Sari la conținut

Patrunsa-pahomie-m-tii Capatanii


atillas
 Share

Postări Recomandate

2 noiembrie,vreme excelenta un traseu super solicitant dar cu peisaje minunate,pranzul a fost bonus la schitul patrunsa(ciorbita de fasole,peste si branzica de capra-multumim)..s-a plecat pe varianta.rm.valcea-dealul capela-pausesti maglasi-schitul jgheaburi-barbatesti-schitul patrunsa-schitul pahomie-schitul iezer-sat cheia si retur..

post-15042-1225823920_thumb.jpgpost-15042-1225823941_thumb.jpg

post-15042-1225823985_thumb.jpgpost-15042-1225824004_thumb.jpg

post-15042-1225824020_thumb.jpgpost-15042-1225824034_thumb.jpg

post-15042-1225824056_thumb.jpgpost-15042-1225824091_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-oi fi eu cel mai curat dintre toti, dar nu cumva ati cam ars-o prin Parcul National Buila-Vanturarita ?

Si nu cumva e cam interzis asta (si legal si de bun simt) intr-un asemenea Parc ?

http://www.buila.ro/index.pl/reguli_de_vizitare_ro

Art. 54. Accesul cu mijloace motorizate care utilizează combustibili fosili, în scopul practicării de sporturi în afara drumurilor permise accesului public este interzis.

harta-pnbv-redim.png

 

Adica pe de o parte proslavim Save The Sport! Ride Stealth! insa pe de alta parte...

 

 

Sper ca poate ma insel eu si n-ati intrat in Parc totusi :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am fost chiar pe marginea parcului..oricum nu am intalnit nici un marcaj de parc,am mers doar pe poteca turistica(nu ne-am abatut la stanga sau la dreapta de pe ea)..nu am gasit nici un insemn cu marcajul interzis..iar in ceea ce priveste treaba cu drive stealth cand am trecut pe langa schit am oprit de la 100m motoarele si le-am trecut de ghidon(eu personal)sau la relanti(cativa)..

 

PS chiar cei de la schit ne-au spus ca toata vara au trecut grupuri de motoare(mai ales straini,francezi si nemti) pe acolo..oricum sper din toata inima sa fi fost in afara parcului,iar daca nu am fost oricum e prima si ultima oara cand trecem pe acolo..chiar cred sincer in "drive stealth si tot ce inseamna sau sugereaza"

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am fost chiar pe marginea parcului..oricum nu am intalnit nici un marcaj de parc,am mers doar pe poteca turistica(nu ne-am abatut la stanga sau la dreapta de pe ea)..nu am gasit nici un insemn cu marcajul interzis..iar in ceea ce priveste treaba cu drive stealth cand am trecut pe langa schit am oprit de la 100m motoarele si le-am trecut de ghidon(eu personal)sau la relanti(cativa)..

 

PS chiar cei de la schit ne-au spus ca toata vara au trecut grupuri de motoare(mai ales straini,francezi si nemti) pe acolo..oricum sper din toata inima sa fi fost in afara parcului,iar daca nu am fost oricum e prima si ultima oara cand trecem pe acolo..chiar cred sincer in "drive stealth si tot ce inseamna sau sugereaza"

 

Uite limitele in zona prin care v-ati dat voi:

