Sari la conținut

ajutor


GabiButon
 Share

Postări Recomandate

baieti aveti stiinta cum se desface surubul de la rotorul alternatorului, la modelul Suzuki GSX-R 600/2007?

ma intereseaza sensul. Este cumva montat rotorul cu ajutorul unei prese?

Editat de gabibuton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La alternator se stringe destul de tare surubul, asa ca nu e nevoie de pas invers. Deci se desface normal, dar problema e sa reusesti sa blochezi rotorul (cel mai bine folosesti o cheie cu impact, pneumatica sau electrica - au la vulcanizare).

Apoi ai nevoie de o presa speciala ca sa demontezi rotorul (care e pe con, presat de surubul ala mare). Se folosesc gaurile filetate existente pe rotor (lateral fata de surubul mare), modelul de presa se gaseste la capitolul scule din cartea de service (vezi www.manualedereparatie.info).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La alternator se stringe destul de tare surubul, asa ca nu e nevoie de pas invers. Deci se desface normal, dar problema e sa reusesti sa blochezi rotorul (cel mai bine folosesti o cheie cu impact, pneumatica sau electrica - au la vulcanizare).

Apoi ai nevoie de o presa speciala ca sa demontezi rotorul (care e pe con, presat de surubul ala mare). Se folosesc gaurile filetate existente pe rotor (lateral fata de surubul mare), modelul de presa se gaseste la capitolul scule din cartea de service (vezi www.manualedereparatie.info).

 

Cheie cu impact am folosit(practic nici nu a miscar volanta), foarte ingenioasa treaba. Presa am gasit in targ, 20lei. Iti multumesc. Am si uitat de topic :rock: Multumesc ptr. indrumare.

 

Se poate inchide.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...