Sari la conținut

Ungerea Partilor Componente


asklepios
 Share

Postări Recomandate

manualul de intretinere al motocicletei mele recomanda diferite grasimi pt ungerea angrenajelor si cailor de rulare.

lithium-based grease, molibdenum-disulphite grease, cooper grease etc. e chiar asa de importanta folosirea lor? nici nu stiu daca le gasesc pe la piese auto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

manualul de intretinere al motocicletei mele recomanda diferite grasimi pt ungerea angrenajelor si cailor de rulare. lithium-based grease, molibdenum-disulphite grease, cooper grease etc. e chiar asa de importanta folosirea lor? nici nu stiu daca le gasesc pe la piese auto?

 

Mai important e sa le cureti si ungi ... cu ceva. Totusi, in zone de temperaturi foarte ridicate gen prezoane coliere evacuare, valvula exup etc., este nevoie de vaselina pe baza de cupru care rezista pana la 1500gr.C... cea obisnuita se arde imediat.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai important e sa le cureti si ungi ... cu ceva. Totusi, in zone de temperaturi foarte ridicate gen prezoane coliere evacuare, valvula exup etc., este nevoie de vaselina pe baza de cupru care rezista pana la 1500gr.C... cea obisnuita se arde imediat.

 

Ride Safe!

am o cutie de vaselina pe baza de litium.dar de aia molibden disulfit nu am.si spuneau sa ung in amestec asta cu ulei de motor in proportii egale sa ung axele cu came si pastilele inainte sa le montez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o cutie de vaselina pe baza de litium.dar de aia molibden disulfit nu am.si spuneau sa ung in amestec asta cu ulei de motor in proportii egale sa ung axele cu came si pastilele inainte sa le montez.

 

Ideea e sa nu le montezi uscate ca pana urca uleiul in rampa sa nu frece fier pe fier. Merge si cu ulei simplu, aplici din belsug cu o pensula mare pe lagare si axe si o sa fie totul OK. Mare atentie insa la mizerie, sa nu cumva sa prinzi materiale dure sub lagare sau orice ar putea obtura canalele traseului de ulei...

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...