De la confluența Pârâului Valea Neagră cu Râul Cheia (borna lilvică 192 U.P. I Cheia a Ocolului Silvic Rm.Vâlcea), limita urcă înspre nord-vest, pe Paraul Valea Neagră (200 m), până la borna silvică 188 U.P. I Cheia a Ocolului Silvic Rm.Vâlcea, apoi pe muchia interfluviului nordic al acesteia – limita parcelară, până când iese într-o Âşa, în nordul poienii de la est de Mănăstirea Pahomie – u.a.93V2 - (borna silvică 189 U.P. I Cheia a Ocolului Silvic Rm.Vâlcea). De aici coboară pe limita parcelară, până în drumul forestier de pe Valea Pahomie, de unde, după 500 m pe acesta, ajunge la Mănăstirea Pahomie (borna 183 U.P. I Cheia a Ocolului Silvic Rm.Vâlcea) în dreptul Izvorului Frumos. În continuare urmează drumul forestier pe curbe de nivel, înspre sud-vest, ajunge la borna silvică 181 U.P. I Cheia a Ocolului Silvic Rm.Vâlcea, continuă pe drumul forestier până la capăt, apoi pe potecă (limită parcelară între parcelele 81 Âşi 82 până în borna silvică 151 U.P. I Cheia a Ocolului Silvic Rm.Vâlcea Âşi iese în Plaiul Pătrunsa (borna silvică 249 U.P. VI Buila a Ocolului Silvic Romani). Continuă pe liziera pădurii ocolind pe la sud poienile cu fânețe ale Plaiului Pătrunsa (trece prin bornele silvice 241 U.P. VI Buila a Ocolului Silvic Romani, 240 U.P. VI Buila a Ocolului Silvic Romani, 239 U.P. VI Buila a Ocolului Silvic Romani, 236 U.P. VI Buila a Ocolului Silvic Romani, 238 U.P. VI Buila a Ocolului Silvic Romani) până la Mănăstirea Pătrunsa (borna silvică 235 U.P. VI Buila a Ocolului Silvic Romani), apoi în continuare spre sud-vest, trece prin borna silvică 229 U.P. VI Buila a Ocolului Silvic Romani Âşi pe limita parcelară prin bornele silvice 234 U.P. VI Buila a Ocolului Silvic Romani, 230 U.P. VI Buila a Ocolului Silvic Romani ,231 U.P. VI Buila a Ocolului Silvic Romani, coboară până în Valea Otăsăului la confluența cu Valea Bulzului (borna silvică 216 U.P. VI Buila a Ocolului Silvic Romani). De aici limita urcă înspre vest, pe muchie Âşi limită de parcele (108 Âşi 109), până ajunge în Poiana ScăriÂşoara (borna silvică 217 U.P. VI Buila a Ocolului Silvic Romani).

Nu am mai fost pe acolo de 100 de ani, dar daca ati mers pe marcaj nu cred ca ati intrat in parc. Oricum, data viitoare nu ar strica un telefon dat la baietii de la parc, sa va asigurati. Cu toate ca, daca pun cap la cap ce mai tin eu minte cu reperele date de ei, nu ati intrat in parc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite limitele in zona prin care v-ati dat voi:

 

Nu am mai fost pe acolo de 100 de ani, dar daca ati mers pe marcaj nu cred ca ati intrat in parc. Oricum, data viitoare nu ar strica un telefon dat la baietii de la parc, sa va asigurati. Cu toate ca, daca pun cap la cap ce mai tin eu minte cu reperele date de ei, nu ati intrat in parc.

deci practic noi am mers exact pe limita de parc sau in apropierea lui..ufff..am incercat sa facem o tura pe langa bistrita in sus acum cateva luni,iar limita de parc si panourile de avertizare erau peste tot si ne-am intors pe alta varianta..oricum traseul e demential cum spuneam,mult de munca si multa satisfactie..doar la iesirea din padure trebuie usor sa nu deranjam linistea parintilor de la schit..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un raspuns :

 

Traseul respectiv este partial in parc., mai exact zona superioara a potecii Barbatesti-Patrunsa si toata distanta Patrunsa-Pahomie.

Semne de limita parc sunt peste tot in zona (patrat rosu cu chenar alb), la fel si panouri informative cu harata parcului si cu bulina "sunteti aici" (Barbatesti, capat drum Valea Otasau, Patrunsa, Pahomie, intersectie Valea Cheia-Valea Pahomie). Semnele de limita a parcului intre Patrunsa si Pahomie sunt chiar pe drum, tocmai ca sa fie vizibile pt. turisti.

Din pacate respectul semenilor fata de natura in general si arii protejate in particular lasa mult de dorit. Intamplator rangerii de pe zona respectiva nu s-au intersectat cu motociclistii (au fost in zona cabanei Cheia), altfel ar fi aflat si de la ei ce legi au incalcat si ce-ar fi putut pati (amenda intre 3000 si 6000 lei). Pana in prezent noi nu am dat contravenientilor decat avertismente, intocmind si o baza de data cu acestia, urmand ca in curand sa trecem si la aplicarea legii. Asta tocmai in ideea ca vorba buna si intelegerea aduce roade mai multe. Insa se pare ca vom fi obligati sa luam si masuri. Unii inteleg si au tot respectul nostru, altii care nu inteleg vor suporta consecintele.

