eur. nu face,avand in vedere cam cati bani mai trebuie sa bagi in ea.E din '50 si cat?Vezi exact ce an scrie pe placutza de aluminiu din fata nu ce scrie in talon si daca ai seria de cadru o sa putem sti exact.Pune ceva poze daca ai si atunci o sa sti mai multe.Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut as dori daca se poate un sfat. Ieri am vorbit cu un domn pentru cumpararea unei motociclete. Este vorba de un Simson Touren cu atas Panonia din 1950. Motocicleta este in stare de functieonare inscrisa in circulatie, mosul megand saptamanal cu ea. Motocicleta este competa in stare buna, singura problema este vopseaua care trebuie refacuta. Singura problema care mi-a zis domnul ca o are este faptul ca bateria se descarca foarte usor, este o baterie mica de tip parca Veronik sau ceva asemanator. Singura problema este pretul la care s-a gandit tataie adica 4000 ron. :laugh: :) .

Mi se pare mare. Modelul mi se pare ca este mai rar decat Simson sport, seamana cu BMW R 71 si ca dimensiuni si la anumite partie cum ar fi aripa fata care este aproape identica. Oricum pretul mi se pare exagerat. De aceea va intreb ce parere aveti merita sa fac pasul in cumpararea motocicletei sau nu.

Cam cat cat m-ar costa reconditionarea in conditii a vopselii cu sablat, vopsit etc.

Mutumesc mult

 

P.S daca reusesc o sa pun si niste poze.

Uita-te la postul lui Jean Taxi ca scrie acolo f. frumos pretul daca-ti face altul lucrarea iesi la o suma astronomica.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...