In general romanii sunt frustrati si vehementi atunci cand li se impune o interdictie, dar un pic de intelegere si aplecarea atentiei spre motivatia acestor interdictii ar rezolva multe, adica lumea ar intelege ca ceea ce incercam noi sa protejam reprezinta patrimoniul natural al tarii. Iar interdictiile au fost impuse tocmai datorita nerespectartii regulilor de bun simt ale semenilor nostri, in cazul accesului motorizat din faptul ca practicantii acestor activitati nu se marginesc la a merge pe drumuri, ci intra si aiurea prin padure, unde lasa transee in solul si asa fragil, distrug sub roti tot ce calca si cu galagia motoarelor perturba tot ce-ar trebui sa insemne liniste, sau ca in cazul de fata pe o poteca traseu turistic destinata exclusiv accesului pedestru.

Personal nu sunt adeptul interdictiilor, insa din cauza elementelor care deviaza au cred necesare aceste legi pe care suntem obligati sa le respectam cu totii si tot din caeasta cauza noi suntem nevoiti sa le aplicam.

Numai bine!

Drd. Florin Stoican

 

Presedinte

ASOCIATIA KOGAYON

Adresa: 247115 Costesti, nr. 343, Jud. Valcea

Tel: 0723/071.648

Email: asociatia_kogayon@yahoo.com; office@kogayon.ro

Web: www.kogayon.ro

 

Responsabil relatii cu comunitatile, educatie ecologica si turism

Administratia Parcului National Buila-Vanturarita

Adresa: Str. Pietei nr. 7, Orasul Horezu, Jud. Valcea

Tel: 0250/860.157

Fax: 0250/860.180

Web: www.buila.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un raspuns :

asta..am comis-o,cu toate ca nu a fost voia noastra..am vazut marcaje turistice,ce e drept erau facute foarte des si erau si zeci de inscriptii si indicatoare cu schitul pahomie.probabil ca nu le-am bagat in seama cu ochii la prapastia pe muchia careia am trecut aproape 90% din drum..oricum eu personal nu o sa mai intru(motorizat)in zona respectiva,si asa cum am batut-o de zeci de ori cu rucsacul mai pot sa o fac si in continuare..mii de scuze si multam thomas ca ne-ai atras atentia ca altfel aveam de gand sa il bagam din nou.. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 noiembrie,vreme excelenta un traseu super solicitant dar cu peisaje minunate,pranzul a fost bonus la schitul patrunsa(ciorbita de fasole,peste si branzica de capra-multumim)..s-a plecat pe varianta.rm.valcea-dealul capela-pausesti maglasi-schitul jgheaburi-barbatesti-schitul patrunsa-schitul pahomie-schitul iezer-sat cheia si retur..

post-15042-1225823920_thumb.jpgpost-15042-1225823941_thumb.jpg

post-15042-1225823985_thumb.jpgpost-15042-1225824004_thumb.jpg

post-15042-1225824020_thumb.jpgpost-15042-1225824034_thumb.jpg

post-15042-1225824056_thumb.jpgpost-15042-1225824091_thumb.jpg

 

fugi d-aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fugi d-aici...

stteff te rog sa nu mai da-i detalii de trasee din parcul national ......vrei sa avem probleme :moto: (cuvant jignitor)

 

2 noiembrie,vreme excelenta un traseu super solicitant dar cu peisaje minunate,pranzul a fost bonus la schitul patrunsa(ciorbita de fasole,peste si branzica de capra-multumim)..s-a plecat pe varianta.rm.valcea-dealul capela-pausesti maglasi-schitul jgheaburi-barbatesti-schitul patrunsa-schitul pahomie-schitul iezer-sat cheia si retur..

post-15042-1225823920_thumb.jpgpost-15042-1225823941_thumb.jpg

post-15042-1225823985_thumb.jpgpost-15042-1225824004_thumb.jpg

post-15042-1225824020_thumb.jpgpost-15042-1225824034_thumb.jpg

post-15042-1225824056_thumb.jpgpost-15042-1225824091_thumb.jpg

steff sa nu ami pui poze cu bautura,,,,ca ne faccem de cacao :drink: ai si tu grija sau daca nu intelegi suna-ma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stteff te rog sa nu mai da-i detalii de trasee din parcul national ......vrei sa avem probleme :sick: (cuvant jignitor)

 

 

steff sa nu ami pui poze cu bautura,,,,ca ne faccem de cacao :drink: ai si tu grija sau daca nu intelegi suna-ma

ce bautura frate,ca aveam apa "menerala" si red bull in cutiile alea dar nu vroiam sa fac reclama produsului,sau tu chiar aveai bere acolo?? :moto: ingrozitor